Конвективни дождови

конвективни дождови форма

Како што знаеме, постојат бројни видови дожд според неговото потекло и неговите карактеристики. Денес ќе разговараме за конвективни дождови. Тие се познати и под името конвекциски дожд. Тие се врнежи што се создаваат со намалување на атмосферскиот притисок на локално ниво. Создадени се како да се облаци на вертикален начин и врнежите што ги остава обично се во изобилство.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за конвективните дождови и како потекнува.

Врнежи и формирање

Облаци од невреме

Првото нешто што е важно да се знае е како се јавува при врнежи. Кога воздухот на површината се загрева, тој се издига во надморска височина. Тропосферата неговата температура се намалува со надморска височина, односно, колку повеќе одиме, толку е постудено, па кога ќе се зголеми воздушната маса, навлегува во поладен воздух и станува заситен. Кога е заситен, тој кондензира во мали капки вода или ледени кристали (во зависност од температурата на која се наоѓа околниот воздух) и опкружува мали честички со дијаметар помал од два микрони т.н. хигроскопски јадра на кондензација.

Кога капките вода се држат до јадрата на кондензација и воздушните маси на површината не престануваат да се зголемуваат, се формира облак од вертикален развој, бидејќи количината на воздух што станува заситена и кондензирана е таква што завршува со зголемување на висината. Овој тип на облаци кои се формирани од атмосферска нестабилност тоа се нарекува cumulus humilis тоа, како што се развиваат вертикално и достигнуваат значителна дебелина (доволно за да помине тешко сончево зрачење), се нарекува  Кумулонимбус.

За да постои пареа што постои во воздушна маса што достигнува сатурација во капки, треба да се исполнат два услови: првиот е дека воздушната маса доволно се оладиВторото е дека постојат хигроскопски јадра на кондензација во воздухот на кои можат да се формираат капки вода.

Штом облаците се формираат, што е тоа што предизвикува да доведат дожд, град или снег, односно до некаков вид врнежи? Малите капки што го сочинуваат облакот и кои се суспендирани во него благодарение на постоењето на ажурирање, ќе почнат да растат на штета на другите капки што ќе ги најдат на есен. Две сили дејствуваат фундаментално на секоја капка: поради влечење дека нагорна струја нагоре на воздухот и тежината на самата капка.

Кога капките се доволно големи за да ја надминат силата на влечење, тие ќе налетаат на земјата. Колку подолго поминуваат капките вода во облакот, тие стануваат поголеми, бидејќи тие се додаваат на другите капки и други јадра на кондензација. Покрај тоа, тие исто така зависат од времето што капките го поминуваат на искачување и спуштање во облакот и колку е поголема вкупната количина на вода што ја има облакот.

Конвективни дождови

конвективни дождови

Конвективни дождови се генерираат и од порастот на топол воздух и од влажен воздух. Земјата се затоплува во некои региони повеќе од другите. Сè зависи од површината на земјата и инциденцата на сончево зрачење. Истото се случува со видот на вегетацијата што го сочинува секое место. Овие карактеристики прават топлината да се пренесува на воздухот што е највисок дел и да се појави во форма на меур. Како што висината се зголемува, температурата се менува и брани се додека не стане меур од ладен воздух. Во случај во кој воздухот е натоварен со влажност, се формира облак и тоа е кога се случува процесот на кондензација и тогаш паѓа врнежите.

Природниот феномен на конвективни дождови Може да се формира и од еден вид магла. Ова овозможува директно издигнување на влажен воздух што е поврзано со процесот на конвекција и е карактеристично и за топлите и за влажните региони. Не е изненадувачки што овој феномен е почест во текот на летните сезони и во региони кои имаат доминантна умерена клима. Тие обично се случуваат во невреме и доаѓаат заедно со молња и грмотевици.

Се јавува на територии со рамни карактеристики или имаат мали несовршености во топографијата. Овие места имаат присуство на влажен и топол воздух што генерира формирање облаци од типот Кумулонимбус.

Потекло на конвективни дождови

формирање облак

Овие дождови потекнуваат кога воздушна маса што е на повисока температура се среќава со притока на вода како што е река. Тоа предизвикува оваа средба, чии температури се различни, да формираат облак кој брзо ја заситува водената пареа и произведува обилни поројни дождови.

Кога сончевото зрачење интензивно ќе ја погоди површината на земјата, земјата се загрева. Кога водената пареа се крева, таа станува заситена и доаѓа во контакт со највисокиот дел од атмосферата. Како што се крева воздухот, тој достигнува пониски температури и станува кондензиран бидејќи тие ја исполнуваат точката на роса. Ова значи дека температурата на водената пареа е еднаква на температурата на кондензацијата.

За да се појават конвективни дождови потребно е облаците претходно да се формирале по процесот на заситеност на водена пареа. Ова предизвикува формирање на врнежи од големи капки вода.

клучните карактеристики

Ајде да видиме кои се главните карактеристики на конвективните дождови:

 • Врнежи од дожд се генерираат од струи што се зголемуваат благодарение на влажниот воздух. Овој воздух се крева и се движи благодарение на добро познатите ќелии за конвекција.
 • Воздухот неочекувано се крева поради малата конзистентност што ја има воздухот околу себе, создавајќи воздушни џебови слични на балон.
 • Како што се лади воздухот, тој достигнува температури близу до точката на роса.
 • Кога започнува кондензацијата на воздухот, облакот почнува да се формира и предизвикува дождови во регионот каде што се формирал.
 • Конвективни дождови Тие се типични за тропските региони каде има влажен и топол воздух. Обично е придружено со молња и молња и предизвикува електрични бури.
 • Тоа се дождови што можат да создадат и град.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за конвективните дождови и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.