Студен фронт

Студени дождови

Времето е под влијание на многу метеоролошки варијабли. Вредностите на овие променливи се оние што предизвикуваат атмосферска нестабилност, стабилност, налети на ветер, врнежи од дожд итн. Сигурно сте слушнале како метеорологот зборува многу пати, велејќи дека а ладен фронт. Кој е овој студен фронт?

Во оваа статија, ќе објасниме што е ладен фронт, како се формира и какви последици има врз времето.

Што е ладен фронт

Ладни предни ленти

Кога зборуваме за фронт, се повикуваме на поврзувачка линија помеѓу две воздушни маси кои имаат различни карактеристики. Воздушните маси циркулираат и имаат различни карактеристики во зависност од метеоролошките варијабли што ги споменавме погоре. Еден од факторите што најмногу се зема предвид во атмосферските вредности за да се знаат карактеристиките на предниот дел е температурата.

Преку оваа променлива, главно, можеме да го знаеме видот на фронтот што доаѓа во некоја област. Ако е ладен фронт, топол фронт итн. Друга од атмосферските променливи од кои зависат фронтовите се lвлажност, брзина и насока на ветерот и атмосферски притисок.

Студениот фронт е оној што ја означува границата помеѓу подвижна студена воздушна маса, наспроти топла воздушна маса. Нормално, во овој тип на фронтови е студената маса што ја поместува топлата воздушна маса. Важно е да се знае дека воздушните маси не се мешаат на еден фронт. Во спротивно, нема да се формира таков фронт. Ние мора да ја земеме предвид разликата во густините кога зборуваме за воздушни маси.

Потсетиме дека топол воздух е помалку густ од студениот, така што секогаш ќе има тенденција да се крева. Кога ќе се сретнат ладна воздушна маса и топла воздушна маса, тоа е ладна воздушна маса која брзо се движи по површината затоа што е погуста. Ова предизвикува топол воздух да се движи во висина, бидејќи е помалку густ. Ако имаме ладен фронт, генерално, температурите ќе паднат бидејќи најстудениот воздух е на површината.

Како се формира

Студен фронт

Слика - Викимедија / ХЕРМЕНЕГИЛДО САНТИСТЕБАН

Stepе анализираме чекор по чекор како се формира овој тип фронт. Кога имаме воздух кој е влажен и нестабилен, кога има тенденција да се крева поради помала густина, ќе наиде на пад на температурите типични за тропосфера. Како што ја зголемуваме надморската височина, температурата се намалува во термички градиент. Ова ќе предизвика топол воздух да се кондензира во облаци.

Во зависност од условите на животната средина и количината на топла воздушна маса што се кондензира, различно видови облаци. Ако студениот воздух поместува голема маса на топол воздух со поголема брзина на искачување, тWillе завршиме со повеќе од овој воздух што ќе се кондензира на надморска височина. Ова ќе предизвика вертикален развој на облаци од типот кумулонимбус.

Овој вид облак предизвикува голема атмосферска турбуленција што предизвикува обилни и интензивни дождови. Меѓу феномените што можеме да ги имаме, имаме и град, електрични бури, многу силни ветрови, снежни бури, лош револт, налетни ветрови, па дури и торнада, ако можат да се формираат.

Исто така, мора да се каже дека не сите студени фронтови се толку насилни. Степенот на насилство или опасност од речен фронт зависи од влажноста на топла воздушна маса, покрај количината на топол воздух што е кондензирана. Можно е подемот на топол воздух да не е толку вертикален за да формира вертикално развивачки облаци, но некои нимбострати ќе се формираат со поумерени врнежи. Една од најодредните вредности е брзината на ветерот. Во зависност од оваа вредност, масата на студениот воздух ќе се движи со поголема брзина, што, пак, ќе помести повеќе од топлиот воздух во висина. Ако воздухот е влажен и движењето е целосно вертикално, ќе имаме катастрофално време.

клучните карактеристики

време со студениот фронт

Студените фронтови имаат тенденција да се движат брзо, со брзина помеѓу 40 и 60 км / ч. Ова го прави времето да трае помеѓу 3 и 7 дена. Географската должина на целата област што обично е засегната е обично помеѓу 500 и 5.000 км. Што се однесува до ширината, таа може да биде помеѓу 5 и 50 км.

Кога се вели дека се приближува ладен фронт, во топол воздух атмосферскиот притисок е стабилен. Можеби се случува и во благ пад, тоа е она што предизвикува воздухот да се движи кон областа што има помал атмосферски притисок. Првото нешто што обично го набудуваме за да идентификуваме ладен фронт е формирање на многу високи бели облаци. Овие облаци се од типот циростратус. Подоцна, сд тие формираат средни облаци како што се Алтокумулус или Алтостратус. Во тоа време, ветровите се слаби, но немаат фиксен правец.

Како што студениот фронт станува сè поблизок, облаците сè повеќе се згуснуваат и дождот се интензивира. Пред сè, она што е најиндикативно за близината на студениот фронт е зголемувањето на големината на капките вода. Ветерот почнува да налета и сè уште нема стабилен правец.

Кога веќе стапиме во контакт со студениот фронт, ќе забележиме пад на температурите, силен тушеви кои обично се придружени со бура, ветер со силни налети, слаба видливост и разбранувано море.

Еднаш помина пред фронтот

Кога ќе помине студениот фронт, ќе можеме да видиме големи расчистувања на северозапад и тоа многу повеќе ќе ја подобри видливоста. Температурата ќе се намали нешто и ќе има помала влажност. Атмосферскиот притисок се зголемува брзо, бидејќи воздухот над нас е постуден и затоа е потежок.

Што се однесува до облаците, може да се појават некои изолирани облаци од кумулус, но без повеќе дожд. Во северната хемисфера, улогата на ветерот ќе оди надесно и на јужната хемисфера налево поради ефектот на кориолизам.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за студениот фронт и сè што е поврзано со него.


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АРНОЛД ГОМЕЗ dijo

  Ви благодарам многу за информациите. Имам едно прашање. Liveивеам во Тегусигалпа, Хондурас, но овде кога ќе се каже дека има студен фронт, облаците имаат црвеникава боја и воопшто не врне.

 2.   Adriana dijo

  Многу добро објаснување