Како се појавуваат бури од песок и прашина?

Песочна бура во Кувајт

на бури со песок и прашина Тие се неверојатни феномени, а исто така се опасни ако ве погодат. Тие можат да ја намалат видливоста на цели градови за неколку минути и им треба долго време да исчезнат.

Ако сакате да знаете како се произведуваат, не тргајте го погледот од мониторот бидејќи детално ќе ви објасниме кои се тие и зошто се појавуваат овие чудни бури.

Бурите од песок и прашина обично не привлекуваат нас, бидејќи со намалување на видливоста, тие претставуваат сериозна опасност на патот. Сепак, благодарение на нив, шумите како оние на Амазон можат да се негуваат, така што тие имаат и многу позитивна страна.

Бидејќи песочна бура не е иста со бура од прашина, ќе ги видиме одделно:

Песочни бури

Песочна бура

Песочните бури се составени од честички од песок од суви области кои остануваат на површината. Кога се зголемува брзината и интензитетот на ветерот, овие честички се придвижуваат нагоре, можат да патуваат хоризонтално на долги растојанија.

Земјите каде се произведуваат најмногу се оние во кои речиси и да нема вегетација некои, факт што ги фаворизира честичките што се креваат нагоре. На пример, во пустината Сахара или во рамнините на Северна Америка, тие се многу чести.

Бури од прашина

Бура од прав

Главната разлика што ја имаат овие типови на бури со песочните е мерењето на честичките во суспензија. Во овој случај, тие се помалку од 100 микрони, односно 0'01000000cm, карактеристика што им овозможува да бидат пообемни, во можност да направат да чувствуваме дека околината е загадена. Покрај тоа, поради нивните карактеристики, тие спречуваат формирање облаци, така што врнежите во областите каде што се формираат се многу малку.

Местото каде што најмногу се случуваат е пустината Сахара, каде што трговските ветрови се одговорни за прашината што стигнува до нашата земја, особено во текот на летото.

Како се формираат?

Песочна бура гледана од воздух

За формирање на овој вид феномени потребно е да има а термички контраст помеѓу земјата и средните и горните слоеви на атмосферата. Бидејќи површината на земјата е потопла, воздушните маси заедно со прашината што ја носат од неа, можат да достигнат високи нивоа на тропосфера. Но, работата не завршува тука, бидејќи им треба овој воздух да се судри со нешто постудено за да може да се крене уште повисоко; и За тоа ќе се грижи студениот воздух од повисоките слоеви на атмосферата..

Така, мора да има фронтален систем во област која има топла и сува површина. Системот на предниот воздух, ладен, го поместува топлиот воздух во просторијата, предизвикувајќи зголемување на градиентот на притисок. На овој начин, брзината на ветерот исто така се зголемува, стоејќи помеѓу 80 и 160 км на час, предизвикувајќи турбуленции. Површинските температури, се многу топли, предизвикуваат струи на струење.

Честичките можат да останат суспендирани во воздухот за долго време.

Како да се заштитите од бура од песок или прашина?

Песочна бура во Египет

Бидејќи се феномени што ја намалуваат видливоста, мора да бидеме многу внимателни ако добиеме а. Без разлика дали живеете во област каде што се вообичаени или ако се случуваат многу повремено, важно е да знаете како да постапите за да можете да излезете од него неповредено.

Во колата

Ако возите и одеднаш видите како wallид од песок или прашина ви приоѓа, можете да направите две работи:

 • Поминете низ негосе додека можете да ја достигнете дозволената максимална брзина без да загрозувате никого.
 • Застани во еден агол и почекај. Тоа е најпрепорачаната опција, но и онаа која обично најмногу загрижува, бидејќи наскоро ќе се најдете завиткана во песок, и нема да видите ништо за неколку минути. За да бидете сигурни дека ништо нема да ви се случи, свртете се кон рамото (или подобро, излезете од патот ако можете) и затворете ги прозорците.

Одење

Ако бура од песок или прашина ве погоди кога одите, првото нешто што треба да направите е да ставите маска над носот и устата. Ако го имаш, нанесете малку вазелин на вашите ноздри за да спречите да се исушат.

Откако ќе завршите, мора да ги заштитите очите. За да го направите ова, можете да го заштитите лицето со една рака или да носите херметички очила. Треба да знаете дека нормалните леќи не штитат премногу од честички; користете херметички подобро.

Сега, мора да побарате засолниште. Најмногу се препорачува е влезете во зона на подем (т.е. штити од насоката во која доаѓа ветрот), како што е зад високите дрвја или палмите; и кога и да можеш, биди на високо место.

И, конечно заштити се од тешки предмети што можат да летаат далеку. Помогнете си со ранецот, или приближете се до земјата колку што можете.

Бурите од песок и прашина можат да предизвикаат многу проблеми, така подобро да се предупредат. Бидете внимателни на временските предупредувања во вашиот град за да не ве фатат од стража.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адријан Родригез Ареал dijo

  Гледате, не знам дали забележале; и ако ова може да се прочита од страницата или; наместо тоа, уредникот / ите, препорачувам да го сторите тоа, бидејќи она што е наведено во овој документ е контрадикција како катедрала и исто така придружено со детал што според мене; и обезбедување на доброто на самата страница; Доколку има за цел да биде ригорозен и што е можно пообјективен и кредибилен заедно со своите публикации, препорачувам уредникот / уредникот да обрне внимание на следново:

  Во овој документ е наведено дека главната разлика помеѓу песочна бура и бура од прашина е разликата помеѓу гранулите или честичките што ја сочинуваат или се причина за наведената бура; во случај на порно бура, се наведува дека нејзините честички се направени од прашина; Спротивно на песокот, кој, како што наведува името, тие се замаглуваат од турбуленции или од метеоролошки нарушувања од ветерна природа предизвикани од поместување на воздушните маси, што предизвикува искачување на зрнестите песок и целиот процес. Но, проблемот е во тоа што кога или кога се дадени податоците за димензиите на гранулите прашина што предизвикуваат бури од прашина, се дава димензионална референца; означување и афирмација во текстот / во документот со целосна јасност, »буквално»: дека честичките од прашина осцилираат или имаат големина помала од 100 микрони; или што е исто, 100 μm микрометри; напишано со буквата „му“ како префикс на меѓународниот систем на единици; што укажува на тоа дека е помала од 0,1 mm или> 0,1 mm; чие мерење е еднакво на 0,0001cm и не 0,01000000cm како што е наведено на страницата и исто така е наведено дека е исто. Што значи грешка на стратосферските димензии за напис кој се преправа дека е научен. И што е уште полошо. Исто така е придружено со 7 значајни единици особено за да му се даде поголема строгост; кога сè што навистина прави е да ја влоши ситуацијата или изјавата изразена во документот уште полоша.