Количината на врнежи измерена во растителен восок

 

Батиметрија на Индискиот Океан

Батиметрија на Индискиот Океан

Во Индискиот океан, износот на Врнежите се разликуваат многу по должината на неговите рабови. Додека во влажните шуми на Суматра врне силно, веќе сувиот регион на источна Африка е под влијание на суши. Истражувачите од Центарот за истражување на биодиверзитетот и климата (BiK-F), Калифорнискиот институт за технологија (CIT), универзитетот во Јужна Калифорнија и универзитетот во Бремен забележале дека овој биполарен цикличен климатски феномен опстојува и во текот на последните 10000 XNUMX години.

Пилот-студија објавена пред неколку дена во „Зборник на трудови на Националната академија на науките“ фрла светлина врз климатскиот систем чии модели на врнежи имаат најголемо влијание врз глобалната клима. Затоа, оваа студија е од посебен интерес за климатските истражувачи.

На тропските предели играат клучна улога во глобалниот климатски систем, меѓу другите причини, бидејќи тие се потекло на екстремни климатски појави како што се Ел Нињо и монсуните. Еден од најважните региони од овој тип е Индо-Пацификот, во Југоисточна Азија, бидејќи е најголем извор на атмосферска водена пареа, како и најголем приемник на дожд на земјата. Истражувачите забележале промени во врнежите крајбрежјето на западниот брег на Индонезија во изминатите 24000 години со цел подобро да ги разберат локалните модели и динамика на врнежи.

Според истражувачите, се чини дека Дипол во Индискиот Океан (Дипол на Индискиот океан), е постојана одлика на регионалниот климатски систем во последните 10000 XNUMX години. Меѓу другите докази, аномални модели на врнежи се забележани во источните и западните рабови на Индискиот Океан, директно поврзани. Дипол на врнежи се манифестира на таков начин што колку се поголеми врнежите на западниот брег на Индонезија, толку се помали врнежите во Источна Африка и обратно.

Оваа нова студија, фокусирана на просечните количини на врнежи кои траат периоди од 30 години, покажува дека се задржал сличен модел во текот на последните 10000 години. „Овие видови набationsудувања за минатото можат да помогнат да се одделат природните осцилации на врнежите од оние предизвикани од човекот, сметани за многу важни со оглед на тековните климатски промени“, коментира д-р Ева Нидермејер (БиК-Ф), директор на оваа студија .

Нидермејер и неговите колеги од истражувањето работеа со примероци од морски талог земени во офшор крај западниот брег на Суматра на длабочина од 481 метар. Тие се фокусираа на восоци пронајдени во копнени растенијаТоа е слој на површината на растенијата што ги штити од дехидрираност и микробиолошки напад, кои остануваат во седиментите.

Затоа е можно да се конструираат промени во врнежите во минатото со мерење на стабилен изотопски состав на водород во восочни растителни восоци, бидејќи дождот е главниот извор на водород складиран во растителниот материјал. Така, овој метод ги зголемува директните споредби на мерењата со многу мало временско проширување на долгите периоди од минатото.

Со крајот на последното ледено доба дојде до зголемување на температурите и топење на поларните ледени капачиња, што беше придружено со зголемување на врнежите околу Индонезија и во многу други региони на светот. Спротивно на тоа, евиденцијата на растителниот восок забележана во студијата ни кажува дека големите количини на врнежи од дожд за време на последниот глацијален мраз и холоценот биле доста слични.

Количината на дожд што падна во текот на последните 24000 години се чини дека е поврзана со нивото на изложеност на платформата Сонда и особено со специфичната топографија на западниот раб на регионот, и не само со ограничените климатски услови на обезглавување. Ова не беше она што се очекуваше, бидејќи врз основа на претходните студии се претпоставуваше дека целиот регион бил многу посува во текот на последниот глацијален мраз, во споредба со сегашните услови, заклучува Нидермаер.

Иако студијата нагласува дека долгорочните промени во интензитетот на врнежите не се секогаш предизвикани од човекот, тоа не мора да значи дека моменталните временски аномалии долж земјите на работ на Индискиот Океан и особено нејзините често не подлежат на човечко влијание.

Регионите на Индискиот Океан доживуваат зголемување на популацијата, а неповолните временски услови во иднина може да доведат до политички и социјален конфликт. Подоброто познавање на климатските појави и скриените механизми што ги генерираат во оваа област ќе помогнат да се зголеми резолуцијата на проекциите за климата и да се спречи овој вид конфликт, предвидувајќи ги климатските реперкусии.

Повеќе информации: Сушата ја влошува кризата со храна во СахелИндонезија на работ на колапс од поројните дождови

Фуентес: Сенкенберг


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.