Најдолгата река во Европа

притоки на реката Волга

Европа има долга мрежа на реки со значителен проток и ги снабдува со вода населението. На најдолга река во Европа Тоа е од реката Волга. Тече низ централна Русија и достигнува до јужна Русија, празнејќи се во Каспиското Море. Неговата сливна површина е 1.360.000 км2. Се смета за најдолга река во Европа и има уникатни карактеристики.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за најдолгата река во Европа и нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

волга

Реката Волга потекнува од планината Валдаи помеѓу Москва и Санкт Петербург и се влева во Каспиското Море. Не само што е најдолгата река во Европа, туку е и најголемата река. Долг е 3.690 километри и има просечен проток од 8.000 кубни метри во секунда.

Неговиот хидролошки слив зафаќа површина од 1.350.000 квадратни километри, рангирана на 18-то место во светот. Исто така е најголема река во Европа во однос на испуштање и одводнување. Широко се смета за национална река на Русија. Античката руска земја, рускиот канат, се појавила околу реката Волга.

Историски гледано, тоа е важна пресек на евроазиските цивилизации. Оваа река тече низ шумите, шумските степи и пасиштата во Русија. Четири од десетте најголеми градови во Русија, вклучително и главниот град на земјата Москва, се наоѓаат во сливот на реката Волга. Некои од најголемите резервоари во светот се наоѓаат покрај реката Волга.

Припаѓа на затворениот слив на Каспиското Море и е најдолгата река што се влева во затворениот слив. Реката Волга извира од планините Валдаи на надморска височина од 225 метри северозападно од Москва и околу 320 километри југоисточно од Санкт Петербург, и тече источно преку езерото Штрж, Твер, Дубна, Рибинск и Јарослав Русија, Нижни Новгород и Казан. Оттаму се врти на југ, поминува уште неколку градови и потоа се испушта во Каспиското Море под Астрахан. 28 метри под нивото на морето.

На својата најстратешка точка, се наведнува кон Дон. Во горниот дел на реката Волга близу Старица, реката Волга во 1912 година имаше многу притоки, од кои најважни беа реката Кама, реката Ока, реката Ветлуга и реката Сура. Волга и нејзините притоки го формираат системот на реката Волга, кој тече низ површина од приближно 1.350.000 квадратни километри во најгусто населениот дел на Русија.

Уста на најдолгата река во Европа

најдолга река во Европа

Имајте на ум дека најдолгата река во Европа мора да има огромна уста. Неговата уста има должина од приближно 160 километри и вклучува до 500 канали и помали реки. Најголемиот влив во Европа е единственото место во Русија каде можете да најдете животни како што се фламинга, пеликани и лотоси. Поради големите мразови во оваа област на Русија, тоа е обично замрзнато во поголемиот дел од должината на целата река за 3 месеци од годината. Зимските месеци најдолгата река во Европа е целосно замрзната.

Реката Волга го испушта поголемиот дел од западна Русија. Многу од неговите големи резервоари обезбедуваат наводнување и хидроелектрична енергија. Должината на оваа река се користи за зголемување на производството на обновлива енергија со оглед на хидрауличните скокови што можат да се градат по најдолгата река во Европа. Московскиот канал, каналот Волга-Дон и водниот пат Волга-Балтик формираат внатрешен воден пат што ги поврзува Москва со Белото Море, Балтичкото Море, Каспиското Море, Азовското Море и Црното Море.

Влијанија врз животната средина на најдолгата река во Европа

загадена најдолгата река во Европа

Високото ниво на хемиско загадување негативно влијаеше на реката Волга и нејзиното живеалиште. Флората и фауната се под влијание на дејството на човечкото суштество низ целата рута. Со напредокот на технологијата и индустриската ера, има многу испуштања кои завршуваат со загадување на водите и предизвикуваат негативно влијание на екосистемите и живеалиштата на многу видови флора и фауна.

Речната долина има висок степен на плодност и произведува многу пченица. Исто така, содржи богати минерални суровини. Голема нафтена индустрија е концентрирана во сливот на реката Волга. Другите ресурси вклучуваат ѓубрива природен гас, сол и поташа. Делта Волга и Каспиското Море се риболов. Астрахан, кој се наоѓа во делтата, е центар на индустријата за кавијар.

Друго од влијанијата врз животната средина на најдолгата река во Европа е тоа што таа често се користи за навигациски цели. Поради изградбата на огромни брани во текот на годините на индустријализација, реката Волга се прошири доста. Тоа е од големо значење за транспорт и внатрешна пловидба во Русија, бидејќи сите брани на реката се опремени за брави на бродови и пловни објекти со значителни димензии. Сите овие чамци можат да пловат од Каспиското Море до скоро крајот на реката во највисоката област.

Ниво на навигација и загадување

Загадувањето на најдолгата река во Европа тоа расте само од индустриското време. Беше забележано дека во 2016 година, дозволената граница на концентрација за нафта и нејзините деривати во речната вода се зголеми во споредба со истата студија спроведена во 2015 година. Да биде работата уште полоша, концентрацијата на загадувачи во 2016 година продолжи да се зголемува во текот на целата година.

Производите со најголемо количество на контаминација се наоѓаат вклучуваат железо, жива и никел. На почетокот на август истата година, рускиот премиер Медведев ги издаде релевантните наредби за итно спроведување на планот за расчистување на реката Волга. Според информациите обезбедени од руското Министерство за природа, спроведувањето на Планот за расчистување на реката Волга ќе чини околу 34,4 милијарди рубли, или околу 580 милијарди американски долари.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдолгата река во Европа и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.