Морска ерозија

причини за морска ерозија

Во природата постои процес на континуирано абење што е познат како ерозија. Оваа ерозија се пренесува на различни области и природни екосистеми. Денес ќе разговараме за морска ерозија. Тоа вклучува ерозија на крајбрежјето и отстранување на седименти од песочни дини предизвикани од океански струи, бранови и океански струи.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, причини и ефекти на морската ерозија.

клучните карактеристики

морски пештери

Морската ерозија не е ништо повеќе од континуирано абење на копнената површина предизвикана од океански струи, бранови и океански струи кои континуирано го погодуваат крајбрежјето. Брановите се едни од највидливите ерозивни елементи што можат да се видат. Сепак, приливите и фауната, исто така, играат важна улога во овој процес на ерозија. Овој вид ерозија може да се појави и во карпите и во самиот песок.

Кога се јавува на бреговите со малку карпи, ерозијата е многу поизразена и побрза. Ние мора да разбереме дека карпите се многу потешки елементи и затоа се потешки да се истрошат со текот на времето. Ако една работа ги нема овие карпи, ерозијата се јавува на многу побрз начин. Кога има една област помека од другата во мала област, наоѓаме формации како што се фонтани, тунели или природни столбови.

Како настанува морската ерозија

морска ерозија

Toе ги видиме главните чекори и причините за настанување на морската ерозија. Главните причини зошто крајбрежјето носи постојано се јавува поради природни феномени: бранови и океански струи. Од друга страна, тој обично се произведува со дејство на некои живи суштества, иако овој процес не е толку значаен во крајната ерозија на екосистемот. Stepе анализираме чекор по чекор кои се аспектите на морската ерозија.

Бранови

Брановите се елементите што стигнуваат до крајбрежјето и можат да го уништат екосистемот. Тие имаат две фази на движење. Првиот се јавува кога бранот е конструктивен. Ова значи дека е горе и го погодува крајбрежјето. Втората фаза е кога станува мамурлак, што е кога се однесуваше како да е мантија и го влече целиот талог во морето. Овој процес произведува ефект на компресија и декомпресија континуирано, што пак генерира дефект на вшмукување способен за производство на уривања на карпа.

Мора да имаме предвид дека морската ерозија се јавува во геолошка временска скала. Ова значи дека мора да поминат илјадници години за крајбрежјето да еродира со дејство на бран.

Океански струи

Друг аспект е да се земе предвид морската ерозија. Неговата главна улога е да влече. Подземјето на бранот произведува долни струи, што е движење нормално на движењето на крајбрежната струја. Струите можат да создадат паралелно движење кога брановите косо удираат на бреговите. Разликата помеѓу високите и ниските точки на плимата и осеката создава и неправилни струи. Овие плими и осеки зависат од областа каде што сме и од годината. Тие се најсилни кога постои голема разлика помеѓу плимата и осеката. Ова е местото каде што ги гледаме излезните точки во двата пати.

Видови на морска ерозија

бран удар

Како што споменавме претходно, морската ерозија зависи од тоа каде се појавува. Затоа, постојат различни видови:

 • Хидраулични стартери: Тие се јавуваат кога брановите удираат во седиментите кои не се многу населени и ги мијат. Седиментите ги мијат реките и тие вообичаено јадат во устите. Покрај тоа, напротив, тие имаат тенденција да дејствуваат на испукани карпи и тие се уништуваат бидејќи брановите продираат насилно и го компресираат присутниот воздух. Така, со текот на времето, карпите се уништуваат.
 • Абразија: Овој вид на морска ерозија се генерира како производ на триење на брегот на фрагментите од карпите што се пренесуваат и од бранови и од плима и осека. Во зависност од големината и брзината со кои се раселени, тие можат да предизвикаат повеќе или помалку ерозија. Овој вид на ерозија е неопходен во формирањето на возрасни кори, карпи и платформи за абразија.
 • Корозија: корозијата се јавува поради содржината на минерални соли присутни во морето. Овие соли се способни да растворат многу материјали. Главно, тие имаат тенденција да ја разредуваат варовничката карпа што се наоѓа внатре. Тие потоа се трансформираат во корални гребени или помагаат во процесот на абразија преку нивните мали честички. Корозијата, исто така, има тенденција да дејствува околу морето. Ова е предизвикано од магла. И тоа е дека маглата ги има истите соли кои создаваат вдлабнатина во конструкциите во превозните средства на крајбрежјето преку влажноста.
 • Биолошки процеси: тоа е друг вид на морска ерозија, иако помалку значаен. Theивотните се одговорни за ерозијата. Морето има животни кои јадат карпи познати како литофаги. Другите се животни кои ја пренесуваат растворената варовничка карпа во морето за да формираат корални гребени. Флората и вегетацијата влијаат и при престојот во пукнатините на карпите и го олеснуваат нивното раскинување.

Причини и ефекти на морската ерозија

Меѓу причините за морска ерозија го наоѓаме следново:

 • Привлечност за Месечината: атракција на дел од Месечината е она што ги генерира плимата и осеката. Според фазите на Месечината и точката на копнениот превод, однесувањето на плимата и осеката варира.
 • Бури: бури со уште еден важен фактор што треба да се разгледа. Постојат бранови кои имаат сила од 9765 Kg / m1, што може да се зголеми за три пати повеќе од нејзината сила при обилни дождови.

Ајде да видиме сега какви се ефектите:

 • Карпи: морската ерозија се рефлектира во релјефот на крајбрежјето. Карпите се вертикални карпести падини кои се формираат од ударот на брановите. Тие се резултат на ерозијата на еродираната карпа.
 • Платформи за абразија: тие се еродирани карпести платформи кои се појавуваат кога плимата е при мала плима. Тоа е целото продолжение на крајбрежјето.
 • Морски акти: тие се формираат кога ерозијата од морето нагласува одредена област на карпа.
 • Морски пештери: Тие се создадени за да ги повредат материјалите со помала цврстина.
 • Полуостров: тие се парчиња земја споени со истмус.
 • Литорални стрели: тие се формираат со акумулација на седименти.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за морската ерозија, нејзините причини и нејзините ефекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.