Метеоролошки инструменти и нивната функција

Професионална метеоролошка станица, еден од најкористените метеоролошки инструменти

Ако сте страстни за метеорологијата, сигурно размислувате да набавите еден од многуте метеоролошки инструменти што постојат или Метеоролошка станица, вистина? Постојат многу модели, но има и такви кои се поцелосни од другите, пред се зависи од нивната цена. Всушност, најскапи се оние што можат да измерат повеќе климатски варијабли и, според тоа, најсоодветни за оние кои сакаат длабоко да ја знаат климата во нивната област, додека најевтините се поскапи за оние кои се во согласност со нив. со познавање на температурата што се бележи во текот на денот и можеби познавање на влажноста на околината.

Во зависност од тоа за што ќе го користите, ќе биде интересно да се знае какви видови метеоролошки инструменти има и каква функција има секој од нив. Така, ќе ви биде многу полесно да изберете најсоодветен модел за вас.

Термометар, еден од метеоролошките инструменти што сите го имаме 

Термометар со жива

Ако треба да избереме еден од мертеролошките инструменти парчесол, сите би го зеле термометарот. Тој е најкористениот инструмент бидејќи благодарение на него можеме да знаеме каква температура се бележи кога ќе ја погледнеме. Дури и да е така, веројатно ќе најдете некои што ја мерат само максималната температура (помеѓу -31'5ºC и 51'5ºC) и други кои ја мерат само минималната (помеѓу -44'5ºC и 40'5ºC), иако најчесто е тоа што и двете се гледаат на ист екран на станицата.

Постојат многу видови на термометри: гас, отпорност, клинички ... но живата и дигиталните се користат во метеорологијата.

Термометар со жива

Тоа е запечатена стаклена цевка со жива внатре. Неговиот волумен се менува како што се менува и температурата. Овој инструмент е измислен од Габриел Фаренхајт во 1714 година.

Дигитален термометар

Најмодерна. Тие користат уреди за трансдуцери (како што е живата) кои потоа ги користат електронските кола за да ги претворат добиените мали варијации на напон во броеви. На овој начин снимената температура ќе се појави на екранот.

Метеоролошки мерач за дожд

Метеоролошки мерач за дожд

Овие метеоролошки инструменти ја мери количината на вода што паднала во областа каде што е поставена. Секој милиметар претставува еден литар, а во деновите кога дождот не престанува да паѓа, се препорачува да се проверува на секои 4-6 часа (во зависност од неговиот интензитет и капацитетот на нашиот мерач за дожд), за да е записот точен. можно.

Видови метеоролошки мерачи на дожд

Постојат два модели на метеоролошки мерачи на дожд: рачни и тотализатори.

 • Рачен: тие се најевтините. Тие се едноставно цилиндричен контејнер изработен од пластика, обично зелена боја со дипломирана скала што се мери во милиметри.
 • Тотализатори: тотализираните метеоролошки мерачи на дожд ја подобруваат точноста, бидејќи тие се составени од инка и оператор кој ја снима водата што паѓа на секои 12 часа.

Хигрометар

Хигрометар

Хигрометарот ќе биде многу корисно да се знае процентот на релативна влажност на воздухот што е во нашата област. Резултатите се изразени помеѓу 0 и 100%. Оваа количина претставува процент на количина на водена пареа присутна во воздухот.

Видови хигрометри

Овие метеоролошки инструменти се класифицираат според тоа дали се аналогни или дигитални.

 • Аналогно: тие се издвојуваат по тоа што се многу прецизни, бидејќи скоро веднаш откриваат промени во влажноста на животната средина. Но понекогаш мора да ги калибрирате, така што тие обично не продаваат многу.
 • дигитални: дигиталните се исто така точни, иако нешто помалку. Не им треба никакво одржување, а исто така тие се подготвени за употреба веднаш по купувањето.
влажност на воздухот
Поврзана статија:
Сè што треба да знаете за хигрометрите

Барометар

Барометар

Барометарот е оној што ја мери тежината на воздухот над земјината кора, што е познато под името на атмосферскиот притисок. Првиот го измислил физичарот Торичели во 1643 година откако извршил едноставен експеримент:

Првото нешто што тој го стори беше да наполни стаклена цевка со жива која беше затворена на едниот крај, и ја преврте преку кофа која исто така беше исполнета со жива. Интересно, колоната жива падна неколку сантиметри, стои мирно со висина од околу 76 см (760 мм). Така настана милиметарот жива или mmHg.

Но, сè уште има нешто друго: нормалниот атмосферски притисок на ниво на морето е 760mmHg, така можете да ги имате овие референтни податоци за да знаете дали времето ќе биде добро или не. Како? Многу лесно. Ако нагло падне, ќе знаете дека бурата се приближува; Напротив, ако полека се крене, можете да го чувате чадорот во складиште уште неколку дена.

Анемометар

Анемометар

Благодарение на овие метеоролошки инструменти можеме да го знаеме брзина на ветерот. Најмногу се користат таканаречените ветрови. Тие ја мерат брзината во km / h.

Кога ветрот ќе „удри“ во тркалцето, се врти. Вртењата што ги дава се читаат од бројач или се запишуваат на лента хартија ако се работи за анемограф.

Хелиограф

Хелиограф

Хелиографот е еден од метеоролошките инструменти што ни овозможува да го измериме времето на инсолација. Треба да се прилагоди според географската ширина и според сезоната на годината во која се наоѓате, бидејќи сонцето варира во висина како одминува годината.

