Клима на Португалија

Клима на Португалија

Денес ќе разговараме за Клима во Португалија. Бидејќи е место под влијание на Атлантскиот океан, има пријатна умерена клима. Нешто е посвежо и повеќе врнежливо на север, но постепено станува потопло и посончево додека се движите на југ. На крајниот југ го имаме Алгарве кој има сува и сончева микро клима.

Во оваа статија ќе раскажеме за сите карактеристики и променливи на климата во Португалија.

клучните карактеристики

лето со пријатни температури

Една од лошите видливи работи во врска со местото на разликата во климата ако сте во северниот дел или во јужниот дел. Во внатрешните области во близина на границата со Шпанија станува нешто поконтиненталната клима. Во централниот и северниот дел има неколку планински масиви кои ја модифицираат климата. Сиера де ла Естрела може да скија во зима бидејќи температурите паѓаат до тој степен што се полни со снег.

Кога се повикуваме на сонцето во климата на Португалија, гледаме дека во текот на летото насекаде е сончево. Во оваа сезона Португалија е заштитена со антициклонот на Азорските Острови. Сепак, во некои прилики наоѓаме опашка на атлантско нарушување што минува низ северниот дел и создава лошо време. Во текот на остатокот од годината нема недостаток на дожд бидејќи тие се почести и изобилуваат со напредувањето во северниот дел. Поради оваа причина, ние го гледаме северниот дел многу зелен и тој постепено станува посушен додека одиме на југ.

Алгарве е најсушната и квалитетна област во цела Португалија. Годишните врнежи од дожд, кои изнесуваат 1.450 mm во Брага и 1.100 mm во Порто, достигнуваат околу 900 mm во Коимбра, 700 mm во Лисабон и паѓаат на околу 500 mm во Алгарве. Најмногу дождлива сезона е зимата.

Зима и лето во климата на Португалија

времето во Португалија во лето

Да видиме кои се карактеристиките на зимата и летото во климата на Португалија. Зимата е блага на крајбрежјето дури и во северните области бидејќи просечните температури во јануари се движат од 9.5 степени во Порто, до 11,5 ° C во Лисабон, до 12 ° C во Фаро. Во зима има периоди со добро време, бидејќи антициклонот Азори може да стигне до земјата оваа сезона. Сепак, наоѓаме и бранови на лошо време, дожд и ветер. Ветерот обично дува со голема сила од клеча, особено од северната област.

Позицијата на Португалија во однос на океанот гарантира добро засолниште од студените струи и ноќните мразови. Всушност, многу ретко постојат такви ладни струи. Рекордот за температури на крајбрежјето е неколку степени под нулата на север и околу нула степени на југ. Од друга страна, во внатрешната област сопирачката е нешто поинтензивна бидејќи станува збор за континентална клима. Постојат области со ридови и планини каде понекогаш има тенденција да води.

Во однос на летото, имаме насекаде сончеви денови со умерена, па дури и студена клима и северните брегови и потопло во централните и јужните области. На некои места просечните температури се 21 степен, како што е случајот со Порто, во кои наоѓаме дневни максимуми од 25 степени. Во областите најмногу изложени на океански ветрови, тоа е обично свежо, па дури и во лето. Брегот на Алгарве е позаштитен и има температури слични на оние од Лисабон. Топлината станува се поинтензивна во внатрешните области, особено во централните и јужните области во рамнините и долините. Постојат неколку денови кои можат да бидат поројни, а температурите значително се зголемуваат.

Најнормално е што цела Португалија е под влијание на топлотните бранови од Африка. Во некои ситуации можеме да најдеме температура од до 37 степени на крајбрежјето, додека во внатрешните области може да надмине 40 степени.

Што се однесува до средните зони, тие се посвежи на север и умерени на југ. Овде дождовите се доста чести, особено на северот каде што обично е малку постудено.

Разлики во климата на Португалија на север и југ

брегови на Португалија

Да видиме кои се разликите во климата на Португалија ако одиме во северниот или јужниот дел.

Северниот дел има почести врнежи од дожд во текот на зимската сезона, додека во лето се ретки и оскудни. Во најсеверниот дел на крајбрежјето, имаме кул море, па дури и во лето. Во некои области, може да достигне 18 степени во месец јули. Во однос на северните области на ентериерот, зимата станува постудена, особено што ја зголемуваме надморската височина. Надморската височина се зголемува секој пат кога ќе се оддалечиме од океанот до таа мера што може да потрае.

Делот лоциран на крајниот северозапад одговара на Браганза. Сместено е на надморска височина од 700 метри надморска височина и има нешто поинтензивни студени периоди. Тука температурите можат да достигнат и до -10 степени. Летото е потопло и посончево, дури и ако ноќите се ладни. Понекогаш тука можам да видам доста топлина. Надвор од јужната зона, северо-источно од Коимбра имаме планински масиви кои кулминираат со врвови од 1.993 метри. Тука температурите можат да бидат околу -15 / -20 степени.

Капацитетот на центарот и југот имаме поблага зима со нарушувања од Атлантскиот океан. Овие нарушувања се случуваат поретко, а ветровитите денови се исто така поретки. Лето е потопло, но не на крајбрежјето Дон Океан воздухот се чувствува прилично добро лето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климата во Португалија и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.