Одмрзнувањето на Антарктикот претставува опасност за човештвото

Ледениот брег на Антарктикот

Антарктикот е толку студен континент што многу малку луѓе го посетиле, а многу помалку стапнале на еден од неговите глечери: Тваити. кој се наоѓа во западниот дел на континентот. Една од ретките среќници е Кнут Кристијансон, глациолог од Универзитетот во Вашингтон (Соединетите држави), кој е посветен на проучувањето за да ги предвиди последиците од неговото глобално затоплување.

Она што го открил до денес, повеќе личи на апокалиптична приказна отколку на вистинска, но вистината е дека дава многу за размислување. И тоа е тоа, »ако има климатска катастрофа, најверојатно ќе започне во Твеите„Како што предвиде Јан Ховат, глациолог од Охајо. Но зошто?

Мразот на Антарктикот се топи повеќе како куќа од карти, односно тоа Останува стабилен додека не се турка. Иако станува збор за процес кој нема да се случи преку ноќ, за неколку децении загубата на глечерот Твејтс ќе го дестабилизира остатокот од мразот во западниот дел на континентот. Откако ќе направам, ќе ги загрози сите оние кои живеат на 80 милји од крајбрежјето, тоа е половина од светската популација.

Нивото на морето може да се зголеми за околу три дела во многу делови на светот, и до четири во други како Newујорк или Бостон.

Ледените брегови на Антарктикот

Колку долго додека не се случи ова? Па, континентот порано спиеше, но „сега се движи“, рече Марк Серезе, директор на американскиот Национален центар за податоци за снег и мраз. Во 2002 година, ледената полица Ларсен Б се стопи. Неговото исчезнување им помогна на глечерите зад него да се влеваат во морето дури осум пати побрзо отколку порано. Можно е дека Платформа Ларсен Ц. ја имаат истата судбина, бидејќи претставува пукнатина од 160 километри.

Според симулациите на Ерик Ригнот од НАСА и Јан Јогин од Универзитетот во Вашингтон, истиот тој процес на дестабилизација веќе е во тек во глечерот Твејтс.

За да дознаете повеќе, можете да кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.