Климатските промени влијаат на бактериската флора на влекачите

бактериската флора на влекачи е под влијание на климатските промени

Како што видовме во бројни прилики, климатските промени имаат глобални реперкусии во скоро секој аспект за кој знаеме. Зборуваме за промена на климата што ги регулира сите карактеристики што ги прават екосистемите какви се, што ги прави живите суштества да живеат како што живеат и како што се прилагодувале и еволуирале низ историјата.

Овој пат дојдов да разговарам со вас за влијанието на климатските промени на влекачите и нивната бактериска флора. Каква врска има промената на климата со бактериската флора на влекачи?

Врски на природата и климатски промени

влекачи и климатски промени

Нешто што луѓето не успеваат да го замислат е како во природата сè е поврзано и поврзано. Како има природата бесконечни поврзани мрежи кои имаат рамнотежа, во најголем дел од пати кревки, и дека оваа рамнотежа може да се намали како резултат на надворешни агенси како што се климатските промени. На пример, како едноставното зголемување на океанските температури може да предизвика смрт на многу видови риби кои живеат благодарение на коралите.

Како што зборувавме во многу прилики овде, во веб метеорологијата, коралите се многу ранливи на промени во температурата на водата предизвикани од глобалното затоплување. Благодарение на коралите, серија видови живеат бидејќи имаат засолниште, а некои видови алги можат да преживеат и со интеракција во истиот екосистем. Па, ако коралите страдаат од зголемување на температурите, сите живи суштества што зависат од коралите за да преживеат исто така ќе бидат засегнати, иако тие се директно погодени од зголемувањето на температурата на водата.

Во овој случај, тука сум да зборувам за влекачите и нивната бактериска флора. За подобро да разберете како промената на климата може да влијае на бактериската флора на влекачите, мора да запомните дека сè е поврзано по природа и дека сè има врска со тоа.

Влекачите се погодени од климатските промени

Zootoca vivipara се користи во студии за бактериска флора погодена од климатските промени

Како можат климатските промени да влијаат на бактериската флора на влекачи? Па, на прилично условен начин: со намалување на бројот на бактерии кои живеат во вашето црево. Ова може да доведе до намалување на шансите за преживување.

Студија објавена во списанието „Природа“ открива дека глобалното затоплување што доведува до зголемување од 2 до 3 степени може да значи намалување за 34% од разновидноста на микроорганизмите во цревата на гуштер од тресет (Зоотока вивипара), со која е направена студијата. Најзагрижувачко е што зголемувањето од 2 до 3 степени на глобалните просечни температури е она што се предвидува со сегашните модели на климатски промени.

Со цел да се провери и проучи влијанието на температурите врз гуштерите, научниците ги ставија на затворено место со контролирана температура. Тие анализирале примероци од нивните цревни бактерии за да видат какви бактерии имаат во цревата. Проучувајќи гуштери кои биле во различни температурни услови, тие го откриле тоа разновидноста на цревните бактерии беше многу помала кај оние гуштери кои живееја во потопли услови. Понатаму, тие беа во можност да заклучат дека оваа околност има сериозно влијание врз нивните шанси за преживување.

Иако се виде дека релативното зголемување на температурите влијае на бактериската флора, а со тоа и на нивните шанси за преживување, сепак се потребни дополнителни докази за да се направи повеќе опиплива. Исто така, сметаше дека е многу веројатно тоа истите ефекти се забележуваат кај други ладнокрвни животни како што се влекачи и водоземци кои зависат од надворешни извори на топлина на телото.

Мора да се има на ум дека присуството на бактерии во варењето на храната е од витално значење за тоа добро да се спроведе. Затоа, мора да се извршат нови студии кои го разгледуваат овој ефект на климатските промени врз другите живи суштества.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.