Квалитетот на водата во Европа е уште полош отколку што се очекуваше

Загадување во Рајна.

Загадување во Рајна

Рамковната директива за вода побара од земјите-членки на Европската унија имаат за цел значително подобрување на квалитетот на слатките води до 2015 година. Неодамнешна студија спроведена од Институтот за еколошки науки во Ландау, Центарот за истражување на животната средина Хелмхолц (UFZ) и некои француски научници (Универзитет во Лореин и EDF) и Suizos (Швајцарски федерален институт за науки и технологија на вода - EAWAG), покажува дека оваа цел е далеку од постигната, бидејќи токсичните нивоа во водните тела остануваат крајно високи.

Студијата покажува, за прв пат во паневропска скала, дека еколошките ризици поврзани со токсични хемикалии се значително повисоки отколку што се очекуваше. Една од главните причини е што во сегашните мерки за подобрување на квалитетот на водата ефектите на одредени супстанции не се земени во предвид.

Реки како Дунав или Рајна се фасцинантни екосистеми кои обезбедуваат услуги како рекреација, риболов и вода за пиење за милиони луѓе. За жал, овие екосистеми се изложени на влез на хемикалии од соседните урбани области, од земјоделство и индустријата. Овој коктел од хемикалии негативно влијае на алгите и животните слатководни и претставува потенцијален ризик за луѓето.

Наспроти она што се сметаше до денес (наклонетоста од хемиски токсини беше многу локална и изолирана), студијата на која се повикуваме открива дека земајќи ги во предвид податоци од големи размери, еколошкиот ризик од токсични хемикалии влијае на илјадници европски водни системи. Хемиската токсичност претставува еколошка закана за најмалку половина од водните тела во Европа, а во приближно 15% од случаите биотата во слатководните системи може да биде изложена на висока смртност.

Групата истражувачи се фокусираше на проучување на надминување на границите на ризик за сливовите на утоките на Рајна и Дунав, мерејќи ги за трите најчести групи организми во овие води, риби, безрбетници и алги. Податоците, добиени од официјалниот мониторинг во последниве години, укажуваат на тоа дека обемот на примероците многу се разликува во однос на просторната и временската покриеност, што ја прави директната споредба меѓу различните земји многу тешка.

На пример, се посочува дека квалитетот на водата е полош во Франција, скоро сигурно се должи на фактот дека властите во оваа земја имаат широка мрежа на контрола и анализираат голем број на супстанции, вклучително и екоотоксиколошки релевантни компоненти , во многу различни примероци на вода. Во други земји, многу од овие ризици може да останат незабележани поради малата чувствителност на тестовите или затоа што списокот на контролирани супстанции е нецелосен. Ова, генерално, ги прави ризиците извлечени од анализата поверојатно да бидат потценети отколку преценети.

Главните загадувачи во водните екосистеми доаѓаат од земјоделски активности, урбани средини и постројки за третман на комунални отпадни води. Пестицидите беа далеку најчести загадувачи во слатководните системи, иако органо-лимени соединенија, органо-бромирани соединенија и оние добиени од согорување на јаглеводороди, исто така се појавуваат на критично ниво на концентрација. Покрај тоа, голем број на хемикалии што се користат денес не се земени предвид при анализа на квалитетот на водата и за одредени супстанции, дозволеното ефективно ниво на концентрација може да биде превисоко.

Научниците кои учествуваат во оваа студија посочуваат дека единственото економски исплатливо решение, способно да го покрие целиот спектар на екотксиколошки релевантни супстанции, би било воведување на еколошки методи и нивна интелигентна комбинација со методи базирани на хемиска филтрација. На овој начин опасните материи може да се откријат дури и пред да бидат вклучени во токсичната листа. Друго набудување е дека е неопходна итна акција на сите нивоа доколку сакаме да обезбедиме одржлива заштита на водните екосистеми.

Сите членови на истражувачката група се согласуваат дека ако не дојде до радикална промена во сегашниот начин на постапување, достигнувањето на нивоата предложени со Рамковната директива за вода ќе биде невозможно. Чекорите што треба да се следат ако навистина сакате да го намалите влезот и да ги елиминирате токсичните материи од водените системи, намалување на вклученоста на хемијата во земјоделството и подобрување на технологијата и третманите за отпадни води. Доколку не се воведат мерки, на долг рок, тие може да претставуваат директен ризик за човечкиот вид, влијаејќи на екосистемот и ослабувајќи ги капацитетите за самопрочистување на водоносните слоеви.

Повеќе информации: Европа да објави предлози за спречување на климатските промениГеотермална енергија. Оранжерии и нивна примена во земјоделството

Фуентес: Центар за истражување на животната средина Хелмхолц (UFZ), PNAS


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.