Како растенијата преживуваат во пустината

како растенијата преживуваат во пустинските адаптации

Пустините се области на светот чии климатски карактеристики се екстремни. Постојат доста непријателски услови за живот да се развива во добри услови. Затоа, многу растенија и животни мораат да создадат нови прилагодувања за да преживеат во овие средини. Денес ќе разговараме за како растенијата преживуваат во пустината. Постојат неверојатни адаптации што им овозможиле на растенијата да преживеат во овие огромни пустини.

Во оваа статија ќе ви кажеме како растенијата преживуваат во пустината и кои се адаптациите што им се потребни за да го направат тоа.

Пустинска клима

како растенијата преживуваат во пустината

Во пустинската клима, владее процесот на епототранспирација. Тоа е загуба на влага што е локализирана на површина поради директно испарување предизвикано од сончево зрачење и зголемени температури. На ова беше додадено и малото потење што постои од водата на растенијата. Феноменот на испаротранспирација предизвикува количината на врнежи да остане на а многу мала вредност во текот на целата година. Вредности што остануваат на 250 мм годишно. Тоа е прилично оскудни податоци, кои го карактеризираат недостатокот на вегетација и влажност во животната средина. Едно од најпознатите места на планетата како пример за сценарио за пустинска клима е пустината Сахара.

Пустинската клима генерално се карактеризира со тоа што се наоѓа во близина на тропските предели. Географската ширина во која се наоѓаат повеќето пустини е околу 15 и 35 степени. Во овој вид на време испарувањата се поголеми од врнежите. Стапката на испарување има поголема вредност од стапката на врнежи. Ова е она што ги прави почвите да не дозволуваат гестација на животот на растенијата.

Во областите на Блискиот исток имаат просечно 20 сантиметри дожд годишно. Сепак, количината на испарување надминува 200 сантиметри. Ова значи дека стапката на испарување е до 10 пати поголема од стапката на врнежи. Поради ова, влажноста е многу мала.

Како растенијата преживуваат во пустината

листови прилагодени на топлина

Откако ќе дознаеме кои се карактеристиките на пустинската клима, ќе видиме какви се адаптации треба да создадат растенијата за да преживеат во овие клими. Ајде да видиме кои се тие:

Поголема заштеда на вода

Растенијата што учат како да преживеат во пустината се подобро способни да заштедат вода. Знаеме дека растенијата губат вода преку процесот на испанспирација. Овој процес е движење на водата низ растението во атмосферата. Растенијата што имаат поголема површина се оние кои потеат побрзо и губат поголема количина на вода. Треба да имаат што повеќе вода за да преживеат. Многу од сушните растенија имаат минијатурни лисја или трње кои ја намалуваат нивната површина за да се минимизира загубата на вода преку процесот на испаротранспирација.

Трнките не само што ја намалуваат загубата на вода, туку помагаат и да ги одвратат животните да јадат растение. Постојат многу животни кои само тоа Тие јадат растенија во пустината за да ја снабдат својата вода. Една група на растенија што ја имаат оваа стратегија за зачувување на водата е Склеролена.

Заштита од топлина

Друга стратегија за да научите како растенијата преживуваат во пустината е заштита од топлина. Знаеме дека пустините имаат многу високи температури во текот на денот и многу ниски во текот на ноќта. Растенијата со зелени лисја можат да апсорбираат топлина. Ова значи дека во пустина не се сите интересни. Во пустина, апсорпцијата на топлина е последното нешто што едно растение го сака. Затоа, друга од адаптациите на овие растенија е да имате лисја со сива, сина или мешавина од сива, сина и зелена боја. Оваа мешавина на бои помага да се намали апсорпцијата на топлина. На пример, грмушка или синкаво-сива боја може да ја намали апсорпцијата на топлина на нејзините лисја благодарение на синкаво-сивата боја.

Како растенијата преживуваат во пустината: репродукција

пустински растенија

Репродукцијата е уште еден аспект што треба да се земе предвид кога има премногу топлина на некое место. Луѓето често бегаат од горештините престојувајќи во затворени простории. Ова го прават и голем број годишни растителни видови. И има неколку годишни растенија што завршуваат нивните кратки животни циклуси за време на сезоната на дождови. Нејзиниот циклус е да расте, да произведува семе и да умре. Семето останува во мирување и е во состојба да преживее во суви средини.

Кога надворешните услови на животната средина се поволни, семето завршува и растенијата можат да ги искористат предностите на тие поволни услови за влажност. Нормално, во ова време кога имаат поголема влажност е кога во пустината можете да видите повеќе растенија.

Толеранција на суша

Друга адаптација што ја создаваат растенијата во пустината е толеранција на суша. За време на летните месеци или продолжена сувост, растенијата подносливи на суша имаат тенденција да изгледаат мртви. Тие се растенија кои ја намалуваат својата активност на минимум. Најнормално е што тие изгледаат како едноставни растенија како недостаток на лисја и без зеленило кои се мртви. Сепак, тие се во мирна состојба додека чекаат дожд.

Конечно, друга од адаптациите за да се знае како растенијата преживуваат во пустината е стапката на фотосинтеза. Фотосинтезата не е ништо повеќе од претворање на јаглерод диоксид, вода и енергија од сонцето во шеќер и кислород. Растенијата апсорбираат јаглерод диоксид преку стомаците. Во топло време стомаците отекуваат и водата нè испарува. Ова помага да се намали загубата на вода. Напротив, во студена клима, стомаците се секогаш отворени. Патеката Ц4 е она што им помага на пустинските растенија да апсорбираат јаглерод диоксид без да изгубат вода. Тоа е различна структура во рамките на вашите клетки што ви овозможува да го поправите јаглерод диоксидот во многу ниски концентрации на вода и високи температури.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како растенијата преживуваат во пустината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.