Мајски изреки

Јаболкница во цвет

Скоро без да сфатиме, се наоѓаме во месец мај, петти во годината и еден од најубавите на Северната хемисфера. Полињата се полни со билки и многу растенија ги користат пријатните температури за да ги произведат своите најдобри цвеќиња.

На може изреки Тие ни раскажуваат за ведро небо, бои и живот, но исто така и за невремето што може да ги поплави посевите пред да започне летната суша.

Како е месецот мај во Шпанија?

Облачно небо

Пред да преминеме на изреките, да знаеме какво е времето обично во овој месец во земјата.

Температура

Со просек од 16,4ºC (референтен период: 1981-2010), Мај е добар месец за да започнете да уживате во активности на отворено. Некои дури се осмелуваат да го направат првото натопување, особено ако се наоѓаат во медитеранскиот регион. И тоа е дека, на некои места, како Мурсија или Кордоба, живата во термометарот може да се искачи на повеќе од 30ºС.

Но, мора да зборуваме и за студ, особено на северот на полуостровот. Температури кои можат да паднат под 0ºС, дури достигнуваат околу -4ºС на планините на северот од земјата.

Врнежи

Просечните врнежи од дожд се 61 mm (референтен период: 1981-2010), така што Меј има генерално влажен карактер, особено на крајниот северозапад, од каде што бурите имаат тенденција да влегуваат со многу поголема фреквенција, и во архипелагот Канар.

Од друга страна, медитеранскиот регион е оној што врне поретко.

Мајски изреки

Бура над поле

Сега, кога знаеме повеќе или помалку што може да ни донесе месец мај, да видиме дали изреките можат да ни дадат повеќе информации:

 • До четириесетти мај, не соблекувајте го палтото: можеби уживаме во многу пријатни денови, но до средината на месецот се препорачува да не се чува топла облека, за секој случај.
 • Март магла, мајски мраз: ако март беше ладен месец, со мраз и / или град, вообичаено е да се формира магла во мај.
 • Сан Исидро лабрадор, ги дистрибуира водата и сонцето: денот на Светецот е 15. Тој е многу посветен низ цела Шпанија, биде светец-заштитник на земјоделците и агрономите. Месец со врнежливи денови и други сончеви денови и добро време, помага да расте тревата и да созреваат житарките.
 • Воздушен март и дождлив април, извадете цветен и убав мај: Кога условите се најпогодни, лесно е штом пристигне мај, растенијата стануваат убави.
 • Мај и септември двајца браќа: еден во зима, друг во лето: разумот не недостасува. И двата месеци носат многу добри денови, но и многу лоши денови во текот на кои треба да се заштитиме од лошите временски услови.
 • Меј има три лоши месеци: Постојат и такви кои сметаат дека ова не е добар месец, бидејќи на ист начин што еден ден сте многу жешки, друг мора да облечете јакна за да избегнете лошо поминување.
 • Мај е најдобриот месец во годината: многумина од нас мислат дека е најдобриот месец да се направи нешто: излезете да вежбате спорт, уживајте во градината, излезете да јадете со пријателите или семејството на тераса, ...
 • Мајска вода, посакуваното добро: во многу делови мај е последниот месец од невремето со врнежи до септември-октомври. Ако ништо не падне во овие 30 дена, летната суша ќе предизвика повеќе од еден проблем. Затоа мајските дождови се способни да го разубават денот.
 • Може да се регулира, ниту ладно, ниту изгорено, ниту премногу суво, ниту премногу влажно: Несомнено е најдобриот месец на пролетта, бидејќи земјоделецот ќе може да ужива во одлични жетви ако времето остане повеќе или помалку стабилно.
 • Водата за Санта Рита, и повеќе од подарување: денот на Светиот е 23 мај, кога пролетта е многу напредната. Ако дождовите доцнат, растенијата во градината не можат да растат толку брзо како што би сакал земјоделецот.
 • Кога мај треба да посредува, студот веќе мора да заврши: Како што поминуваат деновите и се зголемува температурата, мразовите можат да завршат во средината на месецот.
 • Во мај Наг станува коњ: полињата се исполнети со билки, храна на коњите, кои стануваат многу поздрави и поубави.
 • PИли Сан Фернандо, во Андалузија берат, но во Кантабриа продолжува да врне и грми: Денот на Свети е 30 мај, кога летото почнува да пристигнува во медитеранскиот регион, додека облачните фронтови продолжуваат да пристигнуваат на северот на полуостровот, придружени со дождови.
 • Мај градинар, многу слама и малку жито: ако пролетта доцни, обично паѓа дожд во голем дел од тој месец, што ќе им овозможи на житните култури да растат многу, но ушите не можат да созреат добро поради недостаток на сончева светлина. Од друга страна, дождот е многу корисен за градината, бидејќи го фаворизира растот на растенијата, правејќи го земјоделецот да заштеди и вода.

Ново никнувано дрво

Дали знаете други изреки од мај?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.