Неправилни галаксии

Знаеме дека има различни видови галаксии според нивното формирање и морфологија. Составот на секоја од галаксиите е различен и тоа го прави да има уникатни карактеристики. Денес ќе разговараме за неправилни галаксии. Тоа е конгломерација на starsвезди, планети, гас, прашина и материја што се обединети од силата на гравитацијата, но визуелно немаат вид на организација.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, формирање и еволуција на неправилни галаксии.

клучните карактеристики

stвездени популации

Познато е дека неправилните галаксии се оние кои немаат визуелна организација. Л.Студиите проценуваат дека приближно 15% од галаксиите се неправилни. За разлика од галаксиите како што се Млечниот пат и Андромеда кои имаат јадро, диск и некои добро дефинирани спирални краци, постојат галаксии кои немаат никаков вид на симетрија или структура. Некои од нив имаат почетни шипки или раце. Но, тоа не е дефинитивна морфологија.

Недостатокот на организација дека постојат неправилни галаксии се припишува на неколку причини. Една од најпогодените да го објасни формирањето на овој вид галаксии е дека имало колосална експлозија. Колосалната експлозија се случи во јадрото на галаксијата и предизвика фрагментација дисперзија на скоро целата содржина без губење на сета кохезија. Во неправилни галаксии можете да најдете деформација како резултат на гравитацијата што ја има некоја друга соседна галаксија која е поголема.

Знаеме дека нашата галаксија, која има спирална форма и е голема, искриви две галаксии и нана, кои се познати под името магелански облаци. Се претпоставува дека овие две мали галаксии се спојуваат со нашата. Во далечна иднина е можно целата оваа материја што ја содржат да стане дел од Млечниот пат.

Постои друга неправилна галаксија, позната по тоа што е многу светла. Станува збор за галаксијата Цигар. Тоа е вид на галаксија која е многу богата со меѓуerstвездена материја и во нејзината внатрешност starsвездите се формираат со забрзана брзина. Кога се млади, theвездите се сини и многу светли, што ја објаснува извонредната осветленост на оваа галаксија од неправилен тип.

Облици и опис на неправилни галаксии

неправилна форма

Една од карактеристиките со кои неправилните галаксии се разликуваат од останатите е нивната сјајност. И оваа сјајност доаѓа од енергијата во секунда која галаксијата ја емитува на сите фреквенции и е пропорционална со бројот на starsвезди што ги има. Неправилните галаксии обично имаат голем број starsвезди што ги прават многу светли.

Бојата на галаксиите е поврзана со elвездената популација. Постојат два вида на elвездени популации. Theвездите кои припаѓаат на stвездени популации Јас се оние кои се млади и потешки елементи како што е хелиумот, преовладуваат. Од друга страна, кај населението II има некои елементи со мала металност и се сметаат за постари starsвезди.

Во црвената низа на theвездите гледаме дека се појавуваат галаксии со мала или никаква stвездена генеза. Овој тип на категории галаксии ги опфаќа скоро сите елиптични галаксии. Од друга страна, во најсината зона се наоѓаат галаксиите кои имаат голема брзина на формирање starвезди. Меѓу овие галаксии кои се полни со ново формирање starвезди, ја наоѓаме гореспоменатата Галаксиска цигара.

Најзелена зона е преоден регион каде што се среќаваат галаксиите кои имаат и млади и стари larвездени популации. Можеме да кажеме дека Млечниот пат и Андромеда се примери за овие галаксии кои содржат две elвездени популации. Овие типови неправилни галаксии се доста интересни да се знаат затоа што се најсини од сите. Иако немаат извонреден облик, можат да кажат дека имаат центар. И тоа е дека во центарот на овие галаксии се наоѓаат највисоките ratesвездени стапки на наталитет. Најнормално е што неправилните галаксии се сметаат за најмлади.

Видови неправилни галаксии

карактеристики на неправилни галаксии

Едвин Хабл бил астроном кој бил задолжен да ги класифицира различните галаксии според нивната очигледна форма. Откако анализирал многу фотографски плочи со галаксиите, тој можел да ги утврди основните обрасци и различните видови галаксии. Имаме елипсовидни, леќи, забранети спирални, спирални и неправилни галаксии. Неправилни се оние кои немаат вид на видлива форма. Повеќето галаксии што постојат во универзумот се од елипсовиден или спирален тип.

Како што се научени галаксиите, класификацијата е проширена за да може да се класифицираат сите овие категории што не исполнуваат одредена форма. Тука наоѓаме неправилни галаксии од типот I и II. Иако со некои ограничувања, шемата на Едвин Хабл е од голема помош во утврдувањето на карактеристиките и својствата на овие неправилни галаксии. Опишуваме кои се карактеристиките на секој тип:

  • Тип I неправилни галаксии: се оние во кои се појавува оригиналната низа на Хабл, како што се галаксиите од типот магелански облак. Може да се смета дека тие се мешавина помеѓу спирални галаксии кои не ја развиле целосно структурата или имаат рудиментирана структура.
  • Неправилни галаксии од типот II: се оние кои се составени од многу стари и црвени starsвезди. Нормално, овие starsвезди имаат тенденција да имаат помалку осветленост и тие се галаксии бидејќи материјата е веќе дифузна и немаат каква било форма.

Го гледаме примерот на магеланскиот облак. Тие се две неправилни галаксии. Големиот облак од Магеланија е оддалечен 180.000 светлосни години, додека малиот е оддалечен 210.000 светлосни години. Тие се една од ретките галаксии, покрај Андромеда, што може да се види без потреба од телескоп или многу напредна технологија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за неправилните галаксии и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.