Никол, четиринаесетта тропска бура што се формира во Атлантикот

Никол

Слика - Wunderground.com

Се чини дека тропските циклони нема да дадат примирје. Ураганот Метју е сè уште активен, а тропското невреме се формираше вчера Никол, северо-источно од Порторико. Се движи северозападно, и не претставува никаква закана во моментот, а ситуацијата се очекува да продолжи на тој начин.

Максималните ветрови што се регистрирани достигнале брзина од 85 км на час, и патува 13 км на час.

Бурата се наоѓа на околу 840 километри од главниот град на Порто Рико, Сан Хуан. Експертите веруваат во тоа нема да има многу промени во интензитетот во следните два дена, бидејќи сопствениот ветер на ураганот Метју може да спречи тоа да се случи, како што е објавено во билтен од Вундер.

После тоа време, Никол тоа би станало тропска депресија, што е да се каже, циклон развиен во тропски води, кој има организирана површина што ротира во спротивна насока од иглите на часовникот. Неговите карактеристики се како што следува:

  • Брзина на ветерот: 0 до 62 км на час.
  • Централен притисок: помалку од 980 mbar.

Може да предизвика сериозни штети и поплави, но Никол не се очекува да ги погоди населените места.

Слика - Wunderground.com

Слика - Wunderground.com

Така, оваа сезона на урагани во Атлантикот веќе формираше четиринаесет тропски бури, од кои пет станаа урагани (Алекс, Ерл, кој предизвика значителна штета во Мексико, Гастон, Хермин и Метју). Национална администрација за океани и атмосфера (НОАА) предвиде формирање на 16 бури, од 1 јуни до 30 ноември оваа година. Иако секогаш мора да бидете будни, бидејќи понекогаш тропските циклони се формираат надвор од сезоната, како што можевме да потврдиме во јануари со формирањето на Алекс, кое беше формирано на 14 јануари, со што стана најпрерано од 1938 година .


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.