Карактеристики и големината на ураганот Марија

ураган марија

По катастрофите предизвикани од ураганот Ирма, ова сè уште не е завршено. Карипските острови беа сериозно оштетени од Ирма на почетокот на септември. Сепак, мора да се подготвите за доаѓањето на уште еден нов ураган: Марија.

Ураганот Марија започна како тропска бура, но оваа недела стана циклон, регистрирајќи ветрови со брзина до 120 километри на час. Што е со овој нов ураган?

Ураганот Марија

напредување на ураганот марија и хозе

Овој ураган сè уште е во категорија 1 и е на 200 километри северозападно од Барбадос. Додека патува, тој ќе стигне до Ливердските Острови вечерва и над североисточниот агол на Карипското Море утре.

Овој ураган ќе може да произведе големи и разорни бранови поради налетите на ветерот. Ова би предизвикало покачување на нивото на морето помеѓу 1,2 и 1,8 метри кога ќе минам низ островите Ливерд. Покрај тоа, предвиде максимални врнежи од околу 51 сантиметар на тие острови, во Порто Рико и на Британските и американските Девствени острови во средата вечерта. Ова може да предизвика поплави и опасни по живот одрони.

Вклучува и часовник за урагани островот Мартиник, Антигва и Барбуда, Саба и Свети Евстатиј и Света Луција. Додека францускиот остров Гвадалупе од пладне овој понеделник ќе биде во црвена тревога за циклони.

Препораки за ураганот

Најдоброто нешто во овие ситуации не е да се движите, туку да побарате засолниште во куќи или на безбедни места. Тој се надева дека ураганот Марија може да стигне до категорија 3 кога ќе помине низ Гвадалупе. Брановите можат да достигнат висина од 10 метри и ветрови до 180 км на час со врнежи од 400 милиметри.

Вториот ураган, Хозе, е исто така активен во Атлантикот и предизвика предупредувања за тропска бура во североисточниот дел на САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   осум dijo

    Господ нека стави рака