Лавскиот залив

лавскиот залив

Еден од заливите со најголем биодиверзитет во Средоземното Море е лавскиот залив. Тоа е широк влез на ова море со кој се соочува песочното крајбрежје на јужните француски региони Окситанија и Прованса-Алпи-Азурниот брег. Овој залив е признат не само по својата геологија, туку затоа што е дом на една четвртина од сите видови кои се наоѓаат во Средоземното море.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за Леонскиот Залив, неговите карактеристики и биолошката разновидност што тој го содржи.

клучните карактеристики

заштитени животни

Леонскиот Залив е одделен од исток со делтата формирана од сливот на реката Рона и Средоземното море помеѓу истокот и Азурниот брег. Нејзината југозападна граница е местото каде Пиринеите се среќаваат со Средоземното Море, Франција и Шпанија, е одвоена од Коста Брава во Каталонија.

Континенталниот гребен е изложен овде како огромна крајбрежна рамнина, а крајбрежниот терен бргу се спушта кон длабоката водена рамнина на Медитеранот. Брегот се карактеризира со скоро континуирано присуство на нишки лагуни и бројни езерца. Некои парцели, главно варовнички, се граничат со овие големи рамни пространства.

Главното пристаниште на заливот е Марсеј, проследено со Тулон. Во риболовот во регионот на Заливот доминира треска, главно тралинг на дно, но во моментов се намалува поради прекумерниот риболов. Ова е познатата студена зона, со дувачки ветер, наречен северозападен ветер или мистрален ветер. Главните реки што се влеваат во заливот се Тех (84,3 км), Тет (120 км), Оде (224 км), Орб (145 км), Еро (160 км), Видурл (85 км) и Рона (812 км) )

Заливот на Леон не е едноставна пасивна континентална граница, туку резултат на групата Олигоцен-Миоцен Корзика-Сардинија која ротира во спротивна насока од стрелките на часовникот против Европа Кратон. Ова проширување ја подмлади комплексната структурна рамка наследена од еволуцијата на Тетис и пиронејската орогенија. Орогеното движење на еоценот предизвикало појава на Пиринеите да ја компресира и разредува целата кора. Геолозите предвидуваат дека ќе има доста крајбрежни нафтени полиња на работ на заливот.

Биодиверзитет на Леонскиот Залив

морска желка

Познат е по разновидноста на неговиот екосистем, а неговиот богат биодиверзитет се потпира на изобилството планктони како извор на храна за многу риби и цетаци. Предлогот за ЛИЦ ја гарантира неговата заштита и неговото продолжение обезбедува неспоредлив амбиент за опишување на еволуцијата на чувствителните живеалишта и видовиs.

Проектот LIFE + INDEMARES координиран од Фондацијата за биодиверзитет на Министерството за земјоделство, храна и животна средина - чии резултати беа објавени во април минатата година - потврди дека подводниот кањон на Леонскиот залив има Средоземно море.

Подводниот кањон е морска област што ги опфаќа континенталниот гребен Кап де Креус и клисурите Кап де Креус и Лаказе-Дутјерс лоцирани на врвот на францускиот континентален гребен. Морскиот простор има повеќе од 987 квадратни километри и уникатни карактеристики на животната средина. Тој е заштитен со неговиот предлог како Мапа на значење на заедницата (SCI). Неговиот мониторинг обезбедува неспоредлива рамка за ја опишуваат еволуцијата на чувствителни живеалишта и видови, во комбинација со заштита. Одредени локални економски активности затоа што е еден од најпродуктивните региони во Медитеранот.

Подводниот систем на кањони се наоѓа на најисточниот крај на целиот Пиринејски полуостров и има околу 2.200 видови, што претставува четвртина од видовите запишани во Медитеранот.

Просторот претставува широк спектар на екосистеми во релативно мала област: крајбрежни екосистеми, екосистеми на полици и косини и заедници на подводни кањони, затоа има висок степен на биодиверзитет. Големото богатство на ова место делумно се должи на изобилството на планктони, со фазата на ларва на комерцијално вредни риби како треска и крил, кои исто така се извор на храна за многу риби и цетаци.

Habивеалиште на биодиверзитетот на Леонскиот Залив

биодиверзитет во заливот на леон

Madrepora oculata и Lophelia pertusa, една од најдобро сочуваните ладни корални заедници во Медитеранот, се наоѓаат во подводните кањони на Кап де Креус. Бидејќи притисокот на човековите активности, овие видови исчезнаа на друго место.

Делфини со риги и китови со перки се чести во оваа област, каде делфини со шишиња се гледаат и во типичните живеалишта на крајбрежјето. Клисурата е исто така важно живеалиште за важни популации на птици. Меѓу нив, се издвојува медитеранската смолкната вода, што може да се види за еден ден до 1.200 примероци, како и загрозената балеарска снапувачка вода. Во зима, црни нозе риби изобилуваат во водите на кањонот, како и галебите на Аудуин и гантите на Атлантикот.

Ова разновидно живеалиште и морско опкружување е дом и на низа други животински видови со многу различен начин на живот, како филтри за хранење, суспенсивори, штетници, чистачи и ловци. Сите тие имаат корист од високата биолошка продуктивност на морските води на Леонскиот Залив.

Овој богат вид е одговор на голем број фактори, овие фактори се појавуваат ненормално истовремено во морската област на западниот кањон систем на Заливот на Лавот, а неговата огромна еколошка вредност го прави природно наследство на Европа.

Конзервација на видовите

Ако сакаме да ги зачуваме видовите присутни во овие природни екосистеми, од суштинско значење е да се воведат закони што го регулираат бројот на активности што можат да се извршат. Еден од начините за проширување на знаењето до населението е преку еколошко образование. Благодарение на тоа можеме да им ги пренесеме на популациите вредностите на зачувување и важноста на овие екосистеми за нивно долгорочно зачувување. Крајната цел е да се зачува зачувување на екосистемот и да се продолжи да се вадат ресурси без потреба од деградирање на природните живеалишта на сите видови споменати погоре.

Како што можете да видите, Лавскиот Залив е доста богат со биодиверзитет и неговата заштита е важна. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за лавскиот залив и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.