Островот Тангер во САД исчезнува под вода

Островот Тангер

Воздушен поглед на островот Тангиер.
Слика - Tangierisland-va.com

Еден од најголемите предизвици со глобалното затоплување со кој се соочуваме е зголемувањето на нивото на морето како резултат на топењето на половите. Како што редовно гледаме на блогот, има неколку градови кои би можеле да бидат потопени на крајот на векот како што се Венеција, Хонг Конг, Буенос Аирес или Сан Диего, но има острови кои веќе исчезнуваат како островот Тангер.

Сместено крај брегот на Вирџинија, во САД, веќе страда од морска ерозија. Од 1850 година изгуби две третини од својата копнена маса и може целосно да исчезне во следните 40 години.

Островот, кој е запишан во Националниот регистар на историски места, има површина од 2,6 квадратни километри. Тука живеат 450 жители, од кои повеќето се на островот неколку генерации. Една од нив е Керол Пруит Мур, која потекнува од еден од старите роднини на рибарите.

Во тоа време, му требаше еден час да го прошета островот од крај до крај; сега се потребни само десет минути. „Да не се спаси Тангер ќе биде трагедија“, рече тој за Ен-Ен. Смешно е што многу луѓе во овој мал дел од светот го поддржуваат американскиот претседател Доналд Трамп кога тој вели дека климатските промени не се предизвикани од луѓе. Вкупно, тој доби 87% од гласовите на островот.

Дејвид Шулте, морски биолог со Инженерскиот корпус на Армијата на САД, има спротивен став: глобалното затоплување ја забрзува ерозијата на Тангер. „Водата сега е доволно висока за да се удри над линијата со песоклив песок“, рече тој.

За разлика од другите острови, Тангер е потопен рид од песок. Има органска глинена почва, но е многу мека, затоа што еднаш водата може директно да ја погоди, она што го прави е во основа да го распарчи на парчиња. Така, малку по малку, исчезнува како што можете да видите на ова видео:

Без оглед на ставовите на жителите за климатските промени, сите се согласуваат дека мора да се стори нешто за да се запре ерозијата. Соочен со оваа ситуација, градоначалникот Jamesејмс Ескириџ се залага изгради нов wallид да ги заштити. Но, гледањето на проектот како реалност трае со години.

Во моментов, не беше ниту повеќе ниту помалку од 20. За тоа време »имало толку многу ерозија што оригиналниот проект не би работел», Коментира тој.

Seeе видиме што ќе се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.