Климатски зони на Земјата

Слика на климатските зони на Земјата.

Слика во која се разликуваат различните климатски зони, белата е фригидна зона, сината субполарна зона, јоргованот зона тундра, зелената умерена зона, жолтата суптропска зона и розовата тропска зона.

Имаме среќа да живееме во свет каде што има огромна разновидност на форми на живот. Animивотни и растенија кои коегзистираат на најдобар можен начин: се надополнуваат едни со други, си помагаат едни на други - иако скоро без да го знаат тоа - така што сите, како вид, можат да продолжат да постојат.

Оваа огромна разновидност ја должиме на самата планета. Бидејќи се геоидни, сончевите зраци не достигнуваат еднакво на целата површина, па затоа стратегиите за адаптација се единствени за секое живо суштество. Зошто? Зошто климатските зони на Земјата имаат свои карактеристики.

Влијанието на сончевите зраци врз Земјата

Сонце и земја

Пред да преминеме на темата, ајде прво да објасниме какво влијание имаат сончевите зраци врз нашата планета и како пристигнуваат.

Движења на земјата

Земјата е карпеста планета која е, како што знаеме, во постојано движење. Но, не е секогаш исто, всушност, идентификувани се четири вида:

Ротација

Секој ден (или поточно, на секои 23 часа и 56 минути) Земјата ротира по својата оска, во правец Запад-Исток. Тоа е она што најмногу го забележуваме, бидејќи разликата од ден во ноќ е огромна.

Превод

На секои 365 дена, 5 часа и 57 минути, планетата кружи околу Сонцето една револуција. Сепак, за тоа време има 4 дена што ќе бидат многу посебни:

  • 21 март: тоа е пролетната рамноденица на северната хемисфера и есенската рамноденица на јужната хемисфера.
  • 22 од јуни: тоа е летната краткоденица на северната хемисфера и зимската краткоденица на јужната хемисфера. Овој ден Земјата ќе го достигне своето максимално растојание од сонцето, па затоа е позната како афел.
  • Септември 23: тоа е есенската рамноденица во северната хемисфера, и пролетната рамноденица во јужната хемисфера.
  • 22 декември: Тоа е зимска краткоденица на северната хемисфера, и летна краткоденица на јужната хемисфера. Овој ден Земјата ќе ја достигне својата максимална близина до кралската starвезда, поради што е позната како перихелија.

Прецесија

Планетата на која живееме е елипсоид со неправилен облик, деформиран од гравитационата привлечност на theвездениот крал, Месечината и, исто така, иако во помала мера, планетите. Ова предизвикува карпи по својата оска многу бавно, скоро незабележливо, за време на преодното движење наречена „прецесија на рамнодениците“. Поради нив, позицијата на небесниот пол се менува низ вековите.

Нутација

Тоа е движење напред и назад на Земјината оска. Бидејќи не е сферично, привлечноста на Месечината на екваторијалната испакнатина го предизвикува ова движење.

Како сончевите зраци стигнуваат до Земјата?

Бидејќи планетата е повеќе или помалку сферична и ги зема предвид движењата што ги прави во текот на деновите и месеците, сончевите зраци не ги достигнуваат сите делови на земјината топка со ист интензитет. Всушност, колку е подалеку областа од кралот на starвездите, и колку сте поблиску до половите на Земјата, толку помалку интензивни ќе бидат зраците. Во зависност од тоа, потекнуваат различните климатски зони.

Климатски зони

Климата се одредува според метеоролошките параметри како што се температурата, влажноста, притисокот, ветерот и врнежите. Ако ја земеме предвид само температурата, се добиваат дефинирани зони според различните системи за класификација. На пример, во системот Köppen се разликуваат шест климатски зони во зависност од температурата во секоја сезона:

Тропска зона

Тропска шума

Овие области имаат а тропска клима, што се наоѓа во интертропската зона од 25º северна географска ширина до 25º јужна географска ширина. Просечната температура е секогаш над 18ºС. Ова не значи дека мразови не можат да се појават, бидејќи тие се појавуваат на високи планини, а понекогаш и во пустини; сепак, просечната температура е висока.

Ова време Тоа се должи на аголот на инциденца на сончевото зрачење што се јавува во овие региони. Тие пристигнуваат скоро нормално, што предизвикува температурата да биде висока, а дневните варијации се исто така многу високи. Покрај тоа, мора да се каже дека екваторот е местото каде студените ветрови од едната хемисфера се среќаваат со топлите ветрови од другата, што создава состојба на постојани ниски притисоци наречена зона на интертропска конвергенција, така што постојано врне дожд во поголемиот дел од време од годината.

Суптропска зона

Тенерифе

Тенерифе (Канарски острови, Шпанија)

Овие области имаат суптропска клима, која се наоѓа во областите во близина на тропските предели на рак и јарец, на места како Newу Орлеанс, Хонг Конг, Севилја, Сао Паоло, Монтевидео или Канарските острови (Шпанија).

Годишната просечна температура не паѓа под 18ºС, а просечната температура на најстудениот месец во годината е помеѓу 18 и 6ºС. Може да се појават некои благи мразови, но тоа не е вообичаено.

Умерена зона

Мајор Пуиг, Мајорка.

Мајор Пуиг, во Мајорка.

Оваа област има умерена клима, која се наоѓа во повисоките области каде што температурите се поладни од пониските области на иста географска ширина. Просечната температура е над 10ºС во најтоплите месеци, и помеѓу -3º и 18ºС во студените месеци.

Постојат четири добро дефинирани сезони: пролет со температури кои се зголемуваат како одминуваат деновите, лето со многу високи температури, есен со температури што се намалуваат како што поминуваат деновите и зима во која може да се појави мраз.

Субполарна зона

Сибир

Сибир

Оваа област има субполарна клима, позната како субарктичка или субполарна. Се наоѓа помеѓу 50º и 70º географска ширина, како во поголемиот дел од Сибир, северна Кина, голем дел од Канада или во поголем дел од Хокаидо (Јапонија).

Температурите може да се спуштат на -40ºС и во лето, што е сезона што трае од 1 до 3 месеци, да надмине 30ºС.. Просечната температура е 10ºС.

Зона тундра

Поларна мечка на Алјаска

Поларна мечка на Алјаска.

Оваа област има тундра клима или алпска клима. Го има во Сибир, Алјаска, северна Канада, јужен Гренланд, арктичкиот брег на Европа, крајниот јужен Чиле и Аргентина и во некои области на северен Антарктик.

Ако зборуваме за температури, просечниот зимски минимум е -15ºС, а за време на кратките лета тие можат да варираат од 0 до 15ºС.

Фригидна зона

Арктикот

Арктикот

Оваа област има глацијална клима, и се наоѓаат на Арктикот и Антарктикот. Климата на овие места е многу студена, особено на Антарктикот каде е забележана температура од -93,2 ° C бидејќи сончевите зраци пристигнуваат со многу мал интензитет.

И со ова завршивме. Се надеваме дека ве интересирало. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.