Климатските промени исто така може да ја променат молњата

Рајо

Молњата е спектакуларна појава, но ако сте од оние кои уживаат да гледаат небо како ненадејно се осветлува за време на бура ... искористете ја, до крајот на векот, неговата количина може да се намали до 15%.

Ова е она што открива студија спроведена од истражувачи од Единбург, Лидс и Ланкастер (Англија), објавена во списанието Nature Climate Change.

Истражувачите ја пресметале веројатната појава на молња за време на бури земајќи го предвид движењето на малите честички мраз што се формираат и се движат во облаците. Електричните полнежи се акумулираат во овие честички, поради што настануваат бури и, како последица на тоа, молња и неговиот карактеристичен звук познат како грмотевици, што може да направи вибрираат прозорците, па дури и theидовите на зградата или домот.

Така, и имајќи предвид дека, според предвидувањата, просечната глобална температура на планетата ќе се искачи за околу 5 степени Целзиусови до 2100 година и дека денес се произведуваат 1400 милијарди гром секоја година низ целиот свет, експертите заклучија дека бројот на молњи ќе се намали до 15%. Следствено, зачестеноста на шумските пожари, особено оние што се случуваат во тропските региони, ќе бидат засегнати.

зраци

 

Професорот од Универзитетот во Лидс, Деклан Фини рече дека анализата „ја доведува во прашање веродостојноста на претходните проекции»На молњата и, покрај тоа,» охрабрува понатамошно проучување на ефектите од климатските промени врз мразот и молњата. Затоа, станува збор за многу интересна студија која дава за понатамошно проучување на ефектите што ги има овој голем проблем за човештвото, а тоа се моменталните климатски промени, кои ќе послужат за да дознаете повеќе за тоа што се случува во атмосферата.

За повеќе информации можете да направите кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.