Ова лето беше второ најжешко во Шпанија

лето топло сонце

Вчера, петок, 22 септември, заврши летната сезона. Државната агенција за метеорологија, Амет, истакна дека е второ најжешко лето во Шпанија. Од почетокот на записите, само 2003 година беше претставена како најжешко лето во земјата. Просечните температури во земјата беа 25ºС. Иако на глобално ниво, како и секогаш, податоците се различни, просечната температура оваа година е 24,7 ° C. Ова значи дека просекот е повисок за 1ºС од претходните лета помеѓу 6 и 1981 година.

Имајте на ум дека глобалните вредности се различни затоа што припаѓаат на различни региони. Ако не, летото вклучено „во рангирањето“ е исто така најтопло во целиот свет. Дури ги надмина вредностите од 2015 година и многу високата 2016 година, нешто што длабоко во себе, не се очекуваше да се случи. По потопло од нормалното лето, оваа есен е претставена и како една од најтоплите.

Преглед на тоа како реагирала живата во термометрите

 

термометри се користат за мерење на температурата

Веќе на почетокот, во Јуни, започна како најтопол месец од 1965 година. Со просечна температура од 3ºC повисока од просечната за овој месец од почетокот на евиденцијата. Јули и август беа исто така потопло од нормалното, со температури од 0 и 9ºС повисоки од просечните, соодветно.

Во јужната половина на земјата има евиденција за температури. Поројните температури на аеродромот во Кордоба со 46ºC беа највисоки. 9 ° C на аеродромот во Гранада или 45 ° C достигнале во Jaén. Ова се дел од рекордните записи, покрај силните топлотни бранови, каде неколку општини бележат температури над 7ºС последователни денови.

И покрај ова, во однос на врнежите, можеме да зборуваме за „влажно“ лето. Со просечни врнежи од дожд над Шпанија од 79 литри на метар квадратен, е за 7% повисок од постојниот просек.

Се надеваме дека есента ќе биде нешто повеќе влажна, бидејќи во годишниот биланс е повеќе вреќа од просекот, 12% подолу. И температурите, кои се очекува да бидат помеѓу 0 и 5 ° C повисоки од просечните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.