Создадете интерактивна мапа за покачување на нивото на морето

 

Ова е како покачувањето на нивото на морето ќе влијае на Америка

Слика - Напредок на науката

Сигурно неколку пати сте чуле или прочитале дека до 2100 година морското ниво може да се искачи од 3 на 4 метри, па дури и повеќе, но дали знаете како оваа поплава ќе влијае на различни делови на светот? Досега, секако, можеше само да се погоди; сепак, до денес можеме да користиме интерактивна мапа за да имаме многу појасна и поконцизна идеја за тоа како ќе изгледа земјата за неколку години.

И не само тоа, туку Исто така, ќе можеме да знаеме на која област припаѓал мразот што влијае на крајбрежјето на некои од најважните градови светот.

Научниците од лабораторијата за реактивен погон на НАСА развија а алатка за предвидување што предвидува како топењето на глечерите во Гренланд и Антарктикот ќе влијае на вкупно 293 пристанишни градови низ светот. За да го направат ова, тие го применија својот метод „градиентно мапирање на отпечатоци“ или GFM во својот акроним на англиски јазик, со што ги добија дипломираните песни за секоја локација. Промената на бојата го одразува зголемувањето на нивото на морето што може да се предвиди за одредена област на Гренланд и Антарктикот.

Е одмрзнување мапа многу интересно, бидејќи е направено земајќи ги предвид нарушувањата во гравитационата сила и Земјиниот врт, како и ефектот што го имаат локациите на дренажните системи во секој град. Затоа, можеме да кажеме дека е многу, многу сигурен.

Интерактивна карта за одмрзнување

Слика - слика од екранот

Според картата, можеме да видиме дека топењето на Антарктикот ќе влијае на Градови во Латинска Америка; глечерите во западен Гренланд ќе го подигнат нивото на морето до Барселона y Гибралтар; северните и источните делови на Гренланд ќе влијаат NY а топењето на северозападен Гренланд ќе го подигне нивото на морето до Лондон, Меѓу другите.

За да дознаете повеќе, направете кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.