Најпознат е хелиографот Кембел-Стоукс, кој се состои од стаклена сфера која се однесува како конвергирачка леќа. Кога сончевите зраци поминуваат низ, регистарот со картички е „изгорен“ и можеме да ги знаеме часовите на сонце што биле тој ден.

Нивометар

Нивометар за да се знае количината на снег

Нивометарот е навикнат измерете ја количината на снег што падна во дадено време. Постојат два вида: ласер, кој мора да се вози во земјата за да се регистрира, и акустичен, кој, благодарение на предавателот-приемник на ултразвучен бран, не треба да биде во контакт со снегот.

Општо земено, колку е поскапа метеоролошка станица, толку посеопфатна ќе биде. Во зависност од употребата што сакате да ја дадете, можеби нема да биде потребно да потрошите многу пари затоа што можеби со поевтина ќе се решите. И, напротив, ако знаете дека сакате да дознаете повеќе, не двоумете се да одите и да купите една, која може да има највисока цена, но сигурно може да уживате во тоа многу повеќе.


30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   софија гонзалес dijo

  Ова ми оди многу добро затоа што на училиште го даваме тоа. Благодарам

  1.    маријангел dijo

   И јас многу добро. благодарам

   1.    Моника санчез dijo

    Мило ми е што е корисно и за тебе, mariangel gel.

 2.   маријангел dijo

  Го сакам времето.

 3.   Хана dijo

  Дали го знаете инструментот што се користи за мерење на насоката на ветрот

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хана.
   Инструментот што се користи за мерење на правецот на ветерот е временски прозорец.
   Честитка.

 4.   смени ме или дека тоа беше семафор dijo

  Одлично објаснување многу ми служеше

  1.    Моника санчез dijo

   Драго ми е што ти беше од корист. Поздрав

 5.   hector_duran dijo

  оградете ги тие добри информации што ги сакам

 6.   hector_duran dijo

  патем тоа е ендометарот што е тој ПОМОГНЕТЕ МЕ !!!

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Хектор.
   Драго ми е што те интересираше.
   Ендометарот не знам што е, жал ми е. Пребарував на Интернет за да видам дали најдов нешто и ништо не се појавува; само зборот ендометриум, кој нема никаква врска со временските услови (тоа е мукоза што ја покрива областа каде што се наоѓа матката).
   Честитка.

 7.   hector_duran dijo

  добро, благодарам моника санчез, го добив и тој ендометриум или мора да е лошо лошо, но и благодарам и честитки

  1.    Моника санчез dijo

   Поздрав до тебе

 8.   Исаи Бургос dijo

  Здраво, извини, сакам да знам за анемоцинографот ????

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Исаи.
   Тоа е уред што комбинира лопатка (за мерење на правецот на ветерот), анемометар (за мерење на брзината на ветрот), со централна единица која обработува и бележи податоци.
   Поздрав.

 9.   Хуан Мануел dijo

  Здраво како си Имам барање да прашам. Дали е вистина дека дигиталните хигрометри се калибрираат за висини на ниво на морето? На пример, ако сум на 500 метри надморска височина, дали е точно отчитувањето што може да ми го даде хигрометар?

  Ви благодарам многу однапред!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хуан Мануел.
   Да, навистина: дигиталните хигрометри го мерат атмосферскиот притисок.
   Честитка.

 10.   Хозе Мануел Караско Налварте dijo

  здраво моника сакаше да знае времето е важно зошто ??

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хозе Мануел.
   Метеорологијата е важна бидејќи ни овозможува да ги знаеме варијациите на температурата, насоката и брзината на ветерот, различните метеоролошки појави итн., И како сето ова влијае на различните екосистеми.
   Честитка.

 11.   хихјјјј dijo

  Здраво, кој е тој метеоролошки уред што е на врвот од камбанариите

 12.   корални dijo

  одлична информација, за момците, како за некои видеа, би било фантастично

 13.   Камила Дамијан dijo

  Го сакав, многу ти благодарам, многу добар материјал ми помогна многу

 14.   CARLOS dijo

  Здраво, моето име е карлос, јас сум од перу, сакам да знам ако може да ми помогнете во градењето метеоролошки инструмент за местото каде живеам, сакам многу да знам за времето.

  1.    Исус dijo

   гној и јас сум од Перу, поздрав ако можам да ти помогнам

 15.   искрен dijo

  Ви благодарам многу за информацијата

 16.   Виктор М Лопез Б. dijo

  Треба да наведете дека 1 (еден) мм вода што паѓа претставува количина од 1 (еден) литар вода во површина од еден квадратен метар (м2)

 17.   францис алехандра ламеда моледа dijo

  Здраво денес, научив со моите деца сè што е поврзано со метеорологијата многу

  Ви благодариме, веќе го имаме она за што се користи секој термометар

 18.   Карлос Даниел dijo

  Ви благодарам многу, што ми послужи многу и повеќе затоа што го гледаме во моето училиште

 19.   Селтуки dijo

  Мене ми оди многу добро затоа што го даваме во средно училиште и не ја вчитам дигиталната картичка на IPad на дедо ми (оваа) и картичките се дадени утре, па не можам да ги погледнам денес.
  Ви благодарам многу и поздрав на секој што го објави.

 20.   Април dijo

  оваа информација многу ми помага бидејќи имав изложба благодарам ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤????❣