Кратери на Месечината

Лице свртено кон Месечината

Отсекогаш постоела голема iosубопитност да се знае единствениот сателит што нашата планета го има како Месечина. Нашиот природен сателит има просечно растојание од нашата планета од 384,403 км. И, тоа е дека другата страна на Месечината е невидлива од Земјата, па затоа е невозможно да се сликаат лицето без употреба на вселенски сонди. Една од куриозитетите што привлекува најголемо внимание се кратери на Месечината.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и iosубопитност на кратерите на Месечината.

клучните карактеристики

Кратери на Месечината

Ајде прво да анализираме некои карактеристики и да го имаме нашиот природен сателит за да разбереме сè што се однесува на кратерите на Месечината. Дијаметарот на овој сателит е 3474 километри. Темната страна на Месечината е различна од лицето, како во однос на просечната надморска височина, така и според брзината на формирање на она што е важно. Повеќето фотографии што најмногу влијаат на гледачите на површината на Месечината и се испраќаат благодарение на вселенските сонди се од страната што не може да се види од нашата планета.

Потеклото на Месечината отсекогаш било предмет на научна дебата. Постојат различни теории за формирањето на истата и сите прибегнуваат кон анализа на лунарните карпи за да видат дека може да се дадат интересни теории. Материјалите што ги сочинуваат карпите доаѓаат од наметката на големи планетарни објекти. На пример, од судирот на овие материјали преку големо движење на многу млада земја и информации.

И дали месечината може да има свое потекло како резултат на собирање на материјалот протеран за време на големата криза. На почетокот на создавањето на нашата планета доживеа голем судир со планета со големина на Марс, која исто така имаше своја диференцијација помеѓу јадрото, lovingубовта кора на земјата. Судирот се случил под одреден агол на удар и релативно голема брзина што предизвикало топење на двете метални јадра. Иако јадрата се споија едни со други, беа исфрлени материјалите од мантија на двата предмети, иако е врзан за земјата со силата на гравитацијата. Повеќето материјали на Месечината се материјали полека агломерирани околу тоа што би станал сателит денес.

Кратери на Месечината

Формирање кратер на Месечината

Научниците отсекогаш ја проучувале староста на карпите и на нашата планета и на Месечината. Овие карпи потекнуваат од региони со патоказ, кои биле во можност да утврдат кога се формирани картелите. Проучувајќи ги сите области кои имаат посветла боја на Месечината и кои се познати како висорамнини, научниците откриле информации за формирање на Месечината. И, тоа е дека е формирана приближно од 4.600 до 3.800 милиони години, а остатокот од карпите што паднаа на површината на Месечината објавија дека тоа е доста брзо. Дождот од карпи престана и оттогаш тие формираа неколку кратери.

Некои примероци карпи што биле извлечени од овие кратери биле наречени сливови и воспоставуваат старост од приближно 3.800 до 3.100 милиони години. Имало и примероци на некои гигантски предмети со сличност со астероидите, кои ја погодиле Месечината исто како што престанал карпестиот дожд.

Набргу по овие настани, обилната лава беше во можност да ги исполни сите сливови и ги создаде мрачните мориња. Ова објаснува зошто има малку кратери во морињата и, наместо тоа, има доста од нив во висорамнините. И тоа е дека на висорамнините немаше толку многу текови на лава одговорни за бришење на оригиналните кратери кога површината на Месечината беше бомбардирана од овие планетариуми за време на формирањето на соларен систем.

На најоддалечениот дел од Месечината има само една „кобила“, па научниците Тие сметаат дека оваа област е претставена со движењето на Месечината пред 4.000 милијарди години.

Месечината географија

Месечината површина

За да ги проучуваме кратерите на Месечината, мора да ја знаеме географијата на Месечината. И разни рамнини кои се на исто ниво или што биле дел од море. Како што се очекуваше, морињата постоеле и на сателитот на Месечината. Најголемиот од нив е Маре Имбриум, познат на шпански под името море дождови, со дијаметар од приближно 1120 километри.

Постојат приближно 20 зла кои се најважни на страната на Месечината свртена кон земјата. Отсега натаму, треба да ги разликуваме двете страни на Месечината: од една страна, страната што може да се види од нашата планета и, од друга страна, страната што е невидлива од земјата. Во најважните мориња на Месечината се наоѓаат Маре Серенитатис (Море на спокојство), Маре Крисиум (Кризно Море) и Маре Нубиум (Море на облаци). Сите овие зла се сметаат за рамнини и не се целосно рамни. Има географија пресечена од карпи и полна со кратери на Месечината. Понатаму, површината на овие мориња е исто така често прекината од дејството на разни карпи и некои wallsидови на високо ниво.

Можеме да најдеме различни мориња на Месечината опкружени со големи планини и планински масиви, на кои им биле дадени имиња еднакви на оние на копнените планински масиви: Алпи, Пиринеи и Карпати. Највисокиот планински венец на Месечината е Лајбниц, чии највисоки врвови можат да достигнат височини од 9.140 метри, односно повисоко од Монт Еверест, ова е највисоко на нашата планета.

Постојат илјадници кратери на Месечината и тие често се способни да се преклопуваат едни со други. Ова предизвикува дека има повеќе од илјада длабоки долини кои се познати како лунарни пукнатини. Овие пукнатини обично имаат длабочина и дијаметри на во должина помеѓу 16 и 482 километри и околу 3 километри или помалку во ширина. Потеклото на овие пукнатини е дадено од пукнатини во површината што ја формираат нормата на уште послаби области предизвикани од некаков вид на топлина и внатрешно ширење.

Со оваа информација се надевам дека ќе можете да дознаете повеќе за кратерите на Месечината и површината на нашиот сателит.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.