Клима на Шпанија

клима на Шпанија

El клима на Шпанија колоквијално е позната како медитеранска клима. Тоа е доста позната клима благодарение на нејзините карактеристики како што се многу часови сонце, благи зими и лета со малку дожд. Сепак, тоа не е единствената клима во Шпанија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за климата во Шпанија и нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

Медитеранска клима

Меѓу главните карактеристики што ги имаме за климата во Шпанија, таа опфаќа географски карактеристики на нашата земја што ја прават климата не целосно хомогена. Можеме да одиме од места каде што температурите се околу 15 степени, додека во други тие надминуваат 40 степени во лето. Истото важи и за врнежите од дожд. Можеме да одиме од области каде има просечни годишни врнежи од дожд со вредност поголема од 2500 мм, додека во други има медитеранска пустинска клима каде што не надминува 200 мм годишно.

Иако имаме различни области со различни карактеристики, можеме да најдеме некои општи карактеристики во климата на Шпанија. Ајде да видиме кои се сите овие карактеристики:

 • Топлинската амплитуда што постои во најтоплиот и најстудениот месец е многу поголема во внатрешноста на централното плато отколку на места како Канарските острови. Додека во внатрешноста на централното плато можеме да најдеме термички амплитуди од 20 степени, на островите наоѓаме варијации од само 5 степени.
 • Вредностите на температурите се спуштаат од запад кон исток во внатрешноста на полуостровот.
 • Северниот дел на централното плато има нешто пониски просечни температури отколку во јужниот дел.
 • Месец со најниски температури на целиот полуостров обично е јануари. Од друга страна, месецот со највисоки температури е август.
 • Што се однесува до температурата на водата, во Медитеранот имаме просек од 15-18 додека во Кантабриското море е нешто пониска.

Клима на Шпанија: видови

Медитерански области

Да видиме кои се главните клими во Шпанија што постојат: главно, имаме медитеранска, океанска, суптропска и планинска.

Медитеранска клима

Ова е доминантен вид клима во Шпанија бидејќи се протега по целиот брег на Медитеранот, внатрешноста на полуостровот и Балеарските острови. Сепак, постојат значителни разлики помеѓу некои региони и други, што доведува до три поделби: типичен Медитеран, континентален Медитеран и сув Медитеран.

Но, пред да зборуваме за овие поделби, ајде прво да ги разгледаме општите карактеристики на медитеранската клима: Медитеранската клима е подтип на умерена клима. Се карактеризира со благи и дождливи зими, суви и топли или благи лета и променливи температури и врнежи од дожд во есен и пролет.

Сега ќе го анализираме секој од видовите медитеранска клима во нашата земја:

 • Типично медитеранско: Ова е медитеранска клима како таква. Опфаќа голем дел од истоимениот крајбрежје, некои области во внатрешноста, Сеута, Мелилја и Балеарските острови. Лето е топло и суво, со просечна температура над 22 ° C. Напротив, зимата е влажна и врнежлива со благи температури. Во Шпанија, овој образец е различен, бидејќи крајбрежјето е заштитено со платото Кастилија и е свртено кон исток. Затоа, есента и пролетта имаат повеќе врнежи од зима.
 • Континентализирано медитеранско: Како што сугерира името, има некои карактеристики на континентална клима. Тоа е место со типична медитеранска клима, но далеку од морето, како што се централното плато на Шпанија, депресијата Ебро, внатрешноста на Каталонија и североисточниот дел на Андалузија. Зимата е долга и студена, летото е кратко и топло, а температурната разлика помеѓу денот и ноќта е голема. Ги одржува условите на врнежи од медитеранската клима, но има најекстремна температурна карактеристика на континентална клима. Поради оддалеченоста од морето, климата е посува од вообичаеното.
 • Сув Медитеран: Тоа е преодна клима помеѓу Медитеранот и пустината. Температурата е повисока, зимата е потопла, летото во просек повеќе од 25 ° C, а максималната температура во внатрешната област е многу висока, дури и поголема од 45 ° C. Врнежите се помали, концентрирани во есен и пролет. Оваа клима е варијанта на сувата суптропска клима и топлата полусушна клима. Во Шпанија, тоа е типичен претставник на Мурсија, Аликанте и Алмерија.

Океанска клима

Океанската или атлантската клима се карактеризира со обилни дождови, кои редовно се дистрибуираат во текот на целата година. Во Шпанија, оваа клима се протега на север и северозапад, од Пиринеите до Галиција. Годишните врнежи обично надминуваат 1000 mm, така што пределот е многу зелен. Температурата во зима е околу 12 ° C-15 ° C, а во лето е околу 20 ° C-25 ° C. Пример за град со ваков тип клима се Сан Себастијан, Виго, Овиедо, Сантандер итн. Особено во јужна Галиција, карактеристиките на влажност на крајбрежните градови ги влошуваат минималните и максималните температури.

Суптропска клима

Суптропската клима преовладува во умерените региони во близина на копнените тропски предели, а се јавува само на Канарските острови во Шпанија.

Поради својата близина до тропскиот карцином и сувото африканско крајбрежје, Канарските острови имаат сосема посебна клима. На Температурата е топла во текот на целата година, во просек помеѓу 22 ° C и 28 ° C. Врнежите се концентрирани во зима, но варираат од еден до друг регион и можат да бидат поголеми или пониски. Затоа, во суптропската клима на Канарските острови може да се разликуваат некои субликлими.

Клима на Шпанија: планинска клима

влажни подрачја на Шпанија

Планинската клима одговара на големиот планински систем: Пиринеите, Централниот систем, Пиринејскиот систем, планинскиот масив Пенибетик и планинскиот венец Кантабриа. Во зима е многу ладно и лето е ладно.

Се јавува во области над 1000 m надморска височина. Температурата е околу 0 ° C во зима и не надминува 20 ° C во лето. Врнежите се многу обилни, генерално во форма на снег со зголемувањето на надморската височина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климата во Шпанија и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.