Овие се најдобрите метеоролошки станици за да се дадат на Божиќ

Метеоролошка станица

Со Божиќ веднаш зад аголот Кој подобар подарок за вентилаторот за метеорологија од одличната станица? Сигурно го сакате. Но, треба да знаете дека кога барате, ќе видите дека има многу модели од многу различни брендови и лесно е да најдете два кои имаат исти карактеристики, но со многу различна цена.

Па, како го избравте најдобриот? Не грижи. Направивме список на метеоролошки станици што треба да се подарат на Божиќ Тие се одлична вредност за парите. Тука го имате.

Професионални метеоролошки станици

Кога зборуваме за професионални метеоролошки станици, мислиме на оние што се комплетни, односно ги мерат температурата, влажноста, врнежите од дожд, ветерот и многу повеќе. Покрај тоа, тие овозможуваат споделување на зачуваните податоци преку Интернет. Тие се најбарани од обожавателите бидејќи се многу комплетни. Цената е повисока од онаа што може да ја имаат конвенционалните станици, но и квалитетот.

Најмногу препорачани се:

Орегон WMR89

Орегон

Тоа е многу, многу комплетно. Тоа е безжична станица која обезбедува информации за локалната клима по многу прифатлива цена. Вклучува и USB порта што овозможува поврзување со компјутер или лаптоп, така што собраните податоци ќе можат да бидат зачувани, анализирани и споделени.

Има само цена 107,39 евра, и можеш купи го тука

Froggit WS8800 (2 екрани)

жаба-близнак

Елегантно дизајниран, Froggit WS800 е уште еден безбеден облог за да му дадете некој близок на Божиќ. Екраните се тактилни, имаат Bluetooth 4.0 и, се разбира, податоците можат да се прегледуваат, анализираат и споделуваат преку Интернет.. Кои се тие податоци? Па, оние што секоја професионална станица мора да ги измери: температура, влажност, брзина и правец на ветерот, итн.

Која е цената на ова чудо? Десет е поскап од претходниот: 289,99 евра. Многу ниска цена со оглед на висината на профитот што го имате. Ако сакаш, кликнете овде

Вотсон W8681-Pro

Вотсон

Кога барате професионална метеоролошка станица за да му подарите на некој што ја сака оваа тема и ужива да гледа графика, понекогаш може да биде тешко да се добие подарокот како што треба. Но, тоа нема да ти се случи со оваа станица. На неговиот ЛЦД-екран можете да видите, со само поглед, температура, влажност, врнежи, атмосферски притисок и многу повеќе.

Можеби мислите дека оваа прекрасна станица има многу висока цена, но вистината е дека би згрешиле. Има скромна цена од 254,82 евра. Не е лошо, нели? Зафатете се од тоа

Нетатмо NSW01-EC

станица

Ова е друга метеоролошка станица: е направен за iPhone и Android телефони. Ги мери температурата, атмосферскиот притисок, влажноста и концентрацијата на јаглерод диоксид. Покрај тоа, можете да ја видите временската прогноза за следните неколку дена.

Апликацијата за преземање на мобилниот телефон е бесплатна, и ако сте поврзани на Wi-Fi, можете да пристапите до најновите податоци собрани од сензорите од каде било во светот.

И која е цената? Прилично интересна: 143 евра. Купете го тука

Фрогит WH2600

станица-жаба

Убава, не мислиш? Оваа метеоролошка станица мери сè: притисок, влажност, температура, врнежи од дожд, ветер, УВ индекс ... Сите овие податоци може да се пренесат преку портата LAN и Интернет-врската на лицето кое ќе одлучи да ја преземе оваа станица.

Ако зборуваме за цени, добро, би можеле да ви кажеме дека чини неколку стотици евра, но ние би ве излажале, бидејќи не достигнува ни 200 евра. Да, да, можеби не ми верувате, но во тој случај би ви кажал ... кликнете овде.

169,99 евра цена Неверојатно е.

Фроггит HP1000

жаби-три-екрани

Ако лицето на кое сакате да му го подарите овој посебен подарок веќе има некое знаење за метеорологија, тогаш најдобро е да побарате нешто многу попрофесионално ако е можно, нешто што можете да продолжите да го учите и уживате, како што е HP1000. Има три екрани, едниот е со WiFi, а освен што мери се што временска станица мора да измери, дозволува зачувување на податоците на компјутер, MAC, таблет или паметен телефон ... или на неколку истовремено.

Неговата цена е 524,99 евра. Дали си заинтересиран? Купете го тука

Постои и друго што е слично, но многу поевтино и чини 279,99 евра, што е ова.

 

Аналогни метеоролошки станици

Аналогните станици се особено препорачани за луѓе кои, да, го сакаат времето, но само сакаат да знаат што ќе направи времето денес. Исто така Тие се идеални за да им се дадат на оние почетници кои сакаат да знаат некои локални податоци за времетоИли да водат евиденција или едноставно да знаат какво е времето во одредено време.

Тие се многу поевтини, и имаат многу поинтуитивна употреба. И мора да се каже дека тие изгледаат одлично во кој било агол на домот. Еве неколку предлози:

ТФА 20.2036

тфа

Оваа станица е направена од не'рѓосувачки челик, така издржува надворешни услови нема проблем. Може да се има и во градината и дома, па ако среќникот треба итно да ја знае температурата, влажноста и атмосферскиот притисок, или затоа што одгледува растенија или затоа што сака да води евиденција за локалното време, ова е интересен подарок.

Цена 37,41 евра. Малку, не мислиш? Ако ти се допадна, земи ја.

Технолин WS 8301-IT

технолин

Вашата сакана сега може да ужива во многу комплетна аналогна метеоролошка станица со оглед на нејзината цена. Beе можете да ја видите внатрешната и надворешната температура, влажноста на затворените простории и секако времето (12 / 24ч). Може да се закачи на wallид или да се стави на маса.

Чини малку: 20,72 евра. Ако сакате да го купите, кликнете овде.

ТФА Достман 20.2027.51

тфа-достман

Класичен по дизајн, оваа метеоролошка станица е скоро скапоцен камен. Направено е за висат на идот, или во затворени простории или на отворено, и ви овозможува да ја знаете температурата, влажноста и атмосферскиот притисок. И ако тоа не беше доволно, нема потреба од батерии. Што повеќе би сакале?

Има цена од 53,89 евра. Што чекаш купи го?

Како што можете да видите, има многу интересни метеоролошки станици, но… дали веќе знаете која ќе и ја подарите за Божиќ?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.