24 куриозитети за Антарктикот

Антарктичка пустина

La Антарктикот тоа е континент кој, уште од неговото откритие (за кое се верува дека е во 1603 година), го привлече човечкото внимание. Земајќи предвид дека Земјата е сферична и дека во тоа време веќе се знаеше дека на Северниот пол, многу близу до поларниот регион, има континентални области покриени со снег, логично требаше да има нешто слично на Јужниот пол.

Во 24 век, Шпанците и Јужноамериканците започнале да летуваат таму, иако сепак би требало уште еден век за остатокот од смртниците да знаат за постоењето на овој неверојатен континент, на оваа голема Бела пустина. Од таму, Антарктикот постепено ги откри своите мистерии, но ... сигурно има најмалку XNUMX работи што не ги знаете за тоа. 24 куриозитети за Антарктикот кои ќе ве остават зачудени.

 1. Антарктикот е најголемата пустина во светот, ниту повеќе ниту помалку 14,2 милиони км2. Неверојатно продолжение, не мислите ли?
 1. Тука нема да најдете влекачи од каков било вид. Тој е единствениот континент каде што нема.
 2. Причината зошто овие животни ќе ги најдете овде, и зошто животот овде е многу комплициран дури и ако имате топла крв, е затоа што е забележана најниска температура до сега. Кои? -93,2ºC. Сигурно повеќе од еден од вас би сакал да има неколку топли супи, нели?
Пингвин на Антарктикот

Слика - Кристофер Мишел

 1. Не можете да работите на Антарктикот освен ако не ви се отстранат забот на мудроста и додатокот. Смешно е, нели? Но, како и да е, воопшто не ни требаат тие два дела на телото. Првиот кога ќе излезе, ако навистина излезе, предизвикува голема болка, а другиот кога ќе почне да се воспалува може да стане извор на бактерии.
 2. И покрај тоа што се нарекуваат мечки поларен, всушност ќе ги видите само на арктикот. Меѓутоа, на Антарктикот ќе видите многу пингвини, како убавиот примерок на горната слика.
  Вулкан на Антарктикот

  Слика - Лин Падгам

  1. Ако мислевте дека има само активни вулкани во умерените и топли региони ... не сте во право. На Антарктикот има и вулкан. И тој е активен. Тоа е оној што се наоѓа појужно. Е именувано Планината Еребус, и протера кристали.
  Нуркање на Антарктикот

  Слика - 23 часот. Com

  1. Има 300 езера кои не замрзнуваат на овој континент. Дали сакате да се натопите? Не, не се шегувам.
  2. Највисоката температура досега забележана на Антарктикот беше 14,5ºC.
  Водопади на Антарктикот

  Слика - Питер Реџек

  1. Дали има некој дел од овој континент каде не врнеше ниту снег апсолутно ништо во последните 2 милиони години.
  2. Но, има катаракта. Оние што ги замислуваме се про transparentирна вода, но тука постои еден што е црвен.
  1. Еден научник од Антарктикот може да се забавува со својата девојка само 45 Minutos.
  1. Да се ​​живее тука е огромен предизвик. Дали е континентот постудено, ветровито, посува и повисоко (тоа е над 2000 метри од нивото на морето) во светот. Сепак, постојат човечки суштества што живеат на Антарктикот.
  2. Но, нема распоред. Всушност, на Антарктикот нема распоред.
  3. Еднаш, пред 52 милиони години, Беше топло како што е денес Калифорнија. Во него се наоѓаше тропска шума како оние во регионот Амазон или во Југоисточна Азија. Некој би го рекол сега, нели?
  1. Ако сте верник, треба да знаете дека постои седум христијански цркви на Антарктикот.
  1. Антарктикот има само 1 банкомат, што е 1,01325 бари, или 101325 паскали.
  2. И, и покрај фактот дека никогаш не врне дожд, 90% свежа вода е тука. Да, замрзнат. Но, како последица на глобалното затоплување, доколку се стопат морињата може да се издигнат неколку метри ...
  1. Луѓето отсекогаш се обидувале (и продолжуваат и денес) да колонизираат простори и територии, дури и најнегостопримливи. Толку многу што во 1977 година Аргентина испрати бремена мајка на Антарктикот да се породи таму, со единствена цел да може да бара дел од континентот. Тој беше првото човечко суштество кое се роди на Антарктикот.
  2. Иако доаѓа во светот на место каде ветерот може да дува до 320 км на час… Тоа е предизвик.
  Големи санти мраз на Антарктикот

  Слика - 23 часот. Com

  1. Најголемата санта мраз некогаш измерена е поголема од Јамајка: 11,000 2 кмXNUMX. Но, се оддели од копното во 2000 година.
  Кајак меѓу санта мраз

  Слика - 23 часот. Com

   1. Поголемиот дел од континентот е трајно покриен со мраз, освен 1% од вкупниот број, каде што се топи со доаѓањето на Поларната светлина (на

  што би било пролет во оваа замрзната пустина).

  1. Одмрзнување предизвика мала промена во гравитацијата од регионот.
  1. Просечната дебелина на мразот на Антарктикот е приближно 1,6 км. 
  2. Чиле е единствениот народ што живее тука. Тие имаат покриеност на училиште, пошта, болница, интернет и мобилен телефон.

  Сега знаете неколку работи за овој прекрасен и замрзнат континент. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.