Клипен класификација на Köppen

поделба за класификација на климата во копен

Климата на планетата може да се класифицира на различни начини според одредени варијабли и параметри. Неопходно е да може да се класифицира климата за да се воспостави ред во областа на дистрибуција на бројни видови животни и растенија, архитектонски дизајни, воспоставување градови, метеоролошки предвидувања итн. Една од нив е Köppen класификација на климата. Тоа е систем кој се заснова на фактот дека природната вегетација има јасна врска со климата, така што границите помеѓу една и друга клима се утврдени земајќи ја предвид дистрибуцијата на вегетацијата на одредено место.

Во оваа статија ќе ви кажеме на што се базира класификацијата на климата во Копен и кои се нејзините главни карактеристики.

клучните карактеристики

клима на Шпанија

Климатската класификација на Köppen се заснова на воспоставување клима заснована на областа на дистрибуција на одредени видови. Параметри за да може одредувањето на климата на една област е обично просечните годишни и месечни температури и врнежи. Исто така, обично се зема предвид сезоната на врнежи од дожд. Во овој случај, тоа е нешто поразлично.

Ја дели климата во светот во пет главни категории: тропска, сушна, умерена, континентална и поларна, идентификувани со почетни големи букви. Секоја група е подгрупа и секоја подгрупа е еден вид клима.

Климатската класификација на Копен првично беше создадена од германскиот климатолог Владимир Копен во 1884 година, а подоцна ревидиран од него и Рудолф Гајгер, го опишува секој тип клима со низа букви, обично три, кои укажуваат на однесување на температурите и врнежите. Таа е една од најчесто користените климатски класификации поради својата општост и едноставност.

Климатски класификации на Köppen: видови клими

класификација на климата во копен

Ајде да видиме кои се деталите за постапката за одредување на секоја климатска група, вид и подгрупа. Главниот климатски каталог е поделен на други и ја претставува поврзаната вегетација и регионите во кои се наоѓа.

Група А: тропска клима

Во овој вид клима, ниту еден месец од годината нема просечни температури под 18 степени. Годишните врнежи се поголеми од стапката на испарување. Станува збор за климата што постои во тропските шуми. Во рамките на климатските групи А имаме некои поделби. Ова се следниве:

 • Екваторијална: Во оваа клима, ниту еден месец нема врнежи од дожд под 60мм. Тоа е топла и омразена клима во текот на целата година во која нема сезони. Се случува во Еквадор до 10 степени географска ширина и е клима на нервната џунгла.
 • Монсун: само еден месец е под 60мм и ако регенерацијата на најсувиот месец е поголема од формулата [100- (Годишни врнежи / 25)]. Во текот на целата година е топла клима со кратка сушна сезона проследена со влажна и силен дожд. Обично се јавува во Западна Африка и Југоисточна Азија. Тоа е климата на монсунските шуми.
 • Постелнина: има месец под 60 mm и ако врнежите од најсувиот месец се помали од формулата [100- (Годишен врнеж / 25)]. Топла е климата цела година и има сува сезона. Се појавува додека се оддалечуваме од Еквадор. Тоа е климата што се наоѓа на Куба, големи области на Бразил и голем дел од Индија. Типично е за саваната.

Група Б: сува клима

Годишните врнежи се помалку од потенцијалните годишни испародиспирации. Тие се климата на пасиштата и пустините.

За да утврдиме дали климата е сува, добиваме праг на врнежи во mm. За да го пресметаме прагот, ние ја множиме годишната средна температура со 20, а потоа додаваме ако 70% или повеќе од врнежите паѓаат во семестарот каде сонцето е 280. Највисоко (од април до септември на северната хемисфера, октомври до март на јужната хемисфера), или 140 пати (ако врнежите во тој период се движат помеѓу 30% и 70% од вкупните врнежи), или 0 пати (ако периодот е помеѓу 30% и 70%) Врнежите се помалку од 30% на вкупните врнежи.

Ако вкупните годишни просечни врнежи се над овој праг, тоа не е клима Б. Да видиме кои се сувата клима:

 • Топла степа: зимите се благи и топли лета многу топло. Врнежите се малку и се чека неговата природна вегетација. Обично се јавува во тропските и суптропските области на работ на суптропските пустини.
 • Студена степа: во оваа клима и зимите се ладни или многу студени. Можеме да најдеме и умерени или топли лета со малку врнежи од дожд и Естебан како природна вегетација. Тие обично се наоѓаат во умерена ширина и далеку од морето.
 • Топла пустина: Зимите се благи, иако во внатрешните области температурите можат да се приближат до нула степени во текот на ноќта. Летото е топло или многу топло. Во некои области со оваа клима, летните температури се екстремно високи, а регистрирани се и највисоки на планетата. Врнежите се многу малку. Обично се јавува во суптропските рабови на двете хемисфери.
 • Студена пустина: во оваа клима и зимите се прилично студени, а летото благи или топли. Врнежите се доста слаби, а самата вегетација е пустината, понекогаш дури и непостоечка. Постојат умерени географски широчини.

Клипен класификација на K climateppen: група Ц.

видови клима во светот

Во рамките на групата Ц имаме умерена клима. Просечната температура на најстудениот месец е помеѓу -3ºС (во некои класификации 0ºС) и 18ºС, а онаа на најтоплиот месец надминува 10ºС. Умерените шуми се наоѓаат во овие клими.

 • Поморски случајен брег: има студени или благи зими и свежи лета. Врнежите се распределуваат и во текот на целата година. Постои природна вегетација кои се шуми од тврдо дрво.
 • Субарктички поморски: Се издвојува по студени зими и без вистинско лето. Има дождови во текот на целата година и има некои места со силен ветер кои тешко дозволуваат развој на вегетацијата.
 • МедитеранотИмаат благи зими и топли и суви лета. Повеќето дождови паѓаат во зима или во средните сезони. Медитеранската шума е природна вегетација.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за класификацијата на климата во Копен и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.