Континентална кора

Континентална и океанска кора

Во различното слоеви на ЗемјатаВидовме како нашата планета ја има својата внатрешност поделена на различни слоеви. Кората, мантијата и јадрото се главните слоеви на кои е поделена внатрешноста на нашата планета во однос на природата на материјалите. Ние мора да мислиме дека секој слој има свои карактеристики и своја функција на планетата и во развојот на живите суштества. Денес, ќе се фокусираме на објаснување на континентална кора на подетален начин.

Ако сакате да дознаете повеќе за внатрешната и надворешната геологија на нашата планета, тука можете да дознаете повеќе за тоа.

Слоеви на Земјата и нивната функција

Литосфера

Јадрото на Земјата е составено од стопени карпи и големи количини на стопено железо и никел. Овие метали се она што го формира магнетното поле на земјата што нè штити од надворешни елементи на Сончев систем како може астероиди и метеорити или сончевиот ветер и неговото зрачење.

Од друга страна, во мантијата е слојот од карпи и песок со различна густина. Оваа варијација на густината е она што предизвикува струи на конвекција одговорни за движењето и поместувањето на тектонски плочи. Заради ова движење на плочите, континентите го трансформираа релјефот на светот во повеќе наврати. Континентите не беа распоредени на ист начин како што се денес. На пример, благодарение на знаењето за Алфред Вегенер За Земјата се знаеше дека е составена од супер континент наречен Пангеа.

Заради движењето на тектонските плочи се оддалечуваше со брзина од околу 2-3 см годишно се додека не ја имаше моменталната позиција. Сепак, денес континентите продолжуваат да се движат. Она што не е забележливо движење за човечкото суштество. Континентите имаат тенденција да се оддалечуваат.

Од друга страна, го имаме најоддалечениот слој на планетата што е кора на земјата. Тоа е во земјината кора каде што се развиваат живи суштества и целата метеорологија.

Земјината кора и нејзините карактеристики

Тектоника и континентална кора

Земјината кора е долга околу 40 км и е поделена на континентална кора и океанска кора. Во континенталната кора е добро познато Континентална платформа каде што се наоѓаат најголемите количини на флора и фауна, минерали и фосилни горива како што се нафта и природен гас. Поради ова, оваа област е од голем економски интерес за сите земји во светот.

Земјината кора е слојот што сочинува само 1% од масата на целото небесно тело. Границата помеѓу земјината кора и мантијата е дисконтинуитет на Мохоровиќ. Дебелината на овој слој не е униформа насекаде, но варира во зависност од областите. Во копнениот дел обично е дебела помеѓу 30 и 70 км, додека во океанската кора е дебела само 10 км.

Може да се каже дека тоа е најхетерогениот дел на планетата, бидејќи има континентални области подложени на промени произведени од различни геолошки агенси и други надворешни сили кои го градат или уништуваат релјефот како што се елементите на временските услови.

Вертикалната структура на кората е поделена, како што споменавме, на континентална и океанска кора. Континенталната кора има горен слој со свој состав мнозински гранитски и со пониско мнозинство базалт. Од друга страна, океанската кора нема гранитен слој и нејзината старост и густината се помали.

Карактеристики на континенталната кора

Поделба на корите

Toе ги анализираме карактеристиките на континенталната кора. Како што споменавме, тој е најсложениот слој и најгустиот. Тука се падините и континенталната полица. Разликуваме три вертикални слоја во континенталната кора:

 • Седиментарен слој. Тоа е највисокиот дел и оној што е повеќе или помалку преклопен. Во некои области на Земјата овој слој не постои, додека на други места е дебел повеќе од 3 км. Густината е 2,5 gr / cm3.
 • Гранит слој. Тоа е слој каде се наоѓаат голем број метаморфни карпи, како што се гнаиси и микашисти. Неговата густина е 2,7 gr / cm3, а дебелината е обично помеѓу 10 и 15 km.
 • Базалтен слој. Таа е најдлабоката од 3-те и обично е дебела помеѓу 10 и 20 км. Густината е 2,8 gr / cm3 или нешто поголема. Се смета дека составот е помеѓу габрос и амфиболит. Помеѓу овие слоеви на гранит и базалт, може да има груб контакт што може да се забележи од P и S брановите во земјотресите. Тука се воспоставува дисконтинуитетот на Конрад.

Структури на континенталната кора

Слоеви на Земјата

Структурниот модел на Земјата содржи уште некои дефинирани области што се наоѓаат на површината на Земјата. Овие разлики се забележуваат помеѓу кратоните и планинските масиви.

 • Кратони тие се најстабилните области што остануваат многу милиони години. Овие области обично немаат значителни релјефи и се вклучени штитови и платформи. Да ги разгледаме подетално:
 • Штитови се области што го окупираат централниот дел на континентите. Тие се одговорни за античките планински масиви кои биле намалени и влошени од процесот на ерозија и други надворешни агенси во текот на овие илјадници години. Во овие области седиментот слој е целосно изгубен. Карпите што се наоѓаат на површината се депонирани и не се тие што ги формирале примитивните планини. Оние што ги формирале овие штитови морале да издржат големи притисоци и температури за нивното формирање и, според тоа, тие изгледаат метаморфозирани.
 • Платформи се оние кратонични области кои сè уште го зачувуваат седиментниот слој. Вообичаено е да се види овој слој малку преклопен.

Од друга страна, ги наоѓаме орогените планински масиви. Тие се наоѓаат на рабовите на кратоните. Тие се кортикални области кои биле подложени на разни деформации поради движењето и поместувањето на тектонските плочи. Најсовремените планински масиви се распоредени по должината на работ на Тихиот океан. Под овие планински масиви кората е многу густа и достигнува 70 км споменати на почетокот на статијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за континенталната кора.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.