Климатските промени се закануваат да ги збришат нашите водни ресурси

климатските промени се закануваат на нашите водни ресурси

Како што дискутиравме во претходните статии, климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата и интензитетот на екстремни временски прилики како што се суши. Долгите и интензивни суши се закануваат да ги исцрпат нашите резерви на вода и ова нè става во опасност.

И за индустриска употреба, како што е земјоделството и за човечка потрошувачка и снабдување, водата е премногу важен и вреден ресурс. Сепак, влијанијата од климатските промени во шпанските сливови може да бидат поголеми од оние предвидени во хидролошките планови, според студија спроведена од истражувачи од Политехничкиот универзитет во Валенсија (УПВ) кои припаѓаат на Институтот за инженерство на вода и животна средина (IIAMA).

Како влијаат климатските промени врз водните ресурси?

Водните ресурси на Шпанија истекуваат

Кога сушите ги намалуваат годишните врнежи, водните ресурси се намалуваат по употребата и потрошувачката. Покрај тоа, на ова мора да додадеме дека зголемувањето на температурите во текот на целата година ја зголемува количината на складирана вода што испарува и повеќе не е корисна. Овие аспекти не се добро разгледани во многу хидролошки планирања во Шпанија.

Истражувањето за влијанието на климатските промени врз хидролошките планови е развиено од Патриша Маркос и е објавено во научното списание Ingeniería del Agua. Ова истражување ги потенцира ограничувањата на пристапот даден во Шпанија за да може да се интегрираат сите ефекти на климатските промени во рамките на хидролошкото планирање.

Во истражувањето тие извлекуваат заклучоци кои покажуваат дека управувањето со хидрологија во Шпанија го зема предвид само намалувањето на влезовите на вода од врнежите и не ја зема предвид просторната варијабилност во рамките на истата хидролошка демаркација. Тоа е да се каже, влијанијата од климатските промени не ги разбираат хидролошките разграничувања создадени од луѓето, но подеднакво влијаат на целото проширување. Хидролошки план за автономна заедница може да разгледа некои аспекти, а друг план предвидува други, но, сепак, климатските промени влијаат подеднакво на влијанијата.

Шпанските водни ресурси се во опасност

суша во акумулациите

Студијата го оцени влијанието на климатските промени врз водните ресурси на системот за експлоатација на реката Јекар, земајќи ги предвид најновите сценарија за климатски промени и споредувајќи ги резултатите од трите идејни хидролошки модели. Исто така, забележано е како водните ресурси се намалени на краток и среден рок и како тие дополнително ќе се намалат. Водните ресурси се очекува да тие ќе се намалат за 12%, но истражувањето проценува намалување на 20-21% на краток рок и 29-36% на среден рок.

Ова намалување на водните ресурси не се размислува во плановите за суша на автономните заедници. Всушност, откриено е дека во последниве години веќе има намалување слично на применето во Планот. Понатаму, анализата утврди голема несигурност во однос на можното процентуално намалување на ресурсот, добиено од климатските модели и, во помала мера, од хидролошките модели.

Утврдувањето на процентот на намалување на водните ресурси не се базира само на влијанијата на климатските промени или климатските проекции, туку и на други елементи, како што се температурата, режимот на ветерот, зголемувањето на побарувачката и населението, земјоделски потреби и други предмети. Затоа, истражувањето предлага да се изврши планирање насочено не само да се утврди намалувањето и процентот на водни ресурси, туку повеќе да може да се анализира еластичноста (способност за прилагодување и поднесување товари) што ја складира водата со стресни ситуации. На овој начин, можно е да се идентификуваат кои области се најранливи на влијанието на климатските промени и да се предложат мерки за прилагодување.

Како што можете да видите, климатските промени се закануваат на нашите резерви на вода. Водата е прескапа и неопходна стока што мора да ја заштитиме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.