Мочуришта на Мадрид

Резервоари во Мадрид

Резервоарите се стратешки резерви на вода за снабдување со урбани центри. Иако се вештачки и изградени од луѓе, заедно со мочуриштата формираат многу вредни екосистеми. Тие се исто така познати по својата единствена пределска убавина бидејќи во нив има вредни претстави на флората и фауната. Познати се особено водните птици. На мочуришта на Мадрид тие се добро познати и често се истражуваат на туристичка основа.

Поради оваа причина, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме за сите карактеристики и важност на мадридските мочуришта.

Мочуришта на Мадрид

Заштитени мочуришта

Места како што се мочуриштата и резервоарите се поврзани со водната средина. Покрај тоа, тие се подложени на висок демографски притисок и сето тоа има влијание врз одржувањето на квалитетот на водите и придружните екосистеми. Поради оваа причина, одлучено е да се преземат различни мерки за да може да се заштитат овие екосистеми. Ние го знаеме тоа заедницата во Мадрид има 14 резервоари и 23 заштитени мочуришта кои се вклучени во каталогот на акумулации и мочуришта. Овие простори се вклучени бидејќи имаат природни карактеристики и содржат голема количина вода за снабдување.

Знаеме дека резервоар оди во вештачка вода што се чува и се храни преку реки и потоци. Водите се користат за снабдување, наводнување, хидроелектрична употреба и други. Постојат високи и средни сливови во реките на акумулациите во Мадрид кои Родени се од планините Гвадарарама и Сомосиера. Многу од овие резервоари се наоѓаат на места кои не се многу чести и тоа го промовираше развојот на екосистемите поврзани со вода. Овие екосистеми служеле како прибежиште за голем број на видови. Целата околина на мадридските мочуришта се здоби со необични и интересни карактеристики. Овие интереси се обединети помеѓу земјоделската и сточарската експлоатација и активности.

Каталог на мочуришта во Мадрид

Заштитени мочуришта на Мадрид

Да видиме кои се 14-те резервоари што се вклучени во каталогот на контејнери и заштитени мочуришта на заедницата во Мадрид:

 • Слив на реката Лозоја: резервоарите Пинила, Риосекило, Пуентес Виејас, Ел Вилар и Ел Атазар.
 • Слив на реката Гвадаликс: резервоарот Педрезуела.
 • Слив на реката Манзанарес: акумулациите Навацерада, Сантилјана и Ел Пардо.
 • Слив на реката Гвадарама: акумулациите Ла Јароса, Лос Аројос и Валмајор.
 • Слив на река Алберче: акумулациите Сан Хуан и Пикадас.

Каталогизираните акумулации имаат планови за управување, освен:

 • Резервоар Сантилана, бидејќи е вклучен во регионалниот парк Куенка Алта дел Манзанарес.
 • Резервоар Ел Пардо, како што е во рамките на Монте дел Пардо (припаѓа на Националното наследство).
 • Резервоар Сан Хуан, бидејќи неговата површина е поделена помеѓу автономните заедници во Мадрид и Кастилја-Леон.

Карактеристики на заштитените резервоари

Мочуришта на Мадрид

Сега ќе анализираме кои се главните карактеристики како резиме на мадридските мочуришта:

 • Резервоар за пинила: се наоѓаат општините Лозоја и Пинила дел Вале и има површина од 443 хектари.
 • Резервоар Риосекило: Сместено е во општините Буитраго де Лозоја, Гаргантила дел Лозоја и Гарганта де лос Монтес и има површина од 322 хектари. Има план за управување со природни ресурси за Сиера дел Гвадарама.
 • Резервоар Пуентес Виејас: тука се општините Пињуакар, Пуентес Виејас, Буитраго де Лозоја Мадаркос и Гасконес. Има површина од 268 хектари.
 • Резервоар Ел Вилар: Сместено е во општините Пуентес Виејас, Робледило де ла Jара и Берзоса де Лозоја. Има површина од 136 хектари водна површина.
 • Резервоар Ел Атазар: Сместено е во општините Ел Беруеко, Робледило де ла araара, Ел Атазар, Сервера де Буитраго, Пуентес Виејас и Патонес. Има површина од 1.055 хектари водна површина. Поради својата голема големина, тоа е едно од најважните мочуришта во Мадрид.
 • Резервоар Педрезуела: се наоѓа во општините Гвадаликс де ла Сиера, Педрезуела и Вентурада. Неговата површина на водна површина е 415 хектари. Една од неговите заштитни фигури е басенот на реката Гвадаликс.
 • Резервоар Сантилана: тука се општините Манзанарес Ел Реал и Сото дел Реал. Неговата површина на вода е 1.431 хектар и има и други заштитни фигури како што е сливот на сливот на реката Манзанарес. Исто така е уште едно од најважните мочуришта во Мадрид заради големината и капацитетот да држи вода.
 • Резервоар Навацерада: припаѓа на општините Навацерада, Бекерил де ла Сиера и Коладо Медијано. Има површина од само 91 хектар. Се користи за снабдување на околните области и извесно наводнување.
 • Резервоар Јароса: единствената општина каде се протега е во Гвадарама. Тоа е едно од најмалите мочуришта во Мадрид со само 58 хектари земја. И покрај тоа, тој има план за управување со природни ресурси што припаѓа на Сиера де Гвадарама.
 • Резервоар Ел Пардо: се наоѓа општината Мадрид и има површина од 1.179 хектари. Се смета за ЗЕПА (специјална заштитна зона за птици). Исто така припаѓа на националното наследство.
 • Резервоар Аројос: Припаѓа на општината Ел Ескориал бидејќи е многу мала. Има само површина од 12 хектари вода.
 • Резервоар Валмајор: Сместено е во општините Ел Ескориал, Валдеморило, Колменарехо и Галапагар. Има површина од 775 хектари земја. Се смета за регионален парк на средниот тек на реката Гвадарама и нејзината околина.
 • Резервоар Сан Хуан: припаѓа на општините Сан Мартин де Валдеиглезијас и Пелајос де ла Преса. Има површина од 1.235 хектари, што е една од најголемите. Исто така, има заштитни фигури како што се ZEPA Encinares на реките Алберче и Кофио и ZEC Cuencas на реките Алберче и Кофио. ЗЕЦ е посебна област за зачувување. Ова се должи на неговата голема количина флора и фауна што им припаѓа на овие места.
 • Резервоар за штука: Припаѓа на општините Навас дел Реј, Сан Мартин де Валдеиглезијас и Пелајос де ла Преса. Има површина од само 74 хектари земја. Исто така е ЗЕПА и ЗЕЦ поради големото присуство на птици преселници.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за мадридските мочуришта и нивните главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.