Кој е најжешкиот град во Шпанија

Алказар, Кордоба

Алказар, Кордоба

Добро и топло утро! Како се справувате со овој бесконечен топлотен бран? И кога станува збор за високи температури, денес ќе знаеме кој е најжешкиот град во Шпанија, земја што се топи веќе еден месец.

Дали е вистина дека Андалузија е автономна заедница каде што живата се крева највисоко? Пронајди.

За да откриете кој е најжешкиот град, треба да ги споредите записите од претходните години со најактуелните. Покрај тоа, мора да се земат предвид и други фактори, како што се релативната влажност или насоката и брзината на ветерот. Така, ако сакаме да знаеме која е тавата во Шпанија, гледајќи ја само најекстремната годишна висока температура, без грешка можеме да кажеме дека е Éција (се наоѓа во Андалузија) најжешко. И дали е тоа секоја година тие надминуваат 37º, па дури и 40 º, 42 º или 45 º од истата година се чести. Сепак, официјалниот запис според AEMET Мурсија го регистрираше на 4 јули 1994 година кога достигнаа 47'2º.

Ако зборуваме за максималните просечни температури, рекордот го држи Кордоба со 36'7º, следат тесно Севилја (35 º), Гранада (8 º) или Толедо (34 º).

Плажа Ес Тренц, Мајорка

Плажа Ес Тренц, Мајорка

Кога работите цел ден, доаѓа ноќ и… дали можете да спиете? Во топол бран може да ви биде тешко да заспиете, особено ако сте во Алмерија или Палма (Мајорка). Највисоките минимални температури се забележани во овие два града: 22'1º, по што следат Ибица (21'8º) и Валенсија (21'7º).

Па тоа, Кој подобар начин отколку да одите на пливање во базен или на плажа со ладна вода пред да направите пауза? Запомнете дека секој ден што поминува е еден ден помалку додека не пристигне есента. Расположи се.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.