Мало ледено доба

износот на снежните врнежи се зголеми

Повеќето од нас се запознаени со конвенционалното ледено доба што се случи на нашата планета. Сепак, денес ќе разговараме за мало ледено доба. Не е глобален феномен, но е период на ниска глацијација означен со проширување на глечерите во модерната ера. Тоа се случило помеѓу 13 и 19 век, особено во Франција. Тие се едни од земјите кои претрпеа најмногу од овој вид пад на температурата. Оваа студена клима донесе некои негативни последици и предизвика човечкото суштество да се прилагоди на новите услови на животната средина.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за малото ледено доба и важноста што ја имаше.

Мало ледено доба

мало ледено доба

Тоа е период на студено време што се случи во Европа и Северна Америка од 1300 година до 1850-тите години. Тоа одговара на време кога различните минимални температури и просеците беа пониски од нормалните. Во Европа овој феномен беше проследен со култури, глад и природни катастрофи. Не само што предизвика зголемени врнежи од дожд во форма на снег, туку и го намали бројот на земјоделски култури. Мора да се земе предвид дека технологијата присутна во ова опкружување не беше иста како денес. Во моментов имаме многу повеќе алатки за да можеме да ги ублажиме негативните услови што се јавуваат во овие временски услови.

Точниот почеток на малото ледено доба е прилично нејасен. Тешко е да се знае кога климата навистина почнува да се менува и да влијае. Зборуваме за климата да биде компилација на сите податоци добиени со текот на времето во еден регион. На пример, ако ги собереме сите варијабли, исто така, како што се температурата, количината на сончево зрачење, режимот на ветер, итн. И ние го додаваме со текот на времето, ќе имаме клима. Овие карактеристики флуктуираат од година во година и не се секогаш стабилни. Кога велиме дека климата е од одреден тип, тоа е затоа што поголемиот дел од времето одговара на вредностите на променливите што одговараат на овој тип.

Сепак, температурите не се секогаш стабилни и секоја година варираат. Затоа, тешко е да се знае добро кога тоа беше почетокот на малото ледено доба. Со оглед на тешкотијата да се проценат овие студени епизоди, границите на малото ледено доба варираат помеѓу студиите што можат да се најдат за тоа.

Студии за малото ледено доба

работа во ледено доба

Студиите на лабораторијата за глациологија и геофизика на животната средина на Универзитетот во Гренобл и лабораторијата за глациоологија и геофизика на животната средина на Федералната политехничка школа во Цирих, сугерираат дека глацијалните екстензии се должат на значително зголемување на врнежите, но значителен пад на температурите.

Во текот на овие години, напредувањето на глечерите главно се должеше на зголемувањето на повеќе од 25% од снежните врнежи во најстудената сезона. Во зима е нормално да има врнежи во форма на снег на повеќе места. Меѓутоа, во овој случај, овие врнежи почнаа да се зголемуваат до тој степен што постоеја во региони каде порано не паѓаше снег.

Од крајот на малото ледено доба, повлекувањето на глечерите е скоро континуирано. Сите глечери изгубија околу една третина од вкупниот волумен и просечната дебелина се намали за 30 сантиметри годишно во овој период.

Причини

мало ледено доба кај луѓето

Ајде да видиме кои се можните причини за малото ледено доба. Нема научен консензус за датумите и причините што може да потекнуваат од ова ледено доба. Главните причини може да се должат на помалата количина на сончево зрачење што паѓа на површината на земјата. Оваа помала инциденца на сончеви зраци предизвикува ладење на целата површина и промена на динамиката на атмосферата. На овој начин, врнежите во форма на снег се јавуваат почесто.

Други објаснуваат дека феноменот на малото ледено доба се должи на вулкански ерупции кои ја затемнија атмосферата малку повеќе. Во овие случаи станува збор за нешто слично на горенаведеното, но со поинаква причина. Не толку помалку сончево зрачење доаѓа директно од сонцето, туку затемнувањето на атмосферата предизвикува намалување на сончевото зрачење што влијае на површината на земјата. Некои од научниците кои ја бранат оваа теорија потврдуваат дека помеѓу 1275 и 1300 година, кога започна малиот мраз, 4 вулкански ерупции во период од педесет години би биле одговорни за овој феномен, бидејќи сите тие се случиле во тоа време.

Вулканската прашина го рефлектира сончевото зрачење на одржлив начин и ја намалува вкупната топлина добиена од површината на земјата. Националниот центар за истражување на атмосферата на САД (НЦАР) разви климатски модел за да ги тестира ефектите на повторените вулкански ерупции, во период од педесет години. Кумулативните ефекти на овие вулкански ерупции врз климата ги одобруваат сите ефекти на повторените вулкански ерупции. Сите овие кумулативни ефекти би го родиле Малото ледено доба. Ладење, проширување на морскиот мраз, промени во циркулацијата на водата и намален транспорт на топлина до атлантскиот брег се најверојатни сценарија за Малото ледено доба.

Периоди на ледено доба

Сепак, мора да се земе предвид дека интензитетот на малото ледено доба не може да се спореди со другите долги и интензивни периоди што ги имала нашата планета на ниво на глацијација. Причините за климатскиот феномен не се добро познати, но по овој настан отколку кога се појавиле повеќеклеточни организми. Ова значи дека на еволутивно ниво, ледената доба што се случи на нашата планета пред 750 милиони години може да биде позитивна.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за малото ледено доба и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.