Координирај мапа

Кога ќе видиме а координатна мапа мора да знаеме како да го толкуваме бидејќи може да ни даде многу информации за местата што ги рефлектира. Оваа мапа користи географски координатен систем, што е систем што се однесува на која било точка на површината на земјата. За да го направите ова, тој користи две аголни координати, што е географска ширина и должина.

Ако сакате да знаете како да толкувате координатна мапа и колку е важна, ова е вашиот пост.

Што е координатна мапа

Координирај мапа

Координатна мапа е онаа што користи географски координатен систем со две аголни координати: географска ширина, што означува север, добар југ и должина, што не означува исток или запад. Ако сакаме да ги знаеме страничните агли на површината на земјата во однос на центарот на земјата, само треба да се усогласиме со нејзината оска на ротација.

За да знаеме што е координатна мапа, мора да знаеме некои основни концепти. Првото нешто е да се знае кои се паралелите. Еквадор е имагинарен циркус кој е нормален на оската на ротација на земјата. Затоа, тоа е единствен круг. Понатаму, Ја има главната карактеристика што е еднакво оддалечена од половите и е таа што ја дели нашата планета на две хемисфери. Во северниот дел ја имаме северната хемисфера, која се состои од хемисфера која се движи од Екваторот до северниот пол. Од друга страна, ја имаме јужната хемисфера која е друга хемисфера која се движи од Екваторот до јужниот пол. На јужниот пол е Антарктикот.

И на север и на југ од Еквадор има паралели и тие се сукцесија на помалите кругови на Еквадор. Овие кругови или имагинарни и тие стануваат сè помали како што се приближуваат до половите. Растојанието помеѓу секој круг е исто, така што е познато како паралели.

Посебни паралели на координатната мапа

Координирајте ги елементите на картата

Toе опишеме кои се посебните паралели на координатната мапа. Главната што ја имаме е тропскиот карцином и тропскиот јарец. Овие две паралели се оние што ги обележуваат најсеверните и најјужните точки на Екваторот. На овие места е местото каде сончевите зраци паѓаат вертикално. Тоа е, тие се највисоките и највисоките географски широчини што Сонцето е способно да ги достигне при очигледното годишно движење.

Затоа, знаеме дека летната краткоденица е помеѓу 21 и 22 јуни. Во текот на овој ден се чини дека сонцето е директно над тропскиот дел на ракот и е целосно нормално на површината на земјата. Од друга страна, во тропскиот дел на Јарец, сончевите зраци обично се нормални на површината на земјата за време на зимската краткоденица, приближно на 23 декември.

Две други важни паралели се Арктичкиот круг и Антарктичкиот круг. Овие се оние што ги обележуваат северните и најјужните точки на Еквадор каде сонцето не треба да заоѓа на хоризонтот или директно да не изгрее. Овде имаме полни денови без ноќ или полни ноќи без ден. Од тие кругови кон соодветните полови, бројот на денови и само се зголемува, а потоа се намалува до точката во која столбовите следат 6 месеци темнина и уште 6 месеци светлина. Поларните кругови се на исто растојание од половите како и тропските предели на Екваторот.

Меридијани на координатната мапа

Други важни аспекти на координатната мапа се меридијаните. Меридијаните се полукругови што минуваат од половите и се нормални на Екваторот. Да не заборавиме дека сите овие елементи на координатната мапа се имагинарни. Тие се користат само за воспоставување на координатите во одредена точка. Секој меридијан е составен од два полукругови, едниот содржи меридијан за кој станува збор, а другиот спротивен меридијан. Источниот се наоѓа на исток од разгледуваниот меридијан, а западниот се наоѓа на запад.

Меридијанот 0 степени е оној низ кој поминува опсерваторијата Гринич лоцирана во Лондон, така што е познато под името на меридијанот во Гринич. Овој меридијан е оној што ја дели Земјата на две хемисфери: источна или источна хемисфера што се наоѓа источно од споменатиот меридијан и западна или источна хемисфера што се наоѓа западно од неа.

Географска должина и должина

Овие два елементи се многу важни во координатната мапа. Секое место на површината на земјата може да се наведе за пресек на паралела и меридијан. Тука се појавуваат координатите за географска должина и должина. Географската ширина е она што ја обезбедува локацијата на едно место или северно или јужно од Екваторот. Се изразува во аголни мерења кои се движат од 0 степени до 90 степени. Се споменува како степени на север и степени на југ. Ако третираме линија што оди од точка до центар на сфера, аголот што оваа линија го прави со екваторијалниот план ќе биде географската ширина на таа точка.

Степените на географска ширина обично се распоредени рамномерно. Сепак, поради малото израмнување што го има планетата во областа на половите, тоа предизвикува варирање на одреден степен на географска ширина.

Од друга страна ја имаме должината. Лонгитудата е онаа што обезбедува локација на место помеѓу правецот исток или запад од референтниот меридијан познат како меридијан од Гринич. Се изразува од вредностите од 0 степени до 180 степени, се однесува на тоа дали е исток или запад. Додека степенот на географска ширина одговара на растојание кое е скоро идентично, истото не се случува со степенот на должината. Ова е затоа што круговите на кои го мериме ова растојание се спојуваат кон половите. Во Еквадор постои степен на должина што е еквивалентно на растојание од 11132 километри и Тоа е резултат на поделба на обемот на Екваторот со 360 степени што ги има обемот на земјата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како се толкува координатната мапа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.