Пад до 9 степени за да се стави крај на топлината

Топлина

Поминувајќи жешко? Вистината е имавме многу потопол почеток на септември од нормалното, со многу високи температури земајќи го предвид месецот во кој се наоѓаме: Степени на 43,1 центигради се регистрирани во Гранада на 6-ти ден, 38'4ºС на 5-ти на Ибица или 45,4ºC на аеродромот во Кордоба исто така на 5-ти.

Но, оваа состојба ќе се промени од денес, петок. Всушност се очекува пад на температурите до Степени на 9 за време на викендот, што дефинитивно ќе ни помогне да се чувствуваме како падот да е зад аголот.

Модесто Санчез, портпарол на Државната агенција за метеорологија, објасни дека во текот на сабота и недела ќе живееме »летно збогување», И покрај фактот дека последниот ден од неделата ќе има мал скок на температурите.

Во вторник на 13 се очекува општ пад, и нестабилност во атмосферата што ќе ни остави врнежи од дожд и облачно небо во многу делови на земјата, вода што несомнено ќе биде многу добро примена во оние заедници каде што не врнеше дожд, како што се Каталонија, Балеарските острови или Мадрид.

Термометар

Ова се предвидувањата на АЕМЕТ за следните неколку дена:

Предвидување за петок, 9 септември

Денес се очекуваат облачни интервали на дневна еволуција во источната третина од полуостровот, со можност за врнежи од дожд и невреме во Каталонија, северно од Арагон и јужно од Пиринејскиот систем. Температурите ќе се намалат на Пиринеите, јужната половина на полуостровот и Канарските острови; во останатите ќе се кренат малку повеќе.

Предвидување за сабота, 10 септември

Во сабота работите ќе започнат да се менуваат низ целата земја. Облачно небо се очекува на поголем дел од полуостровот, како и на двата архипелага. Може да врне дожд на северот на Каталонија. Температурите ќе опаднат.

Предвидување за недела, 11 септември

Во недела се очекува облачност на северот на Галиција и западно Кантабриско Море, исто така на Пиринеите, источната третина од полуостровот и на Балеарските острови, каде може да има туш. На остатокот од полуостровот небото ќе остане ведро или со голема облачност. И на Канарските острови може да врне дожд на островите со поголемо олеснување.

Максималните температури ќе се зголемат на северот и центарот на Полуостровот, додека во јужната половина тие ќе се намалат.

Значи, има помалку да се збогуваме со летото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.