Карипско Море

карибско море

Едно од најпознатите места во светот е Карипско Море. Ова име потекнува од карибите. Тоа е роден народ кој окупираше дел од Мали Антили и Јужна Америка. Карипското море има многу кристални и топли води кои обезбедуваат извонредна убавина. Благодарение на оваа убавина, таа е мета на милиони и милиони туристи во текот на целата година.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и формирање на Карипско Море.

клучните карактеристики

формирање на море

Тоа е еден вид море што се формира од подокеански слив и припаѓа на Атлантскиот океан. Тропскиот регион е пронајден, така што има главно топли води. Овие води имаат кристален изглед што ги тера да стекнат непресметлива убавина. Ако на ова додадеме дека вегетацијата, флората и фауната околу неа, исто така, имаат огромно изобилство, ова го прави ова место вистински рај.

Зборуваме за големо количество солена вода што се наоѓа точно југоисточно од Мексиканскиот Залив и западно од Атлантскиот Океан, помеѓу географските широчини 9º и 22º Север и географските должини 89º и 60º Запад. Помеѓу границите на ова море наоѓаме неколку делови. Од една страна, се ограничува на југ со Колумбија, Венецуела и Панама. Што се однесува до западот, тој се граничи со Костарика, Никарагва, Мексико, Хондурас и Белизе. Ако одиме подалеку на север, гледаме дека се граничи со Куба, Јамајка, Доминиканска Република и Порторико во нејзиниот северен дел.

Карипското Море е прилично широко место со тиркизно сина боја на вода и мали бранови. Најнормално е тоа просечната длабочина е околу 2.200 метри. Најдлабоката точка во ова море е Кајманскиот ров, кој регистрира 7,686 метри под нивото на морето. Ако го прошириме погледот на целата територија што ја опфаќа Карипското море, ќе видиме дека таму живеат повеќе од 7.000 острови, островчиња и гребени. Многу од овие места се премногу мали за да бидат населени со луѓе.

Целиот регион на Карибите е утврден политички и од 2015 година е утврдено дека ова море доаѓа да се искапи на бреговите на 12 континентални земји и 22 на островски територии. Целата оваа област денес е позната под името Карипски регион. Од сите острови, Куба е најголема додека Ангилја е најмала.

Карипско море

водите на карипското море

Ако го сметаме вкупното проширување на Карипското Море, наоѓаме површина од 2.7 милиони квадратни километри. Оваа површина го прави едно од најголемите мориња во светот. Мора да знаете како да направите разлика помеѓу океанот и морето. Морињата ја добиваат површината многу помала. Затоа, ова се смета за едно од најголемите во светот.

Меѓу неговите физички, хемиски и механички својства откриваме дека станува збор за многу хомогено море. Неговата соленост не е многу висока, но температурата е доста висока. Тие имаат просечни вредности на соленост од 3.6%, додека неговата просечна температура е 27 степени и обично не варира повеќе од 3 степени во текот на целата година. Во зимските месеци се забележуваат највисоки вредности на соленост. Тоа е затоа што температурата паѓа, а водата овозможува помала растворливост. Ова е причината зошто се зголемува концентрацијата на соли. Напротив, сезоната што трае од јуни до декември, оваа сезона со најмала соленост.

Една од недостатоците на ова море е тоа што често го погодуваат урагани. Иако има непресметлива убавина за кристално чистите води и густината на биодиверзитетот, таа не е спасена од урагани. Да се ​​биде во тропски регион, има тенденција да има поголеми проблеми со промените на температурата и фронтовите. Во просек, се формираат околу 9 тропски бури кои влијаат на Карипското Море и можат да станат урагани. Не сите тропски бури стануваат урагани, но поради климатските промени, оваа веројатност се зголемува со години. Не само што се зголемува веројатноста за ураган, туку се зголемува и неговиот интензитет.

Формирање на Карипско Море

област на карибите

Во моментов ова тело на вода е на карипската плоча. Оваа тектонска плоча е онаа што се граничи со северноамериканските и јужноамериканските плочи, плочите Наска и плочите Кокос. Научниците го проучувале можното потекло на ова море и откриле дека се смета дека е стара 180 милиони години. Се должи на Девонскиот период веќе постоел слив што се нарекува Протокариб. Овде ова море започна да се формира како резултат на поделбата на суперконтинентот што во тоа време владееше со планетата со името Пангеа.

Бидејќи Пангеа се подели на два дела под името Лаурасија и Гондвана, Континентален лебдат започна да дејствува. Со движењето тој експериментираше со стражарот кон север и неговиот пристап кон Лауразија во Јаглероден период големината на морето беше неверојатно намалена. Сепак, подоцна, за време на Триазен период, копнените маси почнаа да страдаат и пукнатини кои успеаја да отворат нови земји. Веќе беше во Јура период каде Мексиканскиот Залив започна да расте како и денес. Други пукнатини се појавиле во периодот на Јура и ги наполниле сливовите со вода во јужниот дел.

Со милиони години Карипското Море го зголемуваше својот волумен на вода и веќе во Креда се здоби со форма слична на денес. Ова се случи пред 85 милиони години. Поради движењето на тектониката на плочите, сегмент од океанска кора, дебел помеѓу 8 и 21 километар, се пресели во сливот на Карибите. И денес оваа океанска кора останува на морското дно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Карипското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.