Карпести планети

карпести планети на Сончевиот систем

Знаеме дека постојат два вида планети во Сончевиот систем. Од една страна, го имаме гасовити планети кои се составени од карпесто јадро и голема атмосфера составена од гас. Од друга страна, имаме карпести планети. Денес ќе разговараме за овие видови планети и нивната класификација. Постојат многу начини да се класифицираат планетите, но ние ќе се фокусираме на оваа.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и класификација на карпестите планети.

Карактеристики на карпести планети

површина на марс

Сите овие планети се вртат околу сонцето и има 4. Тие се именувани по теренски или телурозни планети на Сончевиот систем. Овие 4 планети се како што следува: Меркур, Венера, Земјата и Марс, соодветно, по редослед според нивната близина до Сонцето. Тие се нарекуваат и внатрешни планети затоа што се наоѓаат во рамките на астероидниот појас. Ова е линија на поделба што ги дели карпестите планети од гасовитите. Од суштинско значење е да се знае кои карактеристики ја прават планетата да има карпест состав. Одговорот е дека тие се формираат главно од силикати.

Силикатите се најраспространетите минерали што постојат и имаат големо геолошко значење. Тоа е затоа што тие се петрогени, што значи дека тие се минерали задолжени за формирање на карпите. Вреди да се одбележи дека карпата и минералот не се исти. Главниот начин да се разликуваат карпести планети од гасовити е на нивната површина. За разлика од гасовитите планети, карпестите имаат претежно цврста површина. Единствената планета пронајдена на карпести планети и има течна површина дел е нашата планета.

Важно е дека тие имаат заедничка структура под површината. Сите тие имаат метално јадро кое е претежно направено од железо. Тие исто така имаат низа слоеви составени од силикати кои го опкружуваат внатрешното јадро. Сите имаат нешто заедничко и тоа е компактна карпеста површина и тоа е причината што за сите овие планети се вели дека имаат копнена површина.

Сите имаат многу голем избор на материја, што значи дека се создаваат производи како што се ураниум, ториум и калиум. Тие исто така имаат нестабилни јадра што предизвикуваат појави како на пр радиоактивна фисија. Токму оваа активност генерира вулканизам и важни тектонски процеси. Сите карпести планети имаат тектоника на плочи слична на планетата Земја.

Карпести планети на Сончевиот систем

карпести планети

Toе наведеме кои се карпестите планети на Сончевиот систем и нивните главни карактеристики. Наредбата ќе се заснова на близина на сонцето.

Жива

Тоа е планетата што орбитира најблиску до сонцето. Покрај тоа, тој е најмал во целиот Сончев систем. По големина е поголема од Месечината, но не можеме да разбереме како би било да се живее тука. Целата површина е карпеста. Ако живеевме таму, можевме да погледнеме кон небото и да видиме дека сè е поинаку. Прво на сите е сонцето ќе ни се појави два и пол пати по големина. Иако сонцето е поблиску до Меркур, небото секогаш би било црно бидејќи нема атмосфера што служи за расејување светлина како што се случува на Земјата.

Curубопитен факт за оваа планета е дека таа ротира многу бавно на својата оска и покрај тоа што е помала. И потребни се 58 и пол дена да се сврти на својата оска. Порано тоа го правеше побрзо, но постојаното влијание на близина на сонцето го забавуваше. Нема сателити.

Венера

планета венера

Таа е втора најблиска планета до сонцето во Сончевиот систем. Има слични карактеристики на Земјата затоа што има слична маса, густина и волумен. Една од работите што нè разликува е тоа што првиот нема океан. Има густа атмосфера што предизвикува висок ефект на стаклена градина што ги зголемува просечните температури на 480 степени. Ова го прави животот каков што знаеме дека не може да се развива. Треба да се напомене дека оваа планета ротира многу бавно на својата оска. Денот на Венера трае повеќе од една година.

Друг curубопитен факт е дека, кога ќе се ротира, тоа го прави во спротивна насока од останатите планети. Поради оваа причина, на Венера сонцето изгрева на запад и заоѓа на исток.

Земјата

Тоа е нашата планета и е трета најблиску до сонцето. Единствено е познато до денес кое е населено. Неговата специфична локација е она што ни помага да имаме идеални услови за создавање живот. Оваа област е позната како екосфера и Просторот што го опкружува сонцето е тој што ги исполнува сите соодветни услови за да постои живот.

Како што знаеме, нашата планета е составена од различни слоеви на гасови кои ја сочинуваат атмосферата. Овие гасови можат да ги филтрираат сончевите зраци и да спречат површината да стане премногу жешка во текот на денот или да стане премногу студена ноќе. Исто така, може да растера светлина и да ја апсорбира топлината, создавајќи ефект на стаклена градина доволно само за одржување на стабилни температури. Едно нешто што треба да се забележи за нашата планета е дека 7 од 10 делови се составени од вода. Во реалноста, токму морињата и океаните помагаат во регулирањето на температурата на животната средина. Благодарение на водниот циклус се создава живот.

Марс

Таа е последната најдалечна планета во карпестите планети. Позната е како црвена планета по својот тон. Има многу фина атмосфера и се состои главно од јаглерод диоксид. Овој јаглерод диоксид замрзнува наизменично на секој пол. Исто така, има вода, но само 0.03%. Ова го прави илјада пати помалку од количината на вода на Земјата.

Различни студии покажуваат дека оваа планета имала покомпактна атмосфера со облаци и врнежи што формирале реки. Сето ова се заклучува со оглед дека на неговата површина има жлебови, острови и брегови. Имајќи големи разлики во температурата, тоа предизвикува многу силни ветрови. Ерозијата на почвата помага да се формираат бури од прашина и песок што сè повеќе ја деградира површината на планетата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за карпестите планети и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.