Мртвата ѕвезда која уништува планетарен систем

ѕвезда која уништува планетарен систем

Знаеме дека универзумот постојано се шири и дека се случува создавање и уништување на ѕвезди и ѕвездени системи. Научниците открија а мртва ѕвезда која уништува планетарен систем. Ова откритие ја воодушеви целата научна заедница.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за откривањето на мртвата ѕвезда која уништува планетарен систем.

Мртва ѕвезда уништува планетарен систем

Бело џуџе

Астрономите од UCLA открија бело џуџеста ѕвезда која јаде карпести, ледени материјали. Забележано е дека ѕвездата, која Тоа е 86 светлосни години од Земјата., ги апсорбира остатоците и од надвор и од внатре во системот. Само претходните случаи на космички канибализам покажаа ѕвезда како голта материјал надвор од својот систем, но ова бело џуџе јаде материјал и од внатре и од надвор од системот, што укажува на тоа дека може да го уништи целиот свој ѕвезден систем.

Коавторот на трудот Тед Џонсон, студент по физика и астрономија во UCLA, рече дека се надеваат дека ќе добијат подобро разбирање за сончевите системи со проучување на овие бели џуџиња. Ѕвездата G238-44, која е блиску до нашето Сонце, изел други ѕвезди, според податоците од вселенскиот телескоп Хабл и другите телескопи на НАСА. Доказите и заклучоците беа донесени врз основа на анализа на материјалот што ја долови блиската атмосфера на ѕвездата.

Кога ѕвезда како нашето Сонце останува без гориво, таа се распаѓа во бела џуџеста ѕвезда, која обично е многу густа и со големина на планета. Ѕвездите согоруваат водород во јадрата, но кога ќе им снема водород, тие согоруваат хелиум во јадрото. Кога ѕвездата го прави ова, таа може да порасне доволно голема за да ја проголта својата најблиска планета. Како што старее ѕвездата, може да стане бело џуџе.

Времето во кое ѕвездата е подложена на оваа масовна промена, која може да трае 100 милиони години, може да биде многу опасно за блиските планети. Астрономите од UCLA забележале бело џуџе како ги проголтува кометите и астероидите. Ѕвездата, која се наоѓа на 86 светлосни години од Земјата, голта материјал и од внатре и од надвор од својот систем. Тим астрономи од Универзитетот во Калифорнија во Лос Анџелес (САД) забележа бело џуџе ѕвезда која јаде астероиди и комети. Ѕвездата ја апсорбира материја и од надворешниот и од внатрешниот дел на нејзиниот систем, што го прави првпат два одделни типа на небесни објекти да се забележат групирани заедно во бело џуџеста ѕвезда во исто време.

Истражување

универзумот

Тед Џонсон се надева дека со проучување на овие бели џуџиња можеме да стекнеме подобро разбирање за планетарните системи кои сè уште постојат. Вселенскиот телескоп Хабл и другите опсерватории на НАСА им помогнаа на астрономите да се идентификуваат првиот случај на космички канибализам во кој бело џуџеста ѕвезда јадела и леден материјал и камено-метален материјал. Ова се случи кога астероид или тело слично на објекти пронајдени во Кајперовиот појас (околуѕвездениот диск на надворешниот Сончев систем, кој е надвор од орбитата на Нептун, но блиску до површината на нашите ѕвезди) се спои со Белото џуџе.

Ова откритие е направено со анализа на гасот кој бил заробен од атмосферата на ѕвездите. Белата џуџеста ѕвезда настанала кога помала ѕвезда, како нашите сонца, останала без нуклеарно гориво. Ѕвездите го согоруваат своето гориво многу бавно, користејќи водород во нивното јадро. Кога ќе им снема водород, тие можат да користат хелиум во нивното јадро за да продолжат да се спојуваат. Кога ѕвездата ќе отече и ќе ја проголта својата најблиска планета, таа е стара и се ближи до крајот на својот живот.

формирање на бели џуџиња

Најстарите ѕвезди на крајот стануваат бели џуџиња. Кајперовиот појас е регион полн со ледени предмети, како Арокот. Надвор од орбитата на Нептун се наоѓа астероидниот појас, а надвор од тоа, карпестите планети. Ако нашиот сончев систем минува низ својот период на трансформација (кој трае околу 100 милиони години), идната бела џуџеста ѕвезда ќе се храни со остатоците од овие планети, како и астероидите од астероидниот појас.

Откривањето на овој случај на небесен канибализам е интересно бидејќи не само што ја илустрира оваа ѕвездена транзиција од нашиот Сончев систем, туку затоа што се верува дека овие астероиди и комети се судриле со Земјата пред милијарди години, носејќи вода на нашата планета, создавајќи идеално живеење. Услови. Професорот од UCLA Бенџамин Цукерман и други истражувачи откриле дека белата џуџеста ѕвезда има елементи како јаглерод, кислород и азот, што укажува дека ѕвездата некогаш имала карпесто, родителско тело богато со испарливи. Истражувачите заклучуваат дека ова е првиот пример пронајден во стотиците бели џуџиња што ги проучувале.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за мртвата ѕвезда која уништува планетарен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.