Кои биле најразорните торнада во историјата?

Торнадо

На торнадос Тие се најсилниот и најмоќниот метеоролошки феномен што може да се формира на планетата. Планета која, видена од вселената, ќе ни даде чувство дека е тивка, но вистината е дека не е така; барем, не во некои региони во светот, како во САД. Доказ за тоа ги имаме записите што останаа од овие циклони, што може да предизвика значителна штета, како и смртни случаи.

Ако сакате да знаете кои биле најразорните торнада во историјата, Не пропуштајте го овој напис.

Северна Америка, а особено САД, има прилично важна историја на деструктивни торнада, особено во градовите како Мисисипи, Оклахома или Мур. Еве неколку од нив:

 • Торнадо регина: во 1912 година торнадо го зафати градот Саскачеван, во Канада. Траеше помалку од три минути, но уби 30 лица и уништи илјадници куќи.
 • Три-државно торнадо: На 18 март 1925 година се формираше торнадо EF5 во Мисури (САД). Помина низ Мисури, јужен Илиноис и исчезна во Индијана, убивајќи 695 луѓе.
 • Таладега ТорнадоВо 1932 година, округот Таладега (Алабама) формира торнадо од категорија 4 и го уништи округот, убивајќи XNUMX луѓе.
 • Торнада во Оклахома: 3 мај 1999 година беше трагичен ден за Оклахома. Вкупно 76 торнада допреа тој ден, од кои едниот беше EF5, што на крајот ќе го подели градот на два дела и ќе убие 44 лица.
 • Opоплин торнадо: на 22 година уништи 2011% од градот opоплин (САД) и остави 20 мртви покрај безброј материјална штета. Тоа беше едно од најразорните во поновата историја на Соединетите држави.

Торнадо Ф5

Торнадите се потенцијално деструктивни појави, но има такви што толку ги привлекуваат што сакаат да се приближат што е можно поблиску за да ги проучат темелно: тие се бркач на бура (или лов).

Лично, би сакал да ви се придружам, дури и да беше само еднаш во животот. Но, еј, во моментов тоа е сон да се исполни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.