Научете што да правите за време на екстремни временски настани

Newу Орлеанс Катрина

Newу Орлеанс по ураганот Катрина во 2005 година

Не е тајна дека екстремни временски настани Тие опасно се зголемуваат на број низ целиот свет поради климатските промени. Во студија објавена во САД, која припаѓа на Специјалниот извештај за екстремни настани (чиј акроним на англиски јазик е SREX), се предупредува дека климатските промени ќе ги зголемат екстремните горештини, обилните врнежи од дожд и брзината на ветерот од Тропски бури.

И што можеме да сториме ние граѓаните? Прво, продолжете да ги повикувате владите да го намалат загадувањето на јаглерод, бидејќи тоа е единствениот начин да се запре климатските промени во која е потопена нашата планета во моментот. Можеби сега е предоцна, но тие имаат обврска да се обидат, бидејќи глобалните последици се веќе погубни.

Второ, она што мора да го направиме е да научиме како да се заштитиме себеси и нашите семејства за време на можни екстремни временски настани. За да знаеме што да правиме во една од овие ситуации, ФЕМА, Федералната агенција за управување со итни случаи на САД, го нуди следново совети:

 • Бидете информирани. Претплатете се на локални предупредувања за итни случаи за ажурирања.
 • Осигурете се дека имате радио или друг уред на батерија, во случај да се потроши струјата.
 • Планира однапред. Имајте при рака план за евакуација и материјали за итни случаи. Проверете ги списоците од Црвениот крст, Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА) или Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за да видите што ви треба.
 • Останете во контакт со вашите роднини, пријатели и соседи.
 • Бидете сигурни дека имате конзервирана храна за која не е потребно ладење и вода за пиење. Најмалку 4 литри вода по лице и по домашно милениче дневно.
 • Чувајте најмалку тридневно снабдување со вода за секој член на семејството.
 • Во жешки настани, осигурете се дека најранливите луѓе (стари лица, болни и мали деца) се на ладно место со доволно вода.
 • Останете дома што е можно подолго. Доколку немате клима, останете на најнискиот кат, далеку од сончевите зраци. Обидете се да одите секојдневно неколку часа во јавна зграда што има климатизација.

Ризик да звучи катастрофално, вистината е дека илјадници екстремни временски непогоди се случија во САД само во 2011 година, а се очекува ова да биде тренд за следните неколку децении низ целиот свет. Па ти си Упатства тие можат да бидат покорисни за нас отколку што мислиме.

Повеќе информации - Тропска депресија „Берил“ повторно ќе стане тропска бура

Извор - земјиште


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.