Колку луѓе стапнаа на Месечината

колку мажи стапнаа на Месечината со години

Фактот дека човекот стигна до Месечината генерираше големи контроверзии низ целиот свет. Негирачите и конспираноидите сметаат дека сето ова е измама од страна на владите и дека Месечината навистина не е достигната. Сепак, поминаа 50 години откако првиот човек патуваше на Месечината и тоа го означи пред и потоа во поновата историја на човечки суштества. Многумина се прашуваат колку мажи зачекориле на Месечината од тогаш.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме колку мажи оделе на Месечината и во која година направиле.

Колку луѓе стапнаа на Месечината

астронаутска машинерија

Првата мисија до нашиот сопствен сателит започна пред 50 години и беше наречена Аполо 11. Во оваа мисија беа астронаутите Нил Армстронг, Баз Олдрин и Мајкл Колинс. Тие можеа да стигнат до нашиот сателит за прв пат и тоа е повод што најмногу го паметат сите оние кои беа во можност да ги живеат овие вселенски патувања. Знаеме дека Амстронг беше тој што ја имаше познатата фраза „Мал чекор за човекот, но голем скок за човештвото“, останува до денес во сеќавањето на сите.

И покрај тоа, со текот на времето, многу астронаути успеаја да стапнат на површината на Месечината. Многу од нив не се толку познати како првите, но знаеме дека на Месечината оделе вкупно 12 мажи. Toе го анализираме секој од нив и накратко ќе му кажеме на контекстот во кој тие беа во можност да патуваат до нашиот сателит.

Нил Амстронг и Баз Олдрин

мажи на Месечината

Тие беа меѓу првите што ја започнаа првата и незаборавна мисија позната како Аполо 11. Оваа мисија се случи во јули 1969 година. Амстронг беше добро познат ветеран во Корејската војна и се знае дека е првиот човек кој стапнал на површината на Месечината. Најважниот дел од мисијата беше слетување на Месечината и не излегување од возилото за да стапне на неговата површина. Треба да се има на ум дека постојат и други услови различни од Земјата на Месечината. Вие само треба да ја видите гравитацијата на земјата. На Месечината нема иста количина на гравитација како на Земјата. Затоа, удирањето на оваа површина е многу посложено и мора да тренирате за тоа.

Баз Олдрин бил вториот човек кој стапнал на Месечината. Трошејќи вкупно 21 час и 36 минути на површината на Месечината. За разлика од Армстронг, кој беше порезервиран човек, овој човек ги сакаше медиумите и озлогласеноста. Ова го прави почесто да се гледа како тој се појавува во јавноста и дава изјави за тоа што живееле таму.

Чарлс Конрад и Алан Бин

Кога се прашуваме колку мажи оделе на Месечината, познати се само првите двајца. Остатокот од списокот што ќе го именуваме не е толку познат. Овие двајца мажи беа оние кои се задолжени да стапнат на површината на Месечината во мисијата позната како Аполо 12. Оваа мисија се случи во ноември 1969 година. Може да се изврши само неколку месеци по првата. Поради оваа причина, може да се каже дека во текот на оваа година астрономијата беше на усните на сите. Тоа беше година во која човечкото суштество успеа да се истакне за унапредување на науката и технологијата до степен да може да ја напушти нашата планета и да зачекори на вонземска почва.

Оваа мисија претрпе некои компликации кога започна поради електрична бура. Сепак, беше можно успешно да слетаме на Месечината.

Алан Шепард и Ед Мичел

Тие се уште двајца астронаути кои успеале да стигнат до Месечината. Првиот беше првиот Американец лансиран во вселената и вториот беше првиот човек по Советскиот Јуриј Гагарин. Заедно тие успеаја да стапнат на Месечината во јануари 1971 година. Мисијата што се одржа беше позната под името Аполо 14. Оваа експедиција беше запаметена по тоа што имала едно од најпрецизните слетувања на Месечината во историјата. Пилотот на лунарниот модул беше на Мичел и тој стана шестиот човек што стапнал на сателитот. За време на оваа мисија можеше да собере околу 100 кг карпи на Месечината.

Колку луѓе оделе на Месечината: Дејвид Скот и Jamesејмс Ирвин

колку мажи зачекориле на Месечината

На мисијата Аполо 15 го имаме датумот јули 1971 година, така што беше уште една прилично интензивна година во астрономијата. Тие имаа протагонисти на површината на Месечината и први го користеа возилото за лунарско движење во своите истражувања. Со ова возило тие беа во можност да поминат поголема количина на површината на Месечината за да можат да го прошират знаењето за нашиот сателит.

Сепак, оваа мисија имаше силна полемика за која овие астронаути беа суспендирани по враќањето. И, тоа е што тие превезуваа без да пријават ништо пликови со комеморативни марки на мисијата во замена за пари. Овие коверти ги продал бизнисменот кој ги ангажирал или како сувенир на Месечината по превисоки цени. Конечно, НАСА ги конфискуваше преостанатите пликови и ги санкционираше астронаутите. Како и секогаш, човечкото суштество го носи алчноста и себичноста. Нешто исто толку важно за човечкото суштество како достигнување на нашиот сателит и можност да дознаете повеќе за тоа, е заматено од економската моќ.

Johnон Јанг и Чарли Дјук

Овие двајца астронаути ја предводеа мисијата „Аполо 16“ во април 1972 година. Како што можете да видите, тоа беше напорно неколкугодишно патување на Месечината. Првиот беше астронаут со најдолг стаж во историјата и почина на 87-годишна возраст од пневмонија. Вториот е сè уште жив денес и има приближно 83 години.

Јуџин Цернан и Харисон Шмит

Тие ја предводеа мисијата позната како Аполо 17. Тоа беше последната лунарна мисија. Шмит можеби е првиот научник обучен да може да патува во вселената и е втор цивил по Нил Амстронг. Оттогаш ни се дадени повеќе мисии да одиме на Месечината.

Се надевам дека со овие информации можете да знаете колку мажи оделе на Месечината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.