Месечината нова година

Месечини новогодишни празници

Еден од најдолгите и најважните празници во кинескиот календар е лунарна нова година. Тоа е 15-дневна прослава исполнета со свечености, семејни собири, подароци, танц на змеј и пакети познати како „хонг бао“. Сите овие свечености се обоени во длабока црвена боја. Тоа е затоа што Кинезите ја сметаат црвената боја за боја на среќа.

Во оваа статија ќе објасниме сè што треба да знаете за лунарната нова година и нејзините curубопитства.

кинеска Нова година

Месечината нова година

Месечината нова година е позната и по името на кинеската нова година или пролетниот фестивал. Ова е затоа што тие започнуваат точно со втората месечина по Зимската краткоденица. Ова е датум што може да трае од крајот на јануари до средината на февруари. Оваа година се славеше со почеток во сабота, на 25 јануари. Тука започна 4717 година, година на стаорец.

За разлика од Новата година во остатокот од светот, тука прославите не траат само еден ден. Прославите започнуваат на првиот ден од првиот месец во кинескиот календар и се протегаат 15 дена кога ќе пристигне полна месечина. За сето ова време, членовите на семејството се среќаваат и патуваат на долги растојанија за да стигнат дома за да ги видат своите најблиски. Ова се смета за една од најголемите миграции од страна на луѓето. За многу луѓе, тоа е единственото време од годината кога имаат време да се вратат дома и да им донесат торби за подароци на членовите на семејството.

Прославата на лунарната нова година има специјалитет во секој од 15-те дена што трае. Секој ден има прослава со свои традиции. Во пресрет на новата година, семејството се собира заедно на вечера. Тоа е една од обичаите да останете дома за да добиете среќа или да ги посетите почвите. Покрај тоа, еден од најсимболичните подароци е испорака на пари во црвен плик. Овие пликови со пари се познати под името „хонг бао“ и се посебни затоа што носат среќа благодарение на длабоко црвената боја. Тие обично се даваат на деца и возрасни и на партнер.

Alsoе има и традиција на лансиран огномет. Ова доаѓа од стариот обичај на осветлување стебленца од бамбус за да се избегнат злите духови. Еден од најпознатите curубопитни елементи на лунарната нова година е шоуто со половина лав половина лав. Познато е под името на Нијан и е доста познато низ целиот свет. Легендата вели дека тој се криел за време на лунарната нова година со цел да нападне луѓе. Сепак, вашите уши се ваша слабост. Ова го прави тоа што во старите денови луѓето палеа стебленца од бамбус за да го исплашат овој субјект. Со текот на времето и развојот на технологијата, ова резултираше со лансирање огномет за создавање бучава.

Лунарно новогодишно суеверие

Месечината нова година завршува со фестивалот на фенер. Се слави ноќе со паради и прикази на фенери украсени со темата на моментот. Тоа е главниот настан на денот и се одликува со танцот на змејот. Тоа е многу интересен настан во кој можеме да видиме прекрасни змејови направени од хартија, свила и бамбус и се држат на главите. Сето ова дава чувство дека се чини дека танцуваат за време на парадата.

Месечината нова година се карактеризира и со различни суеверија. Првиот е дека не можете да го извадите ѓубрето. Причината за ова е што ако го погледнете ѓубрето за време на лунарната нова година, тоа е во состојба да ја избрише среќата и просперитетот. Ова значи дека треба да поминете време со вашето семејство, особено со нивните свекор и роднините на вашиот партнер. Ова мора да се направи на вториот ден што се смета за почеток на годината.

Напротив, во текот на третиот ден е подобро да не посетувате никого. Ова се должи на фактот дека се смета за ден во кој таа личност е повеќе склона кон расправии, според традицијата. Веќе е седмиот ден кога можете да славите. Црвената е бојата што не може да недостасува во кое било време. Оваа боја е поврзана со среќа и просперитет. Главно црвената боја се користи со цел да се обезбеди заштита на најблиските. Исто така се користи за да се исплаши чудовиштето Нијан, бидејќи бојата е што го плаши.

Месечина новогодишна миграција

Бидејќи е еден од најважните настани на Кинезите, тој е протагонист на една од најголемите миграции на човечки суштества во целата историја. За време на лунарната нова година, обично има 3.000 милијарди патувања што се случуваат во 40-дневна сезона во Кина. Повеќето од овие патувања се случуваат помеѓу 9 јануари и 18 февруари. Сите овие луѓе се движат да ја слават лунарната нова година. Затоа, се смета за најголема миграција на луѓето на планетата.

Од сите овие патувања 440 милиони ќе бидат направени со железница, околу 79 милиони со авион, иако мнозинството се прави со автомобил или мотор. Бидејќи е еден од најочекуваните настани во текот на целата година, Кинезите прават се што е потребно за да ги видат своите најблиски. Оваа година го имавме големиот проблем со пандемијата на коронавирусите, така што оваа лунарна нова година беше погодена од епидемијата.

Една од најинтересните куриозитети на лунарната нова година е тоа што тие се идентификуваат со животни. Кинеската легенда вели дека Буда ги повикал сите животни да го пречекаат на Нова Година. Тој повика вкупно 12 животни во. Значи, во кинескиот календар можете да видите дека се сите овие животни кучето, свињата, стаорецот, волот, тигарот, зајакот, змејот, змијата, коњот, овците, мајмунот и коњот. Оваа традиција исто така вели дека сите луѓе родени во секоја животинска година имаат одредена одлика на личноста на споменатото животно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за лунарната нова година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.