Која е разликата помеѓу времето и климата?

Облачно небо

Многу често зборуваме за времето или климата како да се синонимни зборови, но реалноста е дека тоа не е вистинската работа. Овие два поима имаат малку поинакво значење, така што нивните апликации се различни.

Ако некогаш сте се запрашале која е разликата помеѓу времето и климата, не пропуштајте го овој напис.

Што е време?

Времето е атмосферска ситуација што се јавува во одреден момент. Тоа зависи од повеќе фактори, како што се следново:

 • Температура: е степен на топлина во воздухот на дадено место и време.
 • Ветер: е масовно движење на воздухот во атмосферата.
 • Атмосферски притисок: е силата што ја извршува воздухот на површината на Земјата.
 • Облаци: тие се капки течна вода или мраз, ако се доволно високи, во суспензија.

Така, на пример, ако небото е чисто на летен ден, времето ќе биде сончево.

Какво е времето?

Времето ги групира сите добиени резултати за времето на одредена област. Сите овие податоци се анализираат со текот на годините за да може да се утврди времето во таа област. Покрај тоа, фактори како што се температурата, ветерот или притисокот, постојат и други кои влијаат на климата и можат значително да ја изменат, како што е следново:

 • Надморска височина: е вертикално растојание помеѓу точка на земјата и морското ниво. Колку е повисока, климата е обично поладна.
 • Географска ширина: е растојанието што одделува одредено место од екваторијалната линија. Колку сме поблиску до екваторот, толку потопла ќе биде климата.
 • Океански струи: тие се поместувања на водените маси како резултат на дејството на ветерот, плимата и осеките и разликите во густината на две маси. Овие струи влијаат на глобалната клима. Во Европа, на пример, уживаме во умерена клима благодарение, пред се, на Голфска струја, што носи топла вода од Америка до европските брегови.

Рајо

Се надеваме дека ве интересира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.