Корално море

корална морска фауна

Денес ќе разговараме за морето што содржи многу острови во својата внатрешност и кое се наоѓаше над сите најголемиот систем на корални гребени во светот. Тоа е за корално море. Тоа е море кое е дел од Јужниот Тихи Океан и има површина од приближно 4.800.000 квадратни километри. Тие се од голема важност од гледна точка на зачувување на биолошката разновидност бидејќи постои Големиот корален гребен, прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 1981 година.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, биодиверзитетот и важноста на Коралното Море.

клучните карактеристики

корално море

Тоа е еден вид море што ги капе крајбрежјата на следниве земји: Австралија, Нова Каледонија (Франција), Папуа Нова Гвинеја, Соломонските острови и Вануату. Неговото име потекнува од тоа што во себе содржи бројни острови и целиот најголем систем на корални гребени во светот. Поврзано е на северозапад со морето Арафура, преку теснецот Торес. Се граничи со Соломонското Море на север, со Тасманското Море на југ и со отворениот Тихи Океан на исток.

Тоа е море чија просечна длабочина е 2.394 метри, иако во својата најдлабока точка достигнува 9.140 метри. Ова море има aубопитност и тоа е што неговите главни струи формираат жироскоп во насока спротивно од стрелките на часовникот. Тоа е затоа што неговата најдлабока точка генерира струи кои се модифицираат со дејството на ефектот Кориолис. Тековниот систем ја вклучува источната австралиска струја. Оваа струја е одговорна за транспорт на потоплите води од север до Тасманското Море, кое е обично постудено. Овој контраст на температурите е она што предизвикува да има посилни струи. Струјата што носи потопол дел од студената вода го зголемува својот интензитет во текот на месец февруари и е послаба во месец август.

Корална морска клима

Корална бариера

Коралното Море има просечна годишна температура што варира во зависност од географската ширина во која се наоѓаме. На пример, во јужниот дел имаме постудени води кои се околу 19 степени. Од друга страна го имаме северниот дел, потопли води со вредности кои се движат околу 24 степени. Има индекс на соленост што ќе биде околу 34.5–35,5 (делови на илјада), па затоа не е премногу солен. И, тоа е дека водите на Коралното Море се издвојуваат затоа што имаат висок степен на острина, особено во областите каде што се наоѓаат корални гребени.

Во метеорологијата на ова море наоѓаме силни тропски циклони кои се доста чести во него. Овие тропски циклони се доста чести и претставуваат закана за населението што живее на нејзините брегови и за навигацијата. Тропските циклони се случуваат најчесто во текот на летната сезона.

Корални морски острови

корален гребен

Како што споменавме претходно, тоа е море кое има многу острови во себе. Освен Големиот корален гребен, наоѓаме важни островски групи. Неговите гребени и острови се особено богати со биодиверзитет. Меѓу нив наоѓаме птици и многу воден живот. Ова богатство на биодиверзитет не само што ги фаворизира риболовните активности, туку тие се исто така популарна туристичка дестинација. Има бројни острови кои се туристички дестинации и на национално и на меѓународно ниво. Благодарение на ова, економиите на земјите околу Коралното Море можат добро да напредуваат. Ајде да видиме кои се главните острови на Коралното Море:

Сместени се во близина на североисточниот брег на Австралија и се составени од околу 30 острови и атоли и околу 50 помали островчиња. Овие острови се поделени во различни групи и се следниве:

 • Северозападна група, во кои се најважните територии Гребен Оспри, гребен Лихоу и Островот Вилис.
 • Мелиш гребен, гребен лоциран на повеќе од 300 километри од австралискиот брег.
 • Југоисточна група, составен од гребени Фредерик, Кен, Саумарез, Крш и Като, каде што се наоѓа највисоката точка на овие острови, на само 6 метри надморска височина.
 • Јужна група, формирана од гребени Мидлтон и Елизабет.

Честерфилдските острови се наоѓаат во Франција и се наоѓаат на околу 550 километри северозападно од Нова Каледонија. Постојат 11 тотално ненаселени острови чие продолжение е приближно 11 квадратни километри. Сите островчиња и корални гребени се доста расфрлани во правоаголник од 120 × 70 километри. На островите лоцирани во овој правоаголник им се дадени следниве имиња:

 • Isla Ренард.
 • Архива Бамптон.
 • падна Скелет.
 • Острови Честерфилд централно.
 • Островчиња Avon.
 • Иле Лонгу.
 • Островчиња на Mouillage.
 • Островчиња Сидро.
 • Островче Луп
 • Гребени Белона.

Важноста на коралните гребени

Знаеме дека коралните гребени се како морски дождовни шуми кои имаат различни форми, големини и бои. И тоа е дека тие се колонии на илјадници мали животни кои се неопходни за опстанок на стотици милиони други луѓе и кои сочинуваат 25% од светската морска фауна. Во овие гребени ќе најдете мали риби и мекотели и желки, водни птици и ајкули. Овие екосистеми се прилично кревки и нивниот опстанок е во опасност поради последиците од глобалното затоплување.

Коралните гребени не само што обезбедуваат засолниште и храна за процент од светската морска фауна, туку се и туристичка атракција што создава приходи од повеќе милиони долари. Од еколошка гледна точка, тоа нè штити од поплави, цунами и придонесува за безбедност на храната преку риболов. Исто така, треба да знаеме дека бројни антиканцерогени лекови се извлекуваат од коралните гребени.

Ние мора да знаеме дека тие се природно живеалиште на бројни загрозени видови како што се морски пердуви, анемони, горгонијанци, меѓу другите. Извештајот на УНЕП исто така ја истакнува важноста на коралите за економиите на Мезоамерика и Индонезија, два региона Повеќе од 34.000 милијарди американски долари би можеле да бидат џебни од сега до 2030 година ако го подобриме здравјето на гребенот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Коралното Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.