Како топлината влијае на животните

хот-дог1

Animивотни исто како и луѓето страдаат и страдаат од високи температури предизвикани од топлотниот бран. Овие екстремни температури над 40 степени можат да предизвикаат ненадејна смрт и намалување на популацијата на оние видови најчувствителни на задушувачка топлина. Подолу, јас објаснам подетално како тоа влијае на овие толку високи температури видови како пчели или птици.

Еден вид кој страда од овој пораст на температурите се пчелите, бидејќи топлината предизвика сушење на цвеќето и не произведува нектар им требаат такви пчели. Ова предизвика производство на мед да падне оваа година до 60% помалку отколку во 2014 година.

Во однос на птиците, сè уште е рано да се знаат ефектите што го има топлотниот бран врз нив, бидејќи во текот на овие месеци тие се во процесот на репродукција. Во секој случај, екстремната топлина предизвикува поголема суша и помалку вода така што овие видови можат правилно да ги хранат своите млади, што има негативно влијание врз бројот на птици.

топлина животни

Да се ​​заштитите од ефектите на високи температури, птиците често ги користат неговиот пердув и клунот за регулирање на температурата на вашето тело. Птиците што живеат во градот имаат поголеми шанси да преживеат отколку оние што живеат во дивината од кога и да живеат храна и вода на многу подостапен и лесен начин.

Што се однесува до ефектите на топлината кај животните, тоа зависи од нивната физиономија и сила. На овој начин, кучињата се прилично чувствителни на високи температури и тие бараат контакт со земјата за да се разладат малку. Повеќето животни се однесуваат многу како луѓето и често се барај ја сенката и ладни места за да се избегне топлина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.