Ледено доба

Ледена доба

На крајот на Ценозојски за време на периодот на креда имало масовно проширување кое ги вклучувало сите диносауруси и огромното мнозинство живи видови. Најприфатената теорија е таа за падот на голем метеорит во областа на Централна Америка. Следејќи ги големите количини прашина во воздухот, тие спречиле сончева светлина да стигне до површината, правејќи ги растенијата да не можат да се фотосинтезираат и сериозно да влијаат на синџирот на исхрана. Тоа е кога 35% од целиот живот на Земјата изумре, попуштајќи им се на Ледено доба.

Дали сакате да знаете сè за тоа што се случи во леденото доба? Дали се приближуваме до уште едно ледено доба? На овој пост можете да научите сè.

Исчезнување на флората и фауната

Подемот на мразот во леденото доба

Исчезнувањето на големите влекачи го отстапи познатото ледено доба. За време на оваа ера, цицачите ја искористиле празнината што ја оставиле диносаурусите за да се размножуваат и шират. Покрај тоа, благодарение на генетските крстови, се родија нови видови, а со тоа и диверзифицирани цицачи. На крајот, нивната експанзија беше таква што тие ја наметнаа својата доминација на остатокот од 'рбетниците. Од 10-те семејства што постоеле на почетокот на оваа ледена доба, тие станале скоро 80 ​​во еоценот за само 10 милиони години еволуција.

Погледни геолошко време ако не се позиционирате добро на временската скала

Многу од современите семејства на цицачи потекнуваат од Олигоценот, односно пред околу 35 милиони години. Тогаш беше во миоценот (пред 24 и 5 милиони години) кога беше забележана најголема разновидност на видови за време на леденото доба.

Наспроти популарното верување, леденото доба не значи дека целата планета е покриена со мраз, но овие зафаќаат поголем процент од нормалното.

Во овој последен период се појави првата и најпримитивна Хоминоидеја, како што се Проконзулот, Драјопитек и Рамапитекус. Почнувајќи од миоценот, бројот на цицачи започна да се намалува и, како последица на длабоките климатски промени што се случија за време на плиоценот, пред околу 2 милиони години, многу видови исчезнаа.

Тогаш е кога ледено доба требаше да започне во рамките на Плеистоценот, каде што приматите напредуваа и еден од нив ќе го наметне своето владеење: родот хомо.

Карактеристики на ледено доба

Глобална глацијација

Ледено доба се дефинира како временски период кој се карактеризира со трајно присуство на обемна ледена покривка. Овој мраз се протега на барем еден од половите. За Земјата се знае дека потрошил 90% од своето време за време последните милиони години во 1% од најстудените температури. Овие температури се најниски од последните 500 милиони години. Со други зборови, Земјата е заробена во екстремно студена состојба. Овој период е познат како ледено доба на квартерна.

Последните четири ледени доба се случија во интервали од 150 милиони години. Затоа, научниците сметаат дека тие се резултат на промени во орбитата на Земјата или промени во сончевата активност. Другите научници претпочитаат копнено објаснување. На пример, појавата на ледено доба алудира на распределбата на континентите или концентрацијата на стакленички гасови.

Според дефиницијата за глацијација, тоа е период кој се карактеризира со постоење на ледени капачиња на половите. Според тоа правило, сега сме потонати во ледено доба, бидејќи поларните капаци зафаќаат скоро 10% од целата површина на земјата.

Глацијацијата се подразбира како период на ледена доба во кој температурата е глобално многу ниска. Ледените капачиња, како последица, се протегаат кон пониските географски широчини и доминираат на континентите. Најдени се ледени капачиња на ширините на екваторот. Последното ледено доба се случи пред околу 11 илјади години.

Дали сме пред ново ледено доба?

Северна хемисфера во идното ледено доба

Оваа година зимата на југозападот на Пиринејскиот полуостров трае подолго од вообичаеното. Пролетта беше посвежа достигнувајќи 2 степени под просекот на последните 20 години.  Месецот јуни исто така беше ненормално студен со температури 4 степени пониски од нормалните.

Климатските промени секогаш се случувале на планетата и не поради појавата на човекот и индустриската револуција. Токму овие промени доведоа до промена на флората и фауната на Земјата и имаше глацијални и меѓуглацијални периоди.

Постојат многу фактори кои интервенираат во климата на планетата. Затоа, иако научниците истакнуваат дека затоплувањето е исклучиво одговорност на стакленичките гасови (врска), тоа не само што зависи од тоа. Нивната концентрација продолжува да расте со текот на годините, но температурата не е зголемена на корелативен начин. Има потопло лето иако не последователно.

Сето ова ја тера научната заедница да помисли дека, иако предизвикуваме антропизирано глобално затоплување со побрза брзина отколку што прави природата, нема да можеме да го запреме крајот на меѓуглацијалниот период и доаѓањето на ново ледено доба.

Што се случи во последниот глацијален период?

Последно ледено доба

Во моментов се наоѓаме во меѓуглацијален период во рамките на кватернерната глацијација. Областа што ја зафаќаат поларните капачиња достигнува 10% од целата површина на земјата. Доказите ни кажуваат дека во овој кватернарен период имало неколку ледени доба.

Кога населението се повикува на „Ледената доба“ се однесува на последниот глацијален период од овој кватернарен период. Quaternary започна пред 21000 години и заврши пред околу 11500 години. Тоа се случи истовремено во двете хемисфери. Најголемите екстензии на мраз беа достигнати на северната хемисфера. Во Европа, мразот напредуваше, опфаќајќи ја цела Велика Британија, Германија и Полска. Цела Северна Америка беше закопана под мраз.

По замрзнување, нивото на морето падна на 120 метри. Големите пространства на морето денес беа на копно во таа ера. Денес е пресметано дека ако се стопат преостанатите глечери, нивото на морето ќе се искачи меѓу 60 и 70 метри.

Што мислите за доаѓањето на ново ледено доба? Известете ни во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфредо Градос Риверо dijo

  Јас сум личност која во осумдесеттите години од минатиот век процени не само дека е блиско ново ледено доба, туку и дека е можно веќе да ја живееме таа доба без да сфатиме. Трендовите на температурите, природниот циклус што Земјата мора да го следи, па дури и затоплувањето на самата планета беа индикации што најмногу влијаеја на моето гледиште. Во однос на најконтроверзниот индикатор или затоплување на планетата, потребно е да се земат предвид истрагите спроведени на Антарктикот, кои заклучиле дека глобалното затоплување или планетата секогаш претходела на ледено доба.

  Како што истакнавте, Леденото доба е неповратен и незапирлив феномен:

  „Сето ова ја тера научната заедница да помисли дека, иако предизвикуваме антропизирано глобално затоплување со поголема брзина отколку што тоа го прави природата, нема да можеме да го запреме крајот на меѓуглацијалниот период и доаѓањето на ново време мраз."

 2.   Жозе dijo

  Инженерот Ли Керол, на своите предавања што ја канализира енергијата на Крион, нè повикува да се подготвиме за леденото доба што веќе го започнавме во оваа 2019 година.
  Доказите се, како што истакнувате, во записите за воздухот заробен во ледените цилиндри на Антарктикот и во прстените на дрвјата. Ни поканува да развиеме енергетска самодоволност на локално ниво, заедница и ниво на домување. Бидејќи «електричната мрежа не е подготвена да издржи на ледено доба. Може да не успее. И ќе пропадне »