Сè што треба да знаете за лимонитот

Боја на минерали

Денес ќе разговараме за минерал кој не е едноставен како таков. Тоа е минерал кој е, пак, составен од мешавина на минерали што спаѓаат во класа. Станува збор за лимонит. Овој минерал е составен од различни видови други минерали во класата на оксиди и е познат и под името на гетит.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и својства на лимонитот.

Што е лимонит

Карактеристики на лимонит

Тоа е вид минерал составен од неколку оксидни минерали и може да се претстави во форма составена од други материјали во различни пропорции. Меѓу овие минерали имаме хематит, магнетит, хисингерит, јарозит, лепидокроцит, меѓу другите. Припаѓа на класата на оксиди и има кафеава боја. На скалата на цврстина има вредност 5.5.

Употреба на лимонит

Формација на лимонит

Овој минерал се користел во текот на првите цивилизации. Се користел за украсни цели и во домот и во различни трговски установи или канцеларии од индустриската револуција. Се користи толку често што може лесно да се распарчи во боја што се користи за боење на облека или разни текстилни материјали.

Има голема разноврсност кога станува збор за употреба. Толку многу што може да се користи и во светот на сликарството за да се дадат различни окерни тонови на делата. Многу сликари користеле лимонит за да ги обликуваат своите слики. За да го користат ефикасно, морале да ги мелат и да видат како постепено ќе се претвори во прав. Овој минерал не може да се користи директно на бојата, но мораше да се меша со други елементи за да може да има конзистентност и да му даде допир што беше потребен во сликата.

Во областа на градежништвото, се користеше во лимонит, така што структурите можеа подобро да го издржат текот на времето. Во светот на сликарството денес не се користи толку многу. За да се даде конзистентност на делата, во денешно време се користат други видови материјали, како што се железни девојки. Theелезо со највисок квалитет се наоѓа во рамките на лимонитот. Сè додека спроведуваме адекватен третман, железото може да се испушти во рамките на овој минерал за да може да го искористи во целост. Минералите од лимонит се користат и за создавање ѓубрива и одгледување на ѓубрива за различни растенија.

Секако, има и некои повеќе магични или мистични намени. И тоа е дека овој минерал се користи во геотерапија бидејќи се смета дека може да има одредени лековити својства. Се вели дека тие се способни да дадат волја на оние луѓе кои имаат многу енергија и сила, но кои не знаат како да се организираат за да ги завршат своите цели. Тоа е исто така минерал кој служи за да може да има некаква духовна смиреност и успева да ги канализира енергиите колку што корисникот сака.

Во геотерапија, се верува дека лимонитот има златна боја, може да помогне во подобрување на самодовербата и расположението на таа личност над него.

Како да го препознаеме

Лимонит

Прилично честа заблуда е дека лимонитот е само минерал. Може да кажете дека поголемо внимание на науката се смета за вид карпа. Во дефиницијата за карпа гледаме дека тоа е соединување на два или повеќе минерали по геолошки процес кој трае илјадници години. Во овој случај, наоѓаме еден вид минерал кој, пак, е составен од други минерали. За да разбереме дали навистина се соочуваме со минерал, мора да го проучиме неговиот состав.

Во главната композиција гледаме дека е составена со минерали на оксиден железо како што се гетит и лепидокроцит. Некои експерти го познаваат овој вид минерал со името окер бидејќи е претставен со неговата боја. Земајќи го предвид видот на составот што го има, не е најнормално нешто да се нарече минерал. Лимонитот не може да се формира директно, но им треба некаков вид на железо за да можат да го сторат тоа. Ако барате наоѓалиште за различни видови минерали и најдете лимонит, голема е веројатноста дека во близина има железна руда.

Бидејќи видовме дека неговиот состав е резултат на различни концентрации на различни елементи, се смета дека лимонитот нема стабилен хемиски состав. Само експертите се оние кои можат да ја анализираат целата област каде се наоѓаат и кои оксидни компоненти се оние што биле дел од овој минерал.

Каде да го најдете

Унија на карпи

За разлика од она што обично се случува со остатокот од минерали, не е вообичаено лимонитот да се формира во наслаги на карпи и силикат или карбонат. Ова не означува дека не може да биде така. Можностите што тие можат да ги формираат во овој вид резервоар зависи од видот на климата. Оваа веројатност за формирање на лимонит во резервоарите на силикатни или карбонатни карпи може да се појави во тропска клима.

Се зема предвид дека железо оксид е неопходен за материјалот да заврши со формирање. Причината за тоа е тоа што мора да има одредени бактерии што го овозможуваат тоа. Бактериите имаат способност да се размножуваат само во мочуришта и слични услови. Депозити на лимонит постојат во многу делови на светот. Најважните се наоѓаат во тропски и топли области како што се наоѓалиштата во Бразил, Индија, Куба, Конго и некои во Канада.

Во Шпанија имаме некои наоѓалишта на овој минерал како на пр рудниците Теруел или Визкаја. Сепак, овие места не се сметаат за активни.

Како интересен факт, можеме да кажеме дека геолозите сметаат дека лимонитот игра прилично важна улога на земјата и дека помага да се обноват минералите на железо. Благодарение на овие видови минерали можеме многу подобро да ја разбереме историјата на нашата планета.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за лимонитот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.