Литологија

карпи и седименти

Геологијата има неколку гранки кои ги продлабочуваат студиите на различни делови. Една од гранките на геологијата е литологија. Тоа е наука што ги проучува карпите, вклучувајќи го и нивното потекло, возраста, составот, структурата и дистрибуцијата низ целата планета. Оваа гранка на науката има свое потекло од антиката, која започна со разни придонеси од кинеското и арапското наводнување, меѓу другите цивилизации. Прилозите на западниот дел на светот се попознати за придонесите на Аристотел и неговиот ученик Теофраст во неговото дело „На карпите“.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и значење на литологијата.

Карактеристики на литологијата

типови карпи

Литологијата е дисциплина која ги класифицира карпите од проучувањето на нивните физички и клинички својства. Тие исто така се класифицираат според процесите што доведуваат до карпи. Врз основа на ова, тој е основан во три главни типа на карпи: магливи, седиментни и метаморфни карпи. Иако поимите литологија и петрологија генерално се сметаат за синоними, има и такви кои прават суптилни разлики. На пример, кога се повикуваме на литологија, не се осврнуваме на проучување на составот на карпата што има дефинирана арија. Тоа е, ние земаме област и ги проучуваме различните видови карпи што постојат во таа област.

Исто така, Петрологијата е ограничена на проучување на секој вид карпи, особено. Според оние кои размислуваат за посебни поими, проучувањето на низата карпи кои изгледаат никој и ништо не е литологија. Сепак, проучувањето на минералниот состав во карпите е технологија. Иако и двата се сметаат за синоними, тие ги опфаќаат сите овие аспекти.

Предмет на проучување на литологијата се физичките и хемиските својства на карпите. Механизмите се користат и за проучување на минералните агрегати на секој од нив. Така, вклучени се студии за хемискиот состав и минералогијата. Структурата или начинот на кој компонентите се распоредени меѓу себе е исто така предмет на студии по литологија.

Литологија и типови карпи

студии за литологија

Знаеме дека карпите се наоѓаат во земјината кора и се класифицираат според процесите што ги доведоа до неа. Ова предизвикува формирање на три можни типови карпи: магливи, седиментни и метаморфни карпи. Toе ги дефинираме различните видови карпи што се изучуваат во литологијата.

Игени карпи

Тие се оние кои се формираат како резултат на избор и низ магмата. Магмата е стопениот материјал што ја сочинува мантијата на Земјата. Овие материјали не се ништо повеќе од стопена карпа со гасови и течности. Магмата се наоѓа на големи длабочини и се крева на површината поради струењата на конвекција на мантијата и вулканските ерупции. Кога оваа магма се појави на површината на земјата, таа губи гасови и се лади сè додека не формира магливи карпи. Овој вид карпи се нарекува вулкански карпи.

Магмата може полека да се зацврсти на средината помеѓу длабоките пукнатини и да формира плутонски магливи карпи. Овие карпи се формираат побавно. Тие се нарекуваат магливи карпи бидејќи се сметаат за ендогени потекло. постојат два генерални типа на магливи карпи според нивниот состав. Кисели магливи карпи се оние кои се формираат од голем дел од силициум диоксид и имаат слободен кварц и малку железо и магнезиум. Од друга страна, основни магливи карпи се оние кои имаат помал дел од силициум диоксид и немаат кварц, но имаат изобилство магнезиум и железо.

Седиментни карпи

литологија

Тие се оние што се формираат од седиментите што се таложат на површината на земјата и доаѓаат од ерозија на постојните карпи. Тие се нарекуваат и карпи со егзогено потекло, бидејќи се формираат од материјали на површината на земјината кора. Формирањето на многу од овие карпи имаат органско потекло. На пример, постојат бројни карпи составени од лушпи од море кои се богати со калциум и формираат варовнички карпи. Седиментите не се ништо повеќе од минерални честички кои се произведуваат во процесот на ерозија на постојните карпи и. Тоа е да се каже, Седиментни карпи се карпи кои се формираат преку постојните карпи преку процес познат како седиментација.

Честичките кои формираат седиментни карпи се ослободуваат со комбинација на вода, промени во температурата, ветер, влечење и таложење. Ова значи дека сите седименти депонирани откако сите геолошки процеси ќе формираат слоеви врз слоевите, а горните слоеви ги компресираат долните додека не ја формираат карпата. Како што може да очекувате, овој процес трае со милиони години. По милиони години, тој ќе може да се затне и да се реши да формира фиксни слоеви на талог. Слоевите се акумулираат бидејќи врз нив дејствува притисокот на тежината на горните слоеви. Високата температура што се генерира и негирањето на цементни материи се одвиваат и при формирање на седиментни карпи.

Тогаш тектонските движења ги тераат овие карпи да се издигнуваат на површината. Од друга страна, тие исто така се дел од седиментите што ги формираат овие карпи, а не остатокот од живите суштества како школки и органски јаглерод. Нормално, овој вид карпи што има и други живи суштества се карактеризира со раслојување. Тоа е, карпите покажуваат слоеви или слоеви. Примери за најпознати седиментни карпи тие се варовник со остатокот од школки, песочници и шкрилци.

Метаморфни карпи

Тие се оние кои се формираат од двата вида на претходни процеси. Овие процеси се случуваат длабоко во земјината кора или површно. Тие се карпи кои се формираат врз основа на седиментни формации кои биле подложени на голем притисок и високи температури. Исто така, постои дејство на гасови од магма со кои се формира длабока метаморфоза. Ајде да видиме пример за тоа. Еден вид метаморфизам на контакт е кога магмата мешајќи ја површината доаѓа во контакт со површинската карпа. Овој контакт предизвикува пренесување на гасови и топлина.

Во метаморфизмот на дислокација, тоа е исто така друга варијанта. Во овој случај, постои притисок врз седиментни или магливи карпи поради движењето на тектонските плочи. Овој притисок извршен врз карпата завршува со формирање метаморфна карпа.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за литологијата и за тоа што студира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.