Ларвите на мувата Чаоборус влијаат на глобалното затоплување

Ларва на мува

Ларва на мувата од родот Chaoborus sp

Иако досега се сметаше дека кравите се единствените животни, освен луѓето, кои имаат важно влијание врз глобалното затоплување, сега научниците открија и други кои ги воодушевија: Ларви на мува Chaoborus.

Овие суштества живеат во долгите езерца, се хранат со ларви на комарци додека не станат возрасни и не излезат од водата за да се размножат и кратко откако ќе умрат, бидејќи или не се хранат, или тоа го прават со нектар.

Студија објавена во »Извештаи од науката», Спроведена од тим научници од Универзитетот во Geneенева (Швајцарија) во соработка со Лајбниц институтот за слатководна екологија и внатрешен риболов во Берлин (ИГБ), откри дека ларвите на мувата Чаоборус го искористуваат метанот и го исфрлаат назад во водата.

Овие ларви, кои преку ден остануваат скриени во седиментите на езерото, ноќе ги исполнуваат своите мали везикули со кислород и се издигнуваат на површината во потрага по храна. Сепак, експертите откриле на одредени длабочини, притисокот на водата е толку голем што спречува овие кеси да се полнат, што предизвикува ларвите прибегнуваат кон апсорпција на метан пронајден во седиментите за да ги наполнат и користат, како и »плови».

Lifeивотен циклус на Чаоборус

Слика - ЕДИНСТВЕНА

Благодарение на оваа стратегија за преживување, ларвите можат да заштедат до 80% енергија, така што им треба помалку храна. Но, ова претставува проблем: Метанот е гас што се јавува природно во езерските седименти, но кога го користат ларвите за да се придвижат, тој се раствора во вода. Со тоа, може да ја достигне атмосферата, придонесувајќи за глобалното затоплување.

Зошто експертите припишуваат 20% од емисиите на метан гас на свежа вода. Густината на ларвите од родот Чаоборус во езерата се движи од 2000 до 130.000 XNUMX лица на метар квадратен. За да се спречи неговото ширење и случајно да се намали количината на метан што се ослободува во атмосферата, авторите се залагаат за поголема контрола на езерската вода и на оние извори одговорни за емисиите на метан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.