8 места каде дождот не престанува да паѓа

Силен дожд

Додека некои гледаат кон небото чекајќи го долгоочекуваниот дожд, други сепак би сакале почесто да се гледа сонцето низ облаците. И, се разбира, можете да се навикнете на климатските услови на местото каде што живеете, но реалноста е дека »никогаш не врне по вкус на сите".

Дали сакате да знаете кои се местата каде дождот практично никогаш не престанува да паѓа? Погледнете ја оваа листа.

Чоко

Тој чоко

Сместено во северозападниот дел на Колумбија, оваа област на џунглата со тропска клима регистрира во некои точки извонредна количина на 13.000 милиметри од дожд секоја година. Тоа е, скоро со голема веројатност, регионот на целата планета каде што врне најмногу.

Порто Лопез

Порто Лопез

Овој агол на светот е рибарско село кое се наоѓа во Колумбија. Според Колумбиската национална метеоролошка служба, во просек од 12.892 милиметри по година. И не само тоа, туку помеѓу 1984 и 1985 година врнеше секој ден. Односно, сите беа „влажни“ за тоа време.

Хаси ридови

Водопад каси

Во државата Мегалаја, Индија, тие не заостануваат многу. Ова место е познато по своите неверојатни водопади, и по својата бујна вегетација. Градот Mawsynram, кој има просек од 11.871mm, внимателно следен од Черапунџи, чие население е околу 10 илјади жители, и кои регистрираат во просек 11.777 мм.

Урека

Урека

Во Екваторијална Гвинеја, јужно од островот Биоко, ја наоѓаме Урека. Со годишно просечно врнење од дожд од 10.450mm и опкружено со тропска шума, несомнено е место за уживање во климата.

Планина Вајалеале (Хаваи)

Планината Вајалеале на Хаваи

Со име што значи „повлажна вода“ веќе можеме да добиеме идеја за тоа колку е дождлива оваа област. Или поточно, тоа беше. Сè уште врне многу, но сушата почнува да го погодува. Сепак, сè уште се забележуваат импресивни износи: 9.763mm по година.

Јакушима

Јакушима

Тоа е мал јапонски остров кој се наоѓа јужно од главниот остров Кјушу. Познат е како „островот на вечната поплава“, бидејќи секоја година се бележат помеѓу 4.000 и 10.000 мм од дожд.

Милфорд Трак

Милфорд Трак

Нов Зеланд може да се пофали со неверојатно убави природни предели. Една од нив е патеката Милфорд, која се наоѓа на Јужниот остров. Секоја година запишува помеѓу 6.000 и 8.000 мм.

Theунгла во Борнео

Theунгла во Борнео

Jунглите на Борнео се напојат од голем дожд. Поточно во шумата Гунунг Мулу, во срцето на островот, некои 5.000 милиметри годишни врнежи од дожд.

Како е дождливото време?

Сега, кога знаеме кои се најрајните места на планетата, кој е подобар начин да се открие што точно значи „дождливо време“ да добиеме повеќе или помалку идеја за тоа што значи да се живее таму, што може да ни се најде ако сакаме да патуваме некаде особено влажно. Па, ајде да дојдеме до тоа:

Дождлива тропска клима

мириса на дожд

Оваа клима се карактеризира со тоа што има минимални температури над 18ºС. Тие се наоѓаат во области близу до линијата Еквадор и постојат три вида:

 • Екваторијална: Со обилни врнежи од дожд во текот на целата година, во областите каде што има оваа клима, ќе ги најдеме типичните влажни шуми. Годишната температура е помеѓу минимум 20 ° C и максимална 27 ° C.
 • Тропски: Се јавува помеѓу 10º и 25º од северната и јужната географска ширина. Климата е исто така топла, но за разлика од екваторијалната, таа има сува сезона, што е зима.
 • Монсун: со обилни дождови во лето, е под влијание на монсунот. Тоа е највлажната клима на планетата, но има и сува зимска сезона. Летото е топло и многу влажно, додека зимата е прилично сува.

Дождлива умерена клима

Средоземно Море

Умерената дождлива клима е онаа што се карактеризира со ладен месец чија просечна температура е помеѓу 18ºС и -3ºС, а просекот на најтоплиот месец е повисок од 10ºС. Три главни типа на клима спаѓаат во оваа група:

 • Океански: Тоа е зона на влијание на циклонските системи лоцирани помеѓу 35º и 60º географска ширина. Сезоните се добро дефинирани.
 • Кинески: тоа е преодна клима помеѓу тропско дождливо и умерено континентално ниво. Тие често имаат настинки. Летото е топло и влажно, но зимата е поблага и дождлива.
 • Медитеранско: Тоа е суптропска клима на умерената зона. Се наоѓа помеѓу 30º и 45º од северната и јужната географска ширина. Се карактеризира со изразена суша во текот на летото; суша што е мотивирана од трајноста на суптропскиот антициклон. Зимите се благи. Врнежите се концентрирани во пролетните и есенските месеци.

Дали знаевте дека има толку многу врнежливи места во светот? Дали знаете за другите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гонзало dijo

  Сметам дека оваа информација е интересна, но во регионот Амазон врне над 4.000 мм. година

 2.   Франциско dijo

  интересно, но во Панама има места со 6,000 мм годишно

 3.   Ингрид Факенда dijo

  Интересно, сакам сè што е поврзано со природата.

  1.    Моника санчез dijo

   Драго ни е што сте заинтересирани, Ингрид 🙂

 4.   Ервин dijo

  Луѓе кои имаат податоци добиени од мерења од Националната метеоролошка служба или од сериозни универзитети во Агрономијата кои ги пријавуваат одговорните и вистинити податоци дадени од тие климатски услуги и кои ја ставаат врската до Интернет-страницата од каде ги добиле податоците за да се потврди дека тие податоци се реални.
  Ако пријавените податоци не биле запишани од важни институции за климатски студии, тоа е податок што е бескорисен бидејќи не може да се провери.

  Ервин.