Намалување на потрошувачката на месо, еден од клучевите за борба против климатските промени

Крави

Што повеќе ви се допаѓа: хамбургер со компири или салата? Зеленчукот обично не ги сака, но треба. Добитокот испушта повеќе од 14,5% од светските стакленички гасови, и тоа е проблем, оттогаш Во светот се трошат просечно 40 кг производи од животинско потекло годишно по лице; во Шпанија, 100 кг.

За планетата да биде одржлива, потрошувачката на месо треба да се намали пет пати според Флорент Марселези, европратеник во Еква.

Потрошувачката на месо во таканаречените земји од Првиот свет вртоглаво расте, што се рефлектира на улиците. Се повеќе дебели луѓе додека во земји како Јапонија, каде што имаат повеќе вегетаријанска исхрана, тешко е да се најде некој со прекумерна тежина.

Според а студија предводена од Универзитетот во Оксфорд и спроведена во 2014 година, емисиите на СО2 кај вегетаријанците се 50% пониски од оние на оние кои консумираат месо секој ден, а оние на веганите 60%. Сепак, не е потребно да станете вегетаријанец за да и помогнете на планетата; само јадете сè: овошје, зеленчук и повремено месо. Човечкото суштество е сештојадо и потекнува од мајмуни, кои се животни кои претежно јадат растенија, освен необичното, како африканското шимпанзо, кое исто така се храни со инсекти.

Овошје и зеленчук

Што се случи? Што јадењето преработено месо стана подостапно отколку јадењето овошје и зеленчук, што е нелогично бидејќи се потребни многу повеќе ресурси за производство на месо отколку овошје и зеленчук. Поевтино е да се купи месо од зеленчук, и затоа, тоа е она што го јадеме.

Но, ако продолжиме вака, природните пејзажи што многу ги сакаме наскоро може да престанат, освен ако не ги намалиме емисиите на јаглерод диоксид (СО2), а тоа подразбира намалување на потрошувачката на месо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